Bude ve Velké Británii večírek nebo pořádný „meydan“?

04.01.2015 21:13

Aktuálně: "Meydan" bude - Britové řekli ANO návrhu sponzorské smlouvy mezi Meydan Group a Endurance Great Britain. Hlasovalo 55,2% členů EGB (1010), 56,4% (570) hlasovalo pro smlouvu, 40,1% (405) bylo proti, 3,5% (35) se zdrželo. 

Jedná se o smlouvu Meydan – EGB (Endurance GB).  Jen na okraj – britská jezdecká federace (BEF – British Equestrian Federation) v podstatě sdružuje jednotlivé autonomní organizace, které si řídí své disciplíny. FEI soutěže vytrvalosti jezdí cca 60% členů EGB.  

V čem je problém?

Není sponzor jako sponzor a arabské peníze na rozvoj disciplíny jsou i nejsou všeobecně vítány s otevřenou náručí. Otázkou pro část Britů je, jak si nezadat a neušpinit svou dosud čistou organizaci spojením se zástupci země, kde se tak často porušovala pravidla a welfare koní – a to i členy rodiny Al Maktoum - a vlastníkem skupiny Meydan je Mhm bin Rashid Al Maktoum.

Na stůl vedení EGB (Endurance Great Britain) přišel e-mail od Martin Moore a Lindy Kidd, který má vůči tomuto sponzorství vcelku zásadní výhrady – ta první je o střetu zájmů. Už to tu totiž nedávno bylo - na půdě FEI. Letos, na prahu světových her v Normandii, Meydan Group po dohodě s FEI ustoupil od sponzorování soutěže a důvodem byl fakt, že Meydan Group zastává v Dubaji funkci regulátora jezdeckého sportu a samotný bin Rashid Al Maktoum považoval za moudré nedostat se do střetu zájmů. Stejně tak neměla MG příležitost financovat Endurance Task Force. Tím dala FEI veřejnosti najevo, že sponzorské pakty s MG zavání potencionálním konfliktem zájmů. Jak se s tím chtějí vypořádat Britové, když v návrhu sponzorské smlouvy sponzorování soutěží se uvádí: “Obchodní zájmy skupiny Meydan jsou v developerství  a managementu rezidenčních, komerčních a rekreačních nemovitostí v Dubaji včetně dostihové dráhy. Jediné spojení s vytrvalostí je prostřednictvím sponzoringu soutěží.“ Problém číslo dvě je nedopracovanost, nekonkrétnost návrhu, management rizik zamrzl ve fázi připomínající spíše brain storming.

Kdo je pro a kdo proti?

Momentálně stále probíhá hlasování o projektu (spíše polotovaru), do kterého se mohou zapojit i členové EGB (Endurance Great Britain) mladší 18 let. Momentálně hlasovalo 43% členů. Zítra o půlnoci bude hlasování ukončeno.

Do hry vstupuje World Horse Welfare

Co vše se dá ještě udělat, aby byla veřejnost klidná co do welfare, když se sňatek uskuteční? Sestavit kontrolní komisi organizací zabývající se welfare koní – World Horse Welfare. Prezident WHW Roly Owers vyjádřil plnou podporu zodpovědnému sportovnímu využití koní, rozvoji vytrvalosti v GB s ohledem na welfare. „Byli jsme ujištěni, že zástupci World Horse Welfare budou mít možnost jednat, jak uznají za vhodné, aby plnili monitorovací funkci."

45 km/h ...

Zdrojem informace jsou mimo jiné články Pippy Cuckson, oceněné reportérky, která už delší dobu sbírá novinářské vavříny za reportáže o nešvarech ve vytrvalosti v zemích skupiny 7.  Také odkazuje na  video, kde se letos v prosinci ve 100 km soutěži předhání dva jezdci rychlostí 45 km/h, jak ukazují záběry na palubku (přesto není z videa jasný celý kontext závodu).

Sezóna je na Středním Východě v plném proudu, a jestli se tam něco nemění, tak je to fakt, že se rozhodně nezpomaluje.

Arabská vize rovinových vytrvalostních dostihů se tak naplňuje – vlastně naplnila (je vidět, jak je důležité mít jasnou vizi a strategický plán – a u Dubaje to zdaleka neplatí jen u koní). Zítra hlasování v Británii končí – tak uvidíme, zda na ostrovech bude opravdu „mejdan“.

Více na www.horse-canada.com - a zítra se uvidí, jak se Britové rozhodli.