Vytrvalost a trable s ovčáckými psy

08.04.2015 23:08

Národní federace UAE už stojí v koutě za to, že podváděla a doslova opisovala. Ale je načase se také zamyslet nad tím, že vytrvalost je sportovní disciplína, ta má svá pravidla a své funkcionáře a je na mezinárodní scéně řízena Mezinárodní jezdeckou federací. Tolik hlídacích psů na jedno stádo a přesto si některé ovečky pobíhají, kudy chtějí? Koho by nenapadlo, že by za tím mohla být nějaká ta kost či šťavnatá flákota hozená těmto věrným služebníkům člověka. Bača se může upískat, ale psi okusují kosti a nahánět ovce k pořádku se jim nechce.

Jinými slovy – pod  každými  vytrvalostními závody je podepsáno nemálo jmen zkušených a vzdělaných lidí, v jejichž kompetenci je ohlídat dodržování pravidel a welfare koní. A to bez ohledu na výši odměny a počet hvězd na hotelu, ve kterém nocují.

Nechci – nemám na to žádné důkazy, podsouvat komukoliv z mezinárodních funkcionářů, že tu a tam zamhouří oko jen proto, aby si udržel status vítaného hosta hýčkaného přepychem a tučnými odměnami. Chápu, že se nedá na trati ohlídat každý metr – jezdci ostatních disciplín startují na prostoru, kde je vidět všechno, zatímco vytrvalce může kdesi na druhém konci lesa nebo z druhé strany duny kontrolovat jen jeho svědomí.  Ale co ta jména funkcionářů a veterinářů uvedená pod falešnými  - kvalifikačními dostihy? Jak to, že všichni ti lidé mlčí a nebrání se? Mít své jméno na seznamu funkcionářů v souvislosti s falešným závodem je snad dostatečná špína na to, aby se ji člověk snažil veřejně smýt.

Ta jména jsou skutečná...

  • Kvalifikace – 80km

https://data.fei.org/Calendar/EventDetail.aspx?p=8344F932FECC513F0D80F779BB2B3CA1

  • Pippa Cuckson v článku pro Horseandhound.co.uk uvádí, že dalším závodem – podezřelým z toho, že se vůbec nekonal, a přitom šlo o kvalifikaci – bylo CEI3ˇ160 km,  Gerda Burger z JAR si v něm vyjela kvalifikaci na MS 2012 v Eustonu (GB).

https://data.fei.org/Calendar/EventDetail.aspx?p=4468502F27748100532C8B1DCB2A915E

  • První zjištěný podezřelý závod se letos konal 21.ledna

https://data.fei.org/Calendar/EventDetail.aspx?p=2DCF6DA2AC56DC1B74907D1794E5487A

Pokud jste narazili na jméno 4 hvězdového Dr. Hallvard Sommerseth, pak jsou v této souvislosti zajímavé jeho výroky z roku 2013 (Horseandhound):

Praxe FEI označovat jezdce jako „odpovědnou osobu“  má za následek, že na Středním Východě je trestána „špatná osoba“.  Tam je to věcí trenéra, protože soutěží nájemní žokejové. Koně, na kterých startují, neznají.

V UAE se dělá více dopingových testů než jinde a pozitivní jsou zveřejňovány on-line v průběhu zimní sezóny. Situace pak vypadá horší, než ve skutečnosti je.

V roce 2002 Sommerseth prohlásil: „Jsme nyní druhý největším sportem po parkurovém skákání. Teď jen musíme tento vvoj kontrolovat a regulovat.Příliš rychlý vývoj by vytrvalost mohl poškodit.“