Tři katastrofická zranění na festivalu Al Maktoum

12.01.2017 12:08

Nelze zavřít oči nad tím, že přes ohromující výkony koní a skvělou organizaci prestižního mítingu přišli na trati v Dubaji tři koně o život. Dva koně v Ladies Cup a jeden v Al Maktoum Cup. Ve všech třech případech došlo ke zranění v prvním kole. 

Ladies Ride CEN 100 km (4.ledna)

Výsledková listina eliminací: CEN_100_km_HH_Sh._Mohammed_bin_Rashid_Al_Maktoum_Endurance_Ride_for_Ladies-Eiminations (2).pdf (118122)

 

FG BRAMOR  -  jezdkyně Camila Bilbao, UAE - zkušená 18letá argentinská juniorka, absolvovala 42 mezinárodních závodů, mnoho CEI2*

Trenér: Buti Saif Al Mazrooei

EDL AGBAHR RABDAN  - Micaela Paroldi, UAE - arg. 17letá juniorka, 11x startovala na mezinárodních závodech, 5x dokončila 80km

Trenér: Buti Saif Al Mazrooei

Al Maktoum Cup CEI3* 160 km (7.ledna)

 
 
 
Trenér: Sultan Ahmed Albloushi
 
Podle očitých svědků šlo v případě ryzáka EDL AGBAHR RABDAN o kompletní zlomeninu - jde s nejvyšší pravděpodobností o únavovou zlomeninu, přestože k úrazu došlo už v prvním kole. Na vině je podle lidí, kteří se kolem vytrvalosti v UAE pohybují, značné přetížení koní v tréninku. Není tomu tak ve všech stájích v UAE - rozdíly mezi stájemi, co se týče přístupu k tréninku, jsou tu markantní a někde musí koně zvládat naprosto brutální požadavky. Nedostatek času na adaptaci kostí na nadměrnou zátěž vede k jejich oslabování a následky se mohou objevit i v prvních fázích závodu. I to je důvod, proč jména koní nakoupených na Střední Východ na výsledkových listinách závodů neuvidíme - prostě proto, že fyzicky nebo psychicky neprostáli nároky tréninku. 
 
Bohužel se koncem roku 2016 tento problém přesunul i na evropské tratě - viz. tři katastrofická zranění ve Francii. 
Francouzská liga na ochranu koní (LFPC) a veterináři (Association Veterinaire Equine Francaise) po úmrtí tří koní ve Francii (Fontainebleau a Tartas 2016) vydali 21. prosince 2016 společné prohlášení vyjadřující zděšení z vývoje discilplíny tímto směrem a apelují na FEI na důraznější zájem o transparentní vyšetřování fatálních případů (výsledky pitvy) a důslednější boj proti dopingu. 
 
Jisté je jedno - tam, kde se vytrvalost přiblíží k rovinovým dostihům, lze očekávat podobné problémy. Únavové zlomeniny k nim patří a jsou také  jistou vizitkou trenéra. 
 
V případě Ladies Ride se jedná u obou koní o stejné jméno. Je dobře, že jména trenérů jsou ve výsledcích uváděna - ti stojí v UAE za tréninkovými plány koní. Na ně by se tedy měly zaměřit případné sankce u opakovaných případů katastrofických zlomenin.