V Rusku vystavují tapiserii „Jízda“

26.10.2014 20:57

Muzeum All-Russian Decorative Art v Moskvě představilo unikátní turkmenskou tapiserii s názvem „Jízda“. Koberec byl vyroben v továrně na koberce v Ašchabadu v roce 1937 a byl věnován k upomínce na závod ve vytrvalosti turkmenských jezdců z Ašchabadu do Moskvy.

Skupina jezdců z achaltekinskými a yomutskými koňmi vyrazila z Ašchabadu do Moskvy v létě roku 1935. 28  jezdců urazilo vzdálenost 4300 km za 84 dní. Velmi podrobně je tento legendární pochod popsán ZDE: https://www.achalteke.cz/aschab-moskva.html

Tapiserie je představena ruské veřejnosti poprvé. Větší štěstí měli Američané, protože v roce 1939 byla jedním z exponátů  mezinárodní výstavy v New Yorku. Koberec byl utkán z bavlny podle skicy malíře A. Savostina.

Nejedná o nijak obří dílo - koberec má rozměry 331 x 202 cm, také proto se tam nevešli všichni účastníci vytrvalostní jízdy, napočítáte jich tam 15.

 

V Turkmenistánu existuje kult achaltekinských koní a prezident Gurbaguly Berdimuhamedov je jejich vášnivým obdivovatelem a znalcem.  Osobně dohlíží na rozvoj jezdeckého sportu a chovu koní.  

Zdroj: https://www.turkmenistan.ru/en/articles/17577.html