Táňa Terberová v Dubaji patnáctá - 90km za 3 a půl hodiny

14.03.2017 14:52

"Princ Cup Ladies" (Dubai Crown Princ Endurance Ride for Ladies) CEN 90 km se konal 13.března v Dubai international Endurance City. Zúčastnilo se ho 184 jezdkyň, dokončilo 88. Mezi úspěšnými se prosadila na 15.místě pod českou vlajkou Táňa Terberová na arabském valachovi ASMAR

Trať byla rozdělena na 3 etapy 40, 32, 18 km, minimální váha 50 kg - což jsou podmínky pro vysoké rychlosti a v "ladies" se rychle jezdí.

  1. šejka Futaim Mhm bin Rashid Al Maktoum na 12letém hřebci RAOOD (pův. jménem Quid du Barthas) v čase 3:01:32, prům. rychlost 29:75, rychlost kola 33,37 km/h. V rozmezí setin dojel zbytek čtveřice:
  2. Aya Abdul Reda Ishaq Kara - FLAMING IVORY (UAE)
  3. Maitha Mhm Humaid - TIDJANI DU CLOS (UAE)
  4. Catalina Bastons - NAWAL DE LURIECQ (ARG) 
       15. Táňa Terberová - ASMAR, 3:30:43, prům. rychlost 25,63 km/h, rychlost kola 28, 6 km/h.
 
Kompletní výsledky zatím zde: WWW:TAWQEET:AE:::
 
ASMAR je teprve osmiletý nadějný vytrvalec polského chovu z Janow Podlaski. Jeho otcem je PIAFF, špičkový plemeník, úspěšně jsem prokrastinovala u jeho VIDEA a Táňa mi prozradila, že Asmar také takhle "pluje" a polský vet by mu býval nejraději dal chody A++ ...
 

A jak prožívala tříhodinový závod Táňa Terberová? 

 
Doteď jsem jezdila do 24 nebo 25 kmh. Upřímně jsem s takovou rychlostí původně počítala i pro dnešek, ale včera jsem mluvila s trenérem, a když mi řekl, ať zítra nejedu přes 30, ale udržím si něco kolem 28-29, nevěřícně jsem na něj zírala. Byla jsem z toho tak překvapená a zaskočená, až jsme se nakonec shodli na tom, že vzhledem k tomu, že takové rychlosti nemám ohmatané, pojedu v prvním kole něco kolem 26-27 kmh, a pak se uvidí.

Přímo před startem mi pak trenérův asistent přišel říct, že ta "29" bude fajn.
Vzala jsem si GPS, nasedla na koně a při rozhýbávání si libovala, jak je hodňoučký, měkký v hubě a snadno zvládnutelný. Což se samozřejmě s úderem 7. hodiny změnilo. Asi dva kilometry jsem se s vypětím všech sil snažila udržovat cca těch 29 kmh, načež mi po těch dvou km přestala fungovat GPS a já jela prostě dle odhadu. Chytila jsem se dvou jezdkyň stáje F3 (Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum) a hned za zády měla asi pětici koní MRM (Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum) a poměrně dlouho jela s touto čelní skupinou. Po pravé ruce nás doprovázel Sheikh Hamdan, po levé Sheikh Mohammed a všude kolem byly kamery, auta, fotografové a lidi. A právě tehdy přišel velký problém, a to Asmarova panická hrůza ze všeho včetně chladičů. V prvních asi 15 km trasy jsem nebyla schopná vzít ani jednu flašku, pak sem tam nějakou s koněm staženým na maximum a stejně nebezpečně lítajíc kolem koní obou šejků. I to se stalo jedním z důvodů, proč jsem Asmara stáhla a chytila se opozdilé jezdkyně MRM.
S tou jsem také pak dorazila do cíle. 
 
Jak několik lidí řeklo, Asmar je výborný kůň, ale potřebuje se uklidnit. Po prvním kole jsme zklidňovali asi 10 minut, přičemž já jsem to přikládala tomu bláznění a hádání se v průběhu celých 40 km (a tomu odpovídající únavě), ale jak stájový vet, tak i trenérův asistent mě ujistili, že Asmar takový prostě je. Celkově to tedy vydalo na 26 km/h.
Do dalšího kola jsem vyrazila s novou GPS a požadavkem na 30 km/h, který jsem ale ani zdaleka nedodržela, protože jsem zkrátka neměla pocit, že by na to kůň v danou chvíli měl. Pokud si dobře pamatuji, motali jsme se většinou někde kolem 26 kmh. V tomto kole se nám dařilo ochladit víc, ale i tak jsem kolikrát měla co dělat, abych při šílených úskocích neletěla k zemi. Ke konci kola jsem chytila druhou stájovou jezdkyni a až do cíle jela s ní. Měla sice o mnoho lepší rec. time, bohužel ale neprošla re-checkem, takže jsem do posledního kola vyrážela sama asi za třemi jednotlivě jedoucími jezdkyněmi.
Nechala jsem všechno osudu a jela tak, jak Asmar běžel, a udržovali jsme stále zhruba stejné tempo (cca 26-27 km/h). Všechny 3 jezdkyně jsme dohnali takřka hned na začátku a zhruba na 5. km jsem pak zahlédla skupinku snad 4 dalších koní. Asmar se tvářil, jako by v nohách neměl dneska ani kilometr, tak jsem ho pobídla, jezdkyně nechala za sebou a letěla dopředu. Několik kilometrů jsme běželi cca 31 kmh, a když pak Asmi začal být unavenější a padat na 28, měla jsem dojem, že dohánět tu skupinu už nemá cenu. Sice jsme se přiblížili, ale nechtěla jsem to hnát na max. Ale trenérův asistent, doprovázející mě na trase s autem, mi řekl, ať do toho jdu. A tak jsem šla. Celou skupinku jsme chytili zhruba 5 km před cílem. To už jsem cítila, že Asmar po namáhavém dohánění opravdu vadne. Můj plán byl chytit se, podpořit čelního koně a v cíli si to prostě rozdat. Ale opět zakročil tým s asistentem v čele a popohnali mě dopředu. Když jsem přidala, celá skupina se mě chvíli držela, ale pak začali po jednom odpadat, až jsem do cíle nakonec dojela s velmi slušným náskokem, klidně a spokojeně a získala tak to neuvěřitelné 15. místo.
 
 
Díky za jedinečnou příležitost dozvědět se něco o závodech v Dubaji prakticky přímo ze sedla. Kromě dojmů jsem se ujistila, že nedošlo k žádnému vážnému zranění koně.
 
15.března startovala Táňa Terberová ještě v prestižním závodě klisen YAMAMAH Cup na subtilní klisně, 12leté bělce SAFIRA DE ALA. Plnokrevná arabka je španělského chovu a na mezinárodních závodech si do roku 2013 vedla velmi spolehlivě i ve 160 km. Úspěšně dokončila závod na 29.místě. Startovalo 143 klisen, dojelo 69. VÝSLEDKY: https://www.tawqeet.ae/ride?date=Wednesday,%20March%2015,%202017&distance=119Km&category=CEN