Zdravotní karty pro vytrvalostní jezdce?

11.09.2014 21:49

Vulkanické pohoří Eifel na severozápadě Německa je dějištěm vytrvalostní jízdy Eifel-Blick Distanz.  Koná se v létě, je otevřen jen jezdcům starším 40 let, počet účastníků je omezen na 25. Je to závod dvoudenní – 2x 40 km a jeho hlavní myšlenkou je jakýsi návrat ke kořenům a obligátní "dojet znamená vítězit". Romantika – ale ne vždy pro všechny.

I na malých závodech se mohou stát velké průšvihy

Pohodový závod nádhernou krajinou s téměř rodinnou péčí pořadatele letos poznamenal úraz koně a jezdkyně – v podstatě kvůli nevinnému klopýtnutí koně skončila jezdkyně s vážným zraněním v nemocnici a kůň se zraněnou nohou na klinice. Pohodová jízda  končí, na řadě je:

  • ochota a schopnost poskytnout jezdci správně první pomoc (kdy jste byli naposledy na kurzu první pomoci?) a stejně tak koni.
  • mít informace - když se zraní i jezdec a současně majitel koně – kdo rozhodne o tom, zda kůň na klinice podstoupí operaci?
  • - komu zavolat?

A co se týče jezdce – neměli by také nosit zdravotní karty jako jezdci všestrannosti? Úrazy jezdců ve vytrvalosti se nestávají často, ale přesto – normandské „Need for Speed“ na blátě lámalo kosti hned několika jezdcům. Zamyšlení na stránkách německé vytrvalosti není od věci – i když pořadatel neodpovídá za škody, jak stojí v rozpise. Přesto, úraz se může stát i jezdci, který před startem dostal od lékaře potvrzení, že je schopen absolvovat soutěž.  www.vdd-aktuell.de