Více než 500 jezdců na Endurance Lifestyle v San Rossore

15.07.2017 22:10

Letní mega-akcí mezinárodní vytrvalosti je bezesporu III.ročník Toscana Endurance Lifestyle 2017, jehož součástí je také HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Endurance Cup Festival zahrnující soutěže CEI2* 120 km Ladies, CEI2* 120 km a CEI3* 160 km. Do soutěží bylo přihlášeno 505 jezdců ze 43 zemí včetně české ekipy, která si vedla velmi dobře. Jezdci a majitelé koní nemuseli na start v těchto závodech sáhnout hlouběji do kapsy - startovné zdarma a náklady na cestu hrazené do výše 1500 euro na 1 koně, 2000 euro na 2 koně a 2500 euro pro 3 a více koní. Těm, který se zadaří v každé kategorii náleží 6000 euro za vítězství, 5000 za 2. místo, 4000 za 3. místo, 3000 za 4.místo, 2000 za 5.místo a od 6.místa 1000 euro pro každého, kdo dokončí (samozřejmě nikoliv peníze na ruku předem, ale posléze...). Celková dotace cen závodů měla činit půl milionu euro, ale vzhledem k velkému zájmu o účast bude tato částka minimálně dvojnásobná.

Venue...

San Rossore je v Toskánsku ve střední Itálii, v krajině piníí, cypřišů a olivovníků - a milovníci vína jistě znají toskánské víno Chianti. Jednou z jeho provincií je Pisa se stejnojmenným hlavním městem a šikmou věží - a národním parkem San Rossore, kde se nachází dostihové závodiště s dlouhou historií. Jeho tvůrcem je velkkovévoda Leopold II. Toskánský, který ho založil roku 1829 a který byl také svého času majitelem Zákupského panství. 
Park San Rossore má rozlohu 4800 ha a je od šikmé věže celkem blízko. Zdejší pořadatelé také usilovali o světový šampionát seniorů loni, kdy FEI vzala pořadatelství Dubaji - ale nakonec se šampionát konal v Šamoríně. 
 
 

CEI2* Ladies

 
Odstatovalo 159 "ladies", dokončilo 77 (48,43%) a mězi nimi dvě české závodnice Lucie Škábová na 64. místě na  SELKIS DE BARBAN  (15,233 km/h) a na 65. místě Lucie Kubíková s TAQUINOU DU GUIDE (15,200 km/h) - tato dvojice má za sebou úspěch v květnovém Castelsagrat - 14.místo v CEI3* 160 km.
 
Prvních 5 míst si rozdělily jezdkyně z UAE a Španělska - zvítězila Alia Ahm Mohd Al Saboori na klisně  ZA´AMAH - 24,121 km/h, na druhém místě s pětivteřinovou ztrátou dojela Španělka Eulalia Guardia Gonzales na 9letém arabském valachovi z Uruguaye AL FATIN (po ZT Shahkar). Třetí příčka patří další jezdkyni z UAE - Ayesha Darwish Ahmed Al Romaithi - QUETZAL ARVORIG - při rychlosti "jen" 22,826 km/h. 
 
V CEIJY2* 120 km se sešlo 26 dvojic z UAE, Itálie, Číny, Francie, Portugalska a Slovenska. Zvítězil kůň francouzského chovu VISHKRA JAIS z matky po Persik, po otci Bering de Piboul - s juniorem z UAE Hamdan Ahmad Mohm Al Marri (26,484 km/h). 
 
 
Budoucí trať světového šampionátu juniorů si jezdci  mohli projet v CEI* 81km. Zvítězil s půlhodinovým náskokem indický junior Singh Ugam Singh Bairisal na osmileté klisně MAGIC GLENN AVELINA (24,111 km/h). Klisna po Castlebar Optic pochází z Austrálie.
 

CEI2* 120 km

 
Startovalo 169 koní, dokončilo 77, mezi nimi dokončila na výborné 23. pozici Táňa Terberová na 7leté  KAITÉ (18,374 km/h).  Dařilo se i dalším českým dvojicím - Tereza Kopecká - VIE DE NIELLANS na 45. místě a Rosalie Kopecká - UREM DU BARTHAS na 46. místě (16,700 km/h). Oba tito koně z JK Habrovany navázali na úspěch v Šamoríně, kde 10.června v CEI2*120 km skončili na 3. a 4. pozici. 
 
Zvítězil Saeed Mhm Mansour Al Faresi s 9letou klisnou australského chovu MAGIC GLENN TAYLA. (po Arabian Park Batal) průměrnou rychlostí 26,705 km/h a ve vteřinových odstupech za ním dojeli další tři jezdci z UAE - Ghanim Abdulla Al Marri - CHANAH, Said Salim Ghanim Al Owaisi - DJI´NHA DE FIGNOLS a Ahmed Salem Ali Sultan Al Subose - RAZORBACK MECHANO
 
Až do konce 4.kola se s touto čveřicí držel 17letý INTISAAR, bohužel mé povzdechnutí o labutí písni v článku o Royal Endurance Windsor mohu jen zopakovat. Veterinární kontrola ho vyřadila na chody, jinak na tom byl dle vet karty velmi dlobře. 
 

Kaité...koniliška nebo pampeklec?

 
Kaité znamená v Irsku něco jako odhozená, nadbytečná... a mě napadlo, že  jméno od K ve spojení s Terberovými lehce připomíná K jako Koryna, bývalá úspěšná vytrvalostní huculo-arabka, 2x mistryně ČR  a 30. na ME v Compiegne 2005 s Helenou Terberovou. Jablko - Kaité, nepadlo daleko od stromu - Táňa Terberová mi o ní prozradila: Kaité je mladší dcera Koryny, celkem třetí její hříbě (ze 4). Otcem je známý  trakénský hřebec Topas 14.  Asi kvůli spojení mohutnějších a těžších těl trakénů a huculů (Koryna je 50% hucul) nám nikdy nepřišla Kaité do vytrvalosti příliš vhodná, obzvláště v porovnání s jejími sourozenci z Koryny, jako s nadějným 6letým Kerčakem (Kertchak) a osvědčeným Kabukim. Hodně jsem koumala, jak přistupovat k tréninku takhle odlišného koně a dalo mi to docela zabrat. 

Už v dubnovém Šamoríně se však Kaité krásně předvedla na své první hvězdě a nezklamala.
Musím se přiznat ke své vlastní nepřipravenosti na včerejší závod. Vzhledem k několika měsícům spíše rekreačního ježdění jsem už v druhém kole zaznamenala viditelný úbytek sil a nevěřila jsem, že se vším tím horkem a pískem jsme schopny rozjetou rychlost udržet (i proto zpomalení ve 3. kole). Kaité ale zabojovala a zabodovala, projevila sílu a vytrvalost po mámě a celé poslední kolo odhodlaně odcválala. Do cíle pak doběhla v plném cvalu, přičemž se během posledních metrů ještě vytáhla z 25. místa na 23.

O Kaité jsme si vzdycky mysleli, ze jsme zkřížili koniklec a pampelišku a nevznikla koniliška, ale pampeklec... asi jsme se mýlili. Nevím, jestli je to Topasem nebo Korynou, každopádně Kaite je vážně balíček s překvapeními. 

 

Pozn. Topas 14 je také otcem koně Tramin 3, výkonnost "ST - CEI2* Slavošov (jezdkyně Anna Hrnečková) , o trakénech a vytrvalosti se dočtete např. ZDE.

 

CEI3* 160 km

 
48 koní odstartovalo, 20 dokončilo. Prvními dvěma místy se blýskl chov arabských plnokrevníků pro vytrvalost Du Barthas  - malý, ale velmi úspěšný chov,který se nachází v jižní Francii, v oblasti středních Pyrenejí, kde není mnoho lesů, ale jsou zde rozsáhlé pastviny s vysokou mírou biodiverzity - doporučuji mrknout na jejich stránky, kde se dozvíte víc. Z tohoto chovu je českým vytrvalcům nejznámější jméno RAZZIA DU BARTHAS, šampionka ČR a letošní vítězka CEI* 80 km v Šamoríně s Kateřinou Hemzalovou. 
 
  1. TAHER DU BARTHAS - Aida Mohamed, 22,492 km/h, UAE
  2. SIAM DU BARTHAS - Hamad Obaid Rashed Al Kaabi, 22,486 km/h, UAE
  3. CASTLEBAR CORSAIR - Salim Said Al Owais, 22,486 km/h, UAE
  4. SHADDAD - Saeed Mohm Khalifa Al Mehairi, 22,468 km/h, UAE
  5. VASY DE L´AULNE - Suhail Ali Rashed Ali Al Ghailani, 22,448 km/h, UAE
  6. UPSALA EL SAAD - Maia Alvarez Ponton, 22,141 km/h, ESP
 
 
 
Top 6 koní z CEI3* 160 celkem odráží stav výsledkových listin mezinárodních závodů. Většinou  je tam nějaký "Castlebar", "du Barthas", Persik (viz. Shaddad)  i nějaké to překvapení v balíčku.