Špinavé prádlo holandské a pákistánské

12.04.2015 13:41

“Bylo to, jako kdyby mě někdo střelil do hlavy, když jsem to slyšel,” říká pákistánský trenér Anzaq Mehmood. Tím, kdo se trenéra např. Laizy de Jalimy (stříbrná z WEG 2014) tak hluboce dotkl, je bývalý šéf technické komise holandské jezdecké federace Marc van den Dungen. Ten ve své tiskové zprávě přišel s informacemi o dopingových kauzách týkající se trenéra a stáje, se kterou holandská federace spolupracovala a poukazuje nejen na toto špatné rozhodnutí federace, ale také přímo na trenéra Anzaqa Mehmooda. Mehmood si však servítky nebere – jeho return poodhaluje zákulisí celého cirkusu kolem pouštní vytrvalosti, kde občas ruka ruku myje a když ne...

 

Podívejme se nejprve na zmíněnou van den Dungovu tiskovou zprávu:

Doping a holandský elitní tým

Je mi jasné, že hodně lidí už nechce slyšet další negativní zprávy a chtěli by konečně něco pozitivního. Už mají dost destruktivního vlivu UAE na jejich sport a zničených koní. Často čtu: „Skončí to vůbec?“ Ne, ještě ne. Ne, dokud lidé v tomto sportu nezačnou zacházet s koňmi slušně.

Welfare koní, to byl důvod, proč jsem loni rezignoval ze své funkce v Holandské národní federaci (KNHS). KNHS připustila vstup koní z UAE do elitního vytrvalostního týmu. Koní, se kterými podle samotné KNHS nebylo zacházeno ohleduplně. Tím se holandská národní federace dostala do absurdní situace – na jedné straně byla kritikem emirátů, zatímco na druhé straně z nich těžila.

My všichni víme, co se pak stalo: stříbrná medaile a Run du Colombier, u kterého bude zázrak, jestli vůbec kdy ještě dokončí nějaký vytrvalostní závod. Rozsah podvodů UAE nemá ve světě sportu obdoby. Celý národ nemá respekt vůči férovosti ve sportu. Země, kde koně napumpovaní dopingem jsou před zraky kamer uštváni k smrti. Země, která, naštěstí, už nemá podporu FEI.

A Holanďané?

Holandsko má svou národní federaci, KNHS, která omezila své prohlášení v médiích na oznámení, že přečetla tiskovou zprávu FEI a bude věnovat zvýšenou pozornost welfare koní.

Holandsko má Carmen Römer, která nemá zábrany sednout si v závodě na koně v majetku Maktoum. A ve stejnou dobu tohoto člověka brání. Jakou on má skvělou stáj!

Holandsko má Marijke Visser, která, jak už víme, vyměnila holandskou vlajku za vlajku UAE. Beze studu prohlásila, že o problémech v UAE nepřemýšlí, ale považuje krok FEI vůči této zemi na nespravedlivý.  Hlavní osobnost  holandské vytrvalosti je spojená s opovrženíhodnými praktikami v UAE. její otec Erik nazývá FB stránku Clean Endurance  „odpad“.

Holandsko má Maarten van der Heijden. Šéf reprezentace -  elitního sportu v KHNS díky stříbrné medaili vydřené klisnou Laiza de Jalima (5 extrémně těžkých závodů během 7 měsíců) byl nedávno nominován na „Horseman of the Year“.

A týká se to i holandských juniorů. Minulý rok jsem slyšel zvěsti, že způsob, jakým se vede vytrvalost juniorů v Holandsku, je pedagogicky špatný. Zde máme Puck van der Lugt, teprve 15 letou juniorku, nyní jednu z loutek kampaně pro UAE.  Můžete ji vidět zářit na facebookové stránce „All the good in UAE endurance“. Vzali ji do UAE, aby zde závodila na koni, kterého sotva znala hodinu před nasednutím.

Holandsko má také Tess de Wijs a Caro de Boer, které prostě dál jezdí závody v UAE rychlostí v kole 30 km/h.

Můj závěr: ti, kteří mají výhody od UAE a profitují z toho, to celé akceptují. Musí, pokud chtějí pokračovat v tom, co dělají.

A KNHS nad tím snad bádá dost dlouho, aby se o nich nějak rozhodla. Pro KNHS je „horse welfare“ jen definice, slovo, koncept. Žádné emoce. Měl snad  některý ze členů výkonného výboru slzy v očích při pohledu na Bundyho se zlomenýma předníma nohama? A co s těmito emocemi udělali? NIC. Co udělal holandský elitní tým? Dali vlajku UAE na své stránky na sociálních sítích. Ocenili Maktouma za jeho dobré koně.

Fakta o dopingu:

Stáj, kde byl trénováni Laiza de Jalima, Run du Colombier a Riverwatch (startovali na WEG 2014), stáj, o které si KNHS myslí, že patří k těm dobrým, stáj, u které by Carmen Romer vsadila vše na to, že je spolehlivá a kde se podle jejích slov za posledních deset let tolik naučila a které Marijke Visser vděčí na stříbrnou medaili, tato stáj v majetku rodiny Al Qassimi a kde trénuje Anzaq Mehmood – je plná DOPINGU.

Případ Hotspurr Ouarra  -  case 2011/BS08

Pozitivní test na testosteron. Jezdcem byl mladý člen rodiny Al Qassimi, trenérem Anzaq Mehmood. Zákaz na 2 roky. Verdikt zveřejněn v databzi FEI.

Případ Cloud Valley Armani / Shdadd: case FEI 2008/13

Pozitivní test na zakázanou látku, jezdcem byl člen rodiny Qasimi, trenérem Anzaq Mehmood. Oroginální verdikt není na stránce FEI dohádatelný, pravděpodobně podvodným způsobem odstraněn.

Případ Harmatan de Lozere / 2005

Testován pozitivně na zakázanou látku, jezdcem Alice Beet, trenérem Anzaq Mehmood. Tehdy bylo Alici 19 let. Následný ban jezdkyně již není na webu FEI dohledatelný.

Pro pořádek uvádím, že je známo, že Anzaq Mehmood byl v minulosti trenérem v Austrálii, kde skončil, protože byl suspendován.

S těmito informacemi o dopingových kauzách jsem se seznámil teprve asi před měsícem. Okamžitě jsem uvědomil KMHS, o těchto faktech nevěděli. Dal jsem jim šanci napravit chybu. Avšak KNHS dosud v této otázce nekomunikuje.  Osobně jsem hovořils Anzaqem během schůzky holandského elitního týmu. Řekl mi, že trénoval tyto koně bez jakékoliv medikace. To je něco jako slavný příběh o tom, jak jsem  „vyhrál Tour de France  na arašídové máslo a sendviče s marmeládou.“

Závěrem:

1. KNHS, šéf ekipy a týmový veterinář, Marijke Visser, Joyce van den Berg a Carmen Römer spolupracují se stájí, kde se prokazatelně dopuje.

2. Všechny výše uvedené osoby nebyly ochotné i přes tvrdou opozici a diskuzi prověřit historii stáje a jejího trenéra. To je primárně odpovědností jezdce. Diskuze, kterou jsem vyvolal, se odbyla poznámkou, že tato stáj byla skutečně výjimkou v jinak pochybné vytrvalostní historii UAE a že trenér je špičkový. Tento mylný názor, toto opomenutí,  by mohlo padat na hlavu KNHS, Emile Docquier a Frans Arts. Když se vezmou v úvahu všechny okolnosti, měli se tím zabývat důkladněji a vyžádat si od FEI další informace.

Je to jejich odpovědnost a jsou za to placeni. Neučinili tak, vědomě riskovali a nyní by měli přiznat chybu.

3. Carmen Römer se podle jejích vlastních slov v této stáji hodně naučila. Nyní bychom mohli být zvědaví na to, jakého druhu tyto nabyté znalosti jsou.

Mám jen jednu otázku:

Hodlá KNHS konečně přistoupit k vážné akci proti lidem, kteří z vlastního zájmu nadále spolupracují s UAE, a proti těm, kteří jsou zodpovědní za využívání koní z UAE, přičemž si neplní své povinnosti a jednají tak v rozporu s welfare koní?

Rád bych to zakončil citací Richarda Allena:

"Dokud nebude vytrvalost doménou mužů a žen, jejichž zásadním důvodem ježdění dlouhých tratí je to, že milují ježdění více než prestiž nebo peníze nebo čtyřkolky, budeme i nadále svědky polovyhladovělých koní s blinkry, které nějací bezmozci uženou k smrti. Je to ostudou pro jezdectví a urážkou koní.“

 

Na TZ reagovala Holandská jezdecká federace:

Reakce holandské jezdecké federace (KNHS) na obvinění Marc van den Dungena z 9.dubna 2015

Dnes pan Marc van den Dungen, bývalý šéf technické komise pro vytrvalost v KNHS, vydal tiskovou zprávu, ve které zdiskreditoval koně, lidi a organizace.

Jsou to nepodložená obvinění proti osobám a subjektům, což je velmi nepříjemné. KNHS nepřijala žádnou stížnost ohledně vážné újmy koně. Toto vždy bereme na zřetel a vždy opíráme naše závěry o prokázaná a prověřená fakta. Nyní probíhá vyšetřování této záležitosti. Na základě výsledků tohoto šetření KNHS přijme, bude-li to nezbytné, přísná opatření. Pan van den Dungen se rozhodl probíhající šetření medializovat, což považujeme za politováníhodné.

---

 

Z reakcí Anzaq Mehmooda: 

“Nečetl jsem všechno, co pan Marc napsal. Po dvou odstavcích mi to stačilo – to, jak psal o holandských jezdcích a koních v mé stáji. S tím, kdo šíří takové lži, nebudu ztrácet čas, ” prohlásil Anzaq.

Byl sdílnější na téma dopingu. Nejprve stručně shrnul případ z roku 2005, pozitivního dopingu na testosteron: “To prostě není pravda, neměl jsem s tím nic společného. Toho koně jsem nikdy netrénoval, nejezdil jsem ho a nikdy mi ani nepatřil.”

Druhý případ se týkal koně Cloud Valley Armani, dnes se jmenuje Shdadd. Výsledkem byl 6měsíční ban pro šejka Abdula al Qasimi. Podle Mehmooda nešlo o dopování, ale o ryze veterinární pochybení: "Dostával mast na kloub – kůň měl být čistý po 4 dnech, my jsme dokonce počkali dva týdny, ale stejně byl kůň pozitivní. Koupil jsem toho koně v roce 2001 s v roce 2013 šel do důchodu. Je stále s námi a každý ho může vidět."

Zdá se, že nejvážnější případ je ten poslední. V roce 2011 byl kůň Hotspur Ouarra pozitivně testován na testosteron. Jasný případ dopingu, za který šejk Abdul al Qasimi, bratr Abdulaha Qasimi, dostal zákaz na dva roky. „Tato klisna byla extrémně nervní a hyperaktivní. Nechtěla nic jiného než jen chodit. Snažili jsme se to změnit pomocí drezurního tréninku, ale její chování se nezměnilo.  Přesto jsme ji nechali závodit a v jedné soutěži byla pozitivně testována na testosteron," vysvětluje Anzaq, „posléze jsme to probírali s různými odborníky a ti došli k názoru, že mohla mít nádor na vaječníku, což způsobilo příliš vysokou hladinu testosteronu.

FEI toto vysvětlení neakceptovala. Anzaq: „FEI se neobtěžovala to skutečně prošetřit. Pochybnostmi se v takových případech nezabývají. Jsem si dobře vědom pravidel a předpisů. Nikdy bych nenechal běžet dopovaného koně. Mám třicet koní, každý z nich musí být testován a když se něco najde, zaplatím pokutu.“

Anzaq uznává, ale i bagatelizuje problémy ve své zemi a stěžuje si na to, v jakém duchu pokračují diskuze o suspendaci UAE. Také popírá tvrzení van den Dunga, že byl suspendován v Austrálii.

Anzaqa velmi pobouřilo, když se seznámil s prohlášením van den Dunga, že Run du Colombier (9. na MS s Joyce van den Berg) už možná žádný závod nepoběží: „Pak bych chtěl, abyste se ho zeptali na koně jeho manželky (Jannet van Wijk) na šampionátu v roce 2013, a zadruhé, proč tlačila na svého koně loni v Compiegne tak, že skončil v metabolických problémech. Před několika lety ode mě chtěla koně. Když je to tu tak špatné, proč by chtěla jezdit koně od nás? Ať si nejdřív zamete před vlastním prahem. A Run du Colombier se daří dobře. Nechte sem poslat veterináře z Holandska, aby se na něj podíval. Letenku zaplatím.“

Laiza de Jalima

Laiza de Jalima, nejlepší kůň trenéra Anzaqa a pýcha Al Qasimi, je nyní v Ardenách s koučem Emile Docquier a Kristel van den Abeele. Stříbrná medailistka ze světového šampionátu je nyní znovu ve spojení s jezdkyní Marijke Visser. Anzaq potvrdil, co se proslýchalo, že Kristel a Marijke dostaly Laizu darem, ovšem s podmínkou, že šejk ji může i nadále jezdit. „To je správné. Dali jsme jim koně letos 15. ledna. Když necháme takhle jezdit lidi z jiné země, chceme něco na oplátku. Jsme taky jen lidi. Dali jsme vaší zemi hodně, ale pokud dostáváme zpátky jen lži a svinstvo, necháme si aspoň něco.“  

Zdroj:  Hoefslag