KEN HOBDAY

Žít v sedle, žít dlouho…

28.12.2014 09:23

Jednomu milému člověku jsem letos  v Třeštině slíbila, že něco napíšu o devadesátiletém vytrvalostním jezdci – tak tady je něco o něm i o dalších, kteří nás mohou inspirovat a povzbudit do dalších let strávených v sedle.

Ken Hobday (91) - Austrálie

Narodil se v červnu roku 1923 a najdete ho ve výsledkových listinách vytrvalostních soutěží i v roce 2014. Chcete-li vidět, jak vypadá vztah člověka a zvířat, podívejte se na Kena a jeho plnokrevnou arabskou klisnu.

Dosud si pamatuje, když poprvé seděl na koni jako dítě a cítil v nohách teplo jeho těla. „A díky tomu vás koně chytli?“ ptá se reportér.  „Myslím, že ano, tehdy mi to asi přešlo do krve“, řekl Ken.

Jeho jezdeckou vášeň v mládí na 40 let přerušila služba u mariňáků, kdy se svou ženou Vilmou cestoval po světě. Když odešel do důchodu, vrátil se ke koním. Ve svých 71 letech objevil vytrvalost, a když mu bylo 72,  startoval dokonce v Tom Quilty Cup (160 km), který jel celkem 9x. 

 

Dnes jezdí nižší soutěže od 20 do 40 km. „Nevím, jestli mě mají koně rádi,“ říká,“ je to spíš takový pocit.“

Proč ho baví jezdit? Protože tak lépe vnímá realitu světa. A proč vytrvalost? "Protože jste se svým koněm dlouho – žádné dvě minuty, jako u jiných disciplín“, říká Ken.  Vytrvalost je náročný sport na kondici a Ken cvičí a pracuje na sobě, aby si udržel pružnost. Do sedla se dostane sám – no, podívejte se na video. https://www.youtube.com/watch?v=WLYltZqK8EM&feature=youtu.be