Vytrvalost na FEI Sport Forum 2017

13.04.2017 21:55

Od 10.dubna se v Lausanne diskutovalo o žhavých otázkách všech disciplín, akce se zúčastnilo 330 delegátů - ve všestrannosti šlo především o management rizika, a co se týče vytrvalosti,vědecký výzkum našel řešení problémů týkajících se zranění. Prezentace týkající se rizikových faktorů a únavy kostí ve vytrvalosti byla zajímavá detailní analýzou údajů. Všichni tři přednášející - Dr. Tim Parkin a Dr. Euan Bennet z Univerzity Glasgow (globální studie zranění ve vytrvalosti) i prof. Chris Whitton z Univerzity Melbourne měli jasno v tom, že klíčovými faktory rizika jsou rychlost a nedodržování povinných přestávek. Dr. Euan Bennet prohlásil, že prodloužení přestávek o sedm dní v roce 2014 mohlo předejít u 10% koní výsledku fail-to-qualify.

Profesor Chris Whitton hovořil o tom, jak intenzivní trénink způsobí akumulaci poškození a inhibici reparace kosti, ke které dochází v době odpočinku.

"Klíčem je prevence," řekl Whitton, "když už dojde ke zrnanění, je pozdě. Nemusí jít o katastrofické zranění, ale zkracuje to kariéru koně. Není to samotná rychlost a samotná vzdálenost, ale kombinace obojího." 

 

"Opravdu potřebujeme být na naše koně naladěni, naslouchat jim. Jsou to sportovci a zaslouží si čas na odpočinek," těmito sloovy shrnula výstupy z vytrvalostní sekce generální sekretářka Sabrina Ibáñez.

 

Je zřejmé, že výzkumy týkající se katastrofických zlomenin nejsou u konce. Selský rozum říká to, co je výše uvedeno - rychlost, vzdálenost a přestávky jsou zásadní, co se týče prevence zranění.