UAE se vyzbrojily novým zákonem proti dopingu v jezdeckém sportu a v dostizích

06.06.2015 16:05

Prezident šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan vydal federální zákon č. 7 2015, který má být nástrojem v boji proti zneužívání zakázaných látek v dostizích a jezdeckém sportu v UAE. Současně je již vydána prováděcí vyhláška.

Účelem zákona je chránit legitimní soutěžení ve sportu, eliminovat podvody a podporovat sportovního ducha. Dále tento zákon podporuje výzkum zakázaných látek a vývoj detekčních metod s cílem maximalizovat efektivitu preventivních strategií a šířit osvětu majitelů a profesionálů o závažnosti používání zakázaných látek. 

Nový zákon je aplikovatelný v jezdeckém sportu od místní až po národní úroveń - od vytrvalosti přes pólo, trénink nebo vystavování koní.

Zákon upravuje jednak podmínky obchodování s látkami, které jsou v jezdeckém sportu a v dostizích zakázané, a dále pojmenovává zakázané úkony:

  • Podávat jakoukoliv zakázanou látku koním jakýmkoliv způsobem,
  • použít zakázanou látku bez souhlasu ministerstva, stejně jako
  • odmítnout test koní nebo
  • jakkoliv manipulovat při procesu kontroly použití zakázaných látek, nebo
  •  pomáhat majiteli při zakrývání podávání zakázaných látek koním.

Navíc tento zákon jasně zakazuje jakékoliv úkony související s distribucí nebo používáním zakázaných ltek v dostizích a v jezdeckém sportu na území UAE. 

Sankce

bez ohledu na jiné sankce související s jinými zákony je každé porušení zákona č. 7 trestáno pokutou od 20 tisíc do 200 000 Dh (x 6 = v Kč), pokud do třech let od prvního provinění dojde k dalšímu excesu, pokuta může dosáhnout až 500 000 Dh. Kromě peněz následují další administrativní sankce - zákaz činnosti apod.

Zdroj: https://www.emirates247.com/news/government/khal...