Ze zahraničních tratí - 2017

01.07.2017 00:00

 

 

Je polovina roku 2017 a vytrvalost má za sebou už 164 mezinárodních závodů na všech kontinentech a dalších 132 závodů ji letos čeká. Naposledy jsem psala o vytrvalosti ve Windsoru a dalším tradičním místem mezinárodních závodů byl Castelsagrat ve Francii o dva týdny později, 25.května. 

 

CASTELSAGRAT

České barvy zde zaznamenaly úspěch v podobě 14.místa v CEI3* 160 km Lucie Kubíkové na desetiletém arabském valachovi po Dzarek -  TAQUINOU DE GUIDE (prům.rychlost 13,1 km/h). Dařilo se také slovenské jezdkyni Michaele Supekové, která dokončila na 8.místě s JUSSUF VIII 7 (14,8 km/h). Zvítězila německá jezdkyně Sabrina Arnold - TARZIBUS (17,7 km/h). Tento desetiletý valach z trenérského dua Jean Philippe Frances a Sabriny Arnold má za sebou tři tříhvězdové stošedesátky, dvě vyhrál, jednou byl třetí. Snad z Tarzibuse poroste taková stálice jako SECRET DE MON COEUR , se kterým poslední březnový víkend J.P.Frances vyhrál CEI3* 160 km ve Fontainebleau - anglo-arab po Ismael d´Aubanel tak potvrdil znovu své kvality, i když 16.září na světovém šampionátu v Šamoríně nedokončil.

 

VITTORITO

Z Francie se přesuneme do střední Itálie, do hornaté oblasti l´Aquila, kde se vrcholné soutěže CEI3* 160 km 7. dubna zúčastnilo 9 jezdců a tři dokončili. Zvítězil Luca Campagnoni na klisně KIDA průměrnou rychlostí 16,8 km/h. Startovní pole bylo italsky homogenní, ani jeden zahraniční účastník. Vítězné klisně, letos 13 leté, se v roce 2015 nedařilo v Šamoríně na ME, selhání si však vynahradila o rok později 7.místěm v CEI3* 160 km v San Rossore a letoším vítězství ve Vittorito. 
 
 

URUGUAY

Vraťme se do března, kdy na našich tratích ještě ležel sníh. 4.března se vydaly dvě zástupkyně JK Habrovany Tereza Kopecká a Kateřina Hemzalová až do Uruguaye - Costa Azul, Canelones. Čekala na ně trať CEI2* 120 km a dva koně - SV EXPRESSION a SV GISEHLLE. Celkem rychlý závod dokončilo 11 koní z 15, Tereza Kopecká s SV EXPRESSION na 9.místě (16,3 km/h) a Kateřina Hemzalová s SV GISEHLLE na 10 místě (16,3 km/h). Kromě jediného koně startovní listiny s původem byli všichni ostatní v kategorii "URU", ovšem s kvalitou uruguayských koní je třeba na mezinárodních závodech počítat (trochu více o nich ZDE). 
 
 

NOVOTERSKY - The Cup of Russia

28.května se v Těrském hřebčíně konaly mezinárodní závody od 80 do 160 km. Česká republika zde měla zastoupení nikoliv ve startovním poli, ale jako ošetřující veterinář zde působila MVDr.Lucie Kalová. Tříhvězdová soutěž na 160 km - The Cup of Russia, měla jediného účastníka - 76 letého jezdce Rouslana Gekieva na 9letém anglo-těrském hřebci  BARS 1.(12,07 km/h). Gekiev je držitelem titulu Mistr sportu Ruské federace a jeho cílem je účast na Světových jezdeckých hrách v Tryonu v roce 2018. Trénuje si sám od roku 1967. 
 
Závodů v Těrsku se zúčastnilo 59 jezdců.Museli se vypořádat s přívalovými dešti, ale odměnou jim byla atraktivní trať.V CEI2* 120 km zvítězila Darja Pánková na CONSUL (14,15 km/h).V CEI*80 km zvítězila Olesya Bugaeva na POGAR (19,27 km/h). Pogar získal zároveň Cenu kondice. 
 

LENINGRAD - ISTOK 

Další mezinárodní závody v Rusku se konaly začátkem června v Istok v leningradské oblasti. V CEI3* 160 km startovaly dvě dvojice - a dvě příbuzná plemena, donský kůń prosti buďonovskému. Zvítězil don - 12 letá klisna KODA (14,86 km/h). KODA je patriotka, vítězí na domácí půdě - na mezinárodních závodech 5x zvítězila v 80 a 120 km soutěžích, ale v Tarbes na MS juniorů nedokončila, nesedělo jí ani pouštní klima v Al Wathba ani francouzské Fontainebleau. 
Donský kůň je tvrdý a vytrvalý - poté, co je ve třech letech testován na dostihové dráze, vytrvalost prokáže standardním testem - 275 km za 24 hodin.
 

EUSTON PARK

Více než  15 tun ledu bylo potřeba 18.června pro zajištění welfare koní během tropických teplot v druhém letošním Eustonu sponzorovaném Emirates Airlines. Jezdci UAE měli žně - vyhráli vše včetně Cen kondice.Závodů se zúčastnilo 84 jezdců z 8 zemí, s převahou  jezdů skupiny VII. Organizátoři zde také vyzkoušeli v CEI*80 km postupný start, který dává šanci na menší stres pro méně zkušené jezdce a koně. Tato novinka se setkala s uznáním, přesto si většina jezdců vybrala start hromadný. Ve vrcholné soutěži CEI3* 160 km se sešlo na startu jen 6 jezdců a jediný dokončil a zvítězil - Ghait Abdul Wahit Saqer - 21 NIK. (19,67 km/h). Nejznámějším jménem ve výsledkové listině CEI2* 120 km je asi TOM JONES TE, který skončil na prakticky sdílené první pozici průměrnou rychlostí přes 24 km/h (výsledky). Tom Jones TE je po stejném hřebci Chip Chase Sadaqa jako legendární YAMAMAH
 
 

NEUSTADT DOSSE

 
V ráji koní v Neustadt Dosse v Braniborsku se konalo 22.- 24.června mistrovství Německa ve vytrvalosti a mezinárodní závody za účasti také českých jezdců - a úspěšné. 
Lucie Krejcová s LAMIA  zvítězila v CEI 2* 120 km (15,698 km/h) a Petr Jadlovský s klisnou KARISA v CEI* 80 km dojel na 5. místě (14,367 km/h)
Neustadt Dosse je skutečné město koní, nachází se zde škola, kde je jezdectví součástí výuky od základního stupně po středoškolské studium ( Prinz-von Homburg Schule ). 
 
Mistryní Německa na trati 162 km se stala Annie Wegner na osmiletém  SALAMAH IBN BT KHAZZAN (17,446 km/h). 
 
 

LIGNIERES

 
Uprostřed Francie na dostihovém závodišti v Lignieres se konalo ve stejný termín jako v Neustadtu mistrovství Francie ve vytrvalosti. V CEI3* 160 km si po závěrečném sprintu v cílové rivince dojela pro titul mistryně Francie dojela Marie-Pierre Peroteau - QANAI DU TIPI (20,16 km/h) před vicemistryní Emilií Lambert na EXTREMFORT NOIR . Qanai du Tipi si svým výkonem zajistil účat na letošním ME v Bruselu
Také v Lignineres měla česká vytrvalost své zástupkyně v soutěži CEI2* 130 km - dvě Lucie - Kubíková a Škábová, sedlaly koně SELKIS DE BARBAN a SHEITAN DU CULTY. Dokončilo 17 koní ze 46, našim jezdkyním se nedařilo - SELKIS DE BARBAN (L.Kubíková) vyl. po druhém kole a SHEITAN DU CULTY taktéž po druhém kole - které obě jezdkyně projely podle výsledkové listiny rychlostí přes 35 km/h.
 
 
 

ŠAMORÍN

Od 9. do 10. června se opět závodilo v Šamoríně až do tříhvězdové obtížnosti. V CEI3* 160 km startovalo 5 dvojic, z toho 3 z Bulharska, jedna z Rakouska a 1 ze Slovinska. Tři koně nedokončili a nejlépe se dařilo bulharskému jezdci Ruman Buyanov na TIHAWAN D´EMMARE (15,8 km/h), druhé místo obsadila se ztrátou necelé půl hodiny  jezdkyně Katina Lyutova - SHRAF, také z Bulharska. V CEI2* 120 km zazářily české barvy v podobě 3.místa Terezy Kopecké s UREM DU BARTHAS (17,4 km/h), která cílem projela  prakticky současně s dalšími 4 jezdci v rozdílech vteřin. Zvítězil Homoud Battal Almutairi z Kuwaitu - KAMILCIA , ovšem pod vlajkou FEI, protože národní federace Kuwaitu je dočasně suspendována od konce roku 2015 (Jsou supendovány všechny sportovní federace Kuwaitu pro zavedení změn v legislativě olympijského výboru Kuwaitu, které nejsou v souladu s principy olympijského hnutí, jezdci však mohou soutěžit pod FEI). 
V CEI* 80 km Tereza Kopecká dokončila na 5.místě s ASMINA AL TRESCOL (17,0 km/h). 
 

LACATUNGA Ekvádor

Jízda v kulisách majestátních vulkánů v krajine kolem Lacatunga, to musí být zážitek. Trať také obtížností odpovídá a 24.června CEI3* 160 km nedokončila ani jedna dvojice ze třech (výsledky) - past nedokončení se nevyhnula ani  CG ALLASKI (Ofir Polski), se kterým Nathalie Weemaels startovala na ME v Šamoríně 2016, kde byl vyloučen po prvním kole. Náročnost se projevila i v CEI2* 120 km, kde dokončil jeden kůň ze šesti. 
 
 

SLAVOŠOV

 
Mezinárodní závody doma... 10.června s více než hodinovým náskokem zvítězil v CEI2* 120 km Janek Kroupa s GAZAL V HECTOR - v čase 7:20:55, před zbytkem startovního pole a stal se současně letošním Mistrem České republiky ve vytrvalosti v kategorii seniorů. Držitel mnoha mistrovských titulů Petr Jadlovský na RACHEL 4 získal v CEI 2. místo a v národním šampionátu stříbro. Třetí místo v CEI patří Anně Hrnečkové na trakénovi TRAMIN. Čtvrtá Jitka Schovánková s MOGAN dorazila do cíle o dvacet minut později za Traminem, ale současně si dojela pro bronz z MČR. Páté místo vybojoval jediný zahraniční účastník Ryszard Zielinsky z Polska na ODWET a  šesté místo Petr Hladiš na JANIS , kterému patří i čtvrté místo z mistrovství. 
 
Ve Slavošově se jela také CEI* 80 km a současně mistrovství juniorů - startovalo 8 koní, 6 dokončilo. Lucie Škábová z pořadatelského týmu JK Natural v sedle TABURA dokázala, že pořadatelství a závodění jde skloubit a zvítězila s minutovým náskokem na Pavlu Masilkovou s ZIBEKAR. Na třetí místo dosáhla se ztrátou deseti minut Barbora Křtěnská - AGENT JACK. A když už se mezinárodní soutěž nesla jen v českých barvách - sluší se vyjmenovat všechy umístěné - na 4.místě Kristýnu Zahálkovou - MIRAJJ, za ní Veroniku Myslivečkovou - FELSKIN a Lenku Zajícovou - GAHIRA
 
 
Osmdesátikilometrová trať se jela současně jako Mistrovství České republiky juniorů - letos se jich kvalifikovalo pět - Zvítězila Kateřina Suchá - LUCIA FERRA z Eques, z.s. (16,46 km/h), stříbrnou příčku získala Kristýna Zahálková - MIRAJJ a bronz Monika Doubková - RASID IBN RASIMA, mistrovskou soutěže nedokončily Kateřina Vavrušková a Klára Tabarová. 
 
 
 

COAT CREEK Kanada

 
V krajině jezder, kanadské provincii Ontario, se pravidelně pořádají  mezinárodní závody v Coates Creek. 2.července se zde konaly soutěže až do CEI3* 160 km. Zvítězila Američanka Nicky Meuten na FYF DUTCH (po LS ZANE GREY) rychlostí 13 km/h, dojela prakticky současně se svou krajankou Holly Corcoran - FAVEUR a na třetí místo s odstupem půl hodiny dosáhla domácí 61letá, zkušená Wendy Maccoubrey - BLACK BARTS LOLITA. Klisna byla třetí, ale velmi kladně hodnocena veterináři. Wendy Maccoubrey byla také členkou amerického týmu na MS v Malajsii 2008, kde skončila na 46.místě. Z 21 hvězdových závodů do 160 km v posledních třech letech nebyla ani jednou vyloučena. Svého nadějného koně EVER GOLD prodala letos do UAE, kde však svůj první start v Dubaji nedokončil. 
 
 

KINGS FOREST

Na rozdíl od mnoha mezinárodních závodů, kde se to zahraničními účastníky zorvna "nehemží", ve Velké Británii větší část startovního pole zabrali jezdci UAE.  Výjimkou byla soutěž CEI3* 160 km, kde se sešly na startu tři britské dvojice. 
Zvítězila Luise Rich na svém 14 letém koni vlastního chovu OAKLEASEFARM CZAMAK (14,64 km/h).
 
V CEI2* 120 km dokončily 4  dvojice z 15, vyhrála Španělka Guardia Gonzales na 7 leté klisně LF-ELVAS (20 km/h). 
 
V juniorské kategorii CEIYJ2* 120 km startovali tři jezdci UAE, po jednom z Itálie a ze Španělska a z Velké Británie. Zvítězil Saed Ahmad Al Shamsi na klisně francouzského chovu ILANA AL AIN (Fadasir / Persik). V CEI* 80 km startovalo 29 jezdců, z toho 11 z UAE včetně šejků Hamed Dalmook Al Maktoum a Rashid Dalmook Al Maktoum. Vyhrál Ghanim Said Salim Al Owaisi - AKABAN DES OLIVIERS (18,8 km/h).
 
 

KODAŇ

V Kodani (Copenhagen) v CEI2* 120 km se podařilo zvítězit teprve 13leté jezdkyni Kaspara Grude z Norska na 12 letém valachovi SR NOAH (13,27 km/h). S odstupem téměř 10 minut dojela na 2. místě o 40 let starší dánské jezdkyni Inge-Merete Larsen s ZAMEEL OX.