Stokilometrový závod na život a na smrt v Abu Dhabi

13.04.2015 10:08

Na Facebooku se objevila zdrcující zpráva o smrti 6 koní a několika dalších ve vážném stavu na klinice v národní soutěži na 100 km v Abu Dhabi. Startovalo 223 koní emirátských – ale také zde startovali jezdci z USA, Velké Británie, Německa, JAR a Argentiny. Dokončilo 72 koní, 151 je na eliminační listině. Z nich má deset zn. FTCfail to complete, což se může týkat i údajně mrtvých koní. Nicméně dobrat se ke skutečnosti je asi nemožné stejně jako v případě Bundy, kde  měli přijít v závodě o život tři koně, ale jméno známe jen jedno. Na rozdíl od dostihů, kde k fatálním úrazům dochází prakticky v přímém přenosu a těžko to lze ututlat, vytrvalost mlží – místo aby se ukázalo jasně, o jaké koně šlo, o jaké jezdce a vyšetřila se příčina.

Tvrdí australští koně

Není zas takové překvapení, že na prvních dvou místech při vražedných rychlostech kola přes 30 km/h se objeví jména koní odchovaných v Austrálii.

Vítězný kůň STARLIGHT LODGE TRIBULATION dokončil ve své domovině 3 závody – 2x 80 km a 1x 40 km. Poté byl jako osmiletý prodán do UAE, kde běžel během 3 měsíců 80 km, 120 km a 160 km – poslední soutěž nedokončil, byl eliminován po posledním kole, jeho rychlost v této první stošedesátce přes 24 km/h.

Na druhém místě další Australan POETS CORNER ZSA ZSA – před dvěma lety běžel kvalifikaci 80 km v Dubaji (pokud se konala), o rok později další 80 km v Bou Thib, kterou nedokončil (RET), nyní se tedy proběhl na 100 trati rychlostí ve druhém kole přes 32 km/h. Jeho jezdkyně je Maeva Valentin z Francie. V první desítce jsou ještě dvě klisny z Austrálie – CASTLEBAR FIRST LIGHT (9.) a 14letá  ASHRAF SPARKLING POLARIS (8.). 

Zdroj:

www.aera.com

www.fei.org

www.adec-web.com

VÝSLEDKOVÁ LISTINA AbuDhabi 100km.pdf (1903975)