O "extrémní vytrvalosti" na konferenci v Boudheib - návrat ke kořenům?

18.03.2017 22:31

Co vy na to? Odpoví nám na otázku, jaká je skutečná vytrvalost koně ve staronovém pojetí vzešlého z konference v Boudheib? Proč by nemohly být rovinové, rychlejší tratě i ty klasické a technické - jen za jiných podmínek? 

 

Vytrvalost jinak - bez servisu, jen jezdec, kůń a trať; jak naučit jezdit "ladies", odliv mladých jezdců, letošní změny tratě ve Florac... To vše na nedávné konferenci v Boudheib o stavu a budoucnosti vytrvalosti a samozřejmě i fungující Iniciativy Boudheib. Mezi mnoha přednášejícími se objevil prezident americké vytrvalosti John Crandell,došlo i na velmi konkrétní návrh Leonarda Liesense na novou "extrémní" podobu vytrvalosti (nebo spíše návrat k původní?). 

 

Asi nejvýraznější osobností na konferenci byl šéf belgického týmu Leonard Leisens. Podle svých slov už byl na vážkách, že se téhle disciplíny vzdá, protože se začal stydět za to, že je vytrvalostní jezdec – kvůli dopingům, podvodům, úmrtí koní a snižující se úrovně horsemanshipu. Kůň a jezdec mají být v souladu. „Crewing“ se stal pro mnohé jezdce zaklínadlem, přestávají koním naslouchat, nečtou trať, nedávají koni šanci po namáhavém kopci zpomalit a oddechnout si, aby vydal méně energie a mohl lépe pokračovat.

Leonard je přesvědčen, že světlo v očích koní slábne. Jsou vystaveni masivnímu polévání vodou, místo, aby se napili, a na Středním Východě se vytrvalost stává záležitostí „žokejů“ vedených trenéry. Protokol Boudheib považuje Liesens za něco fantastického a díky šejku Sultanovi by se toto řešení dalo uplatnit ve všech závodech v Evropě.   

Návrhy Leonarda Liesense

Tento svůj koncept nazývá "extrémní vytrvalost", na což mu John Crandell odpověděl, že takhle se jezdí v USA dávno - a čeští pamětníci vědí, že nejen v USA (jediné chlazení byl mokrý ručník koni za uši a omytí houbou - v cíli). 
 
Extrem endurance - Cavalry test:

1)      Občerstvení a pití pro koně i jezdce rozmístěné na různých místech trati – voda a seno, vojtěška, event. mash, pití i iontové nápoje pro jezdce, místo ohraničené páskami, jezdec může slézt a koně omýt houbou namočenou v nádrži

2)      Žádný pomocník se nesmí dotknout koně – jezdec spadne a někdo jiný koně chytí=eliminace, přetrhne se otěž a někdo přijde na pomoc=eliminace…bez výjimky, všude (kromě služby podkováře).

3)      Jezdec sám koně obstará a sám ho předvede veterinářům (pokud není schopen koně předvést v klusu, pak sám není „fit to continue“  a neměl by do další fáze pokračovat), pomocník může během této doby připravit pro koně čistou výstroj.

4)      Po odjezdu jezdce mohou jeho pomocníci připravit vše potřebné na místě určeném pro chlazení tohoto koně.

5)      Do cíle jezdec může jít-běžet vedle koně.

6)      Limit vstupu do VG 10 minut, TF 64, 45 min. přestávky. Min. váha 75 kg.

Je nutné zakázat vytrvalostní dostihy na rovinách? – Nikoliv, zákaz intervence wranglerů se postará o radikální snížení rychlosti.

Koneckonců se takhle jezdí Tevis Cup – své wranglery vidí jezdec pouze 2x – na Robinson Flat a Forest Hill. Stejně tak to platí pro tzv. Cavalry Rides (John Crandell  Cavalry Ride 160 k vyhrál  

Pozn. Neříkala bych tomu zrovna "extrémní" vytrvalost, ale normální, leckdo takhle kdysi začínal. Otázkou je, zda v podmínkách v poušti mohou koně bez průběžného chlazení být ok - možná proto nejstarší pouštní dostihy kdysi v dávné historii byly kolem 40 km. Ledaže by tam šejci vysázeli sem tam lesy...

Z dalších příspěvků na konferenci:

Vyhrát za každou cenu?

Čestný host, jordánská princezna Alia bin Hussain prohlásila, že vítězství, kdy kůň stráví noc na klinice, nemá žádnou hodnotu.
 

"Ladies"

Veterinární lékařka Dr. Martha Mischeff, členky veterinární sekce organizačního výboru Boudheib, s 20letými zkušenostmi ve vytrvalosti na Středním Východě hovořila o snaze Dr. Sultana bin Zayed Al Nahyana zlepšit welfare koní ve vytrvalosti. Také řekla: "Už dlouho sledujeme, jak jezdci, především ženy, nemají na trati koně pod kontrolou - je třeba zlepšit úroveň jezdeckých schopností." 

 

Změníme to nebo to zrušíme. Žádné kompromisy

Další členka organizačního výboru Boudheib prezentovala čísla - v současné době je v UAE registrováno 12000 vytrvalostních koní, a vyzdvihla opatření k welfare koní, která se osvědčila a získala ohlas v celém světě: elektronická časomíra, GPS, snížení TF na 56, neupravené části tratě... a další.

 

John Crandell

Trojnásobný držitel americké trojkoruny ve vytrvalosti mluvil o svém koni, který i ve svých 19 letech je stále fit a plný síly - a také na základě Liesensových návrhů o Cavalry Test 160 km.
 

Florac bude opět techničtější

Jean-Paul Boudon stojí za pořadatelstvím slavného závodu ve Florac 18 let a sám jezdí 40 let vytrvalost. Po období, kdy se tratě začaly blížit rovinatějším, ho inspiroval Protokol Bouheib, a hrdě oznámil, že se trať ve Florac v roce 2017 vrací ke své technicky náročnější podobě - delší etapy a po strmých kopích 10 minutové odpočinky na místech s napajedly a občerstvením. Veškeré inovace navrátí tradičnímu závodů jeho původní myšlenku - To Win is to Finish." 
 
 
 
Zdroj: