Slavný závod na 3500 mil vyhrála mula
Lépe řečeno mul - Lord Fauntleroy alias Leroy...
Píše se rok 1976, Amerika slaví 200 let od nezávislosti a srší patriotismem, zemi křižuje American freedom train. Ten rok je založena firma Apple Computer company, na svou premiéru čeká film Rocky, miliony Američanů se nechávají očkovat proti prasečí chřipce a 91 jezdců a dvě stovky koní se chystají na největší vytrvalostní závod z jednoho konce Ameriky na druhý. Mají před sebou celkem 5600 km.
V časopise Western Horseman se objevil článek o „životním dobrodružství pro obyčejné Američany, kteří si váží koní“. Závod se měl jet z Frankfort ve státě New York do Sacramento v Kalifornii. Trasa vedla vedla po stezkách Pony Expressu, Oregonské stezky či dokonce po stopách Donnerovy výpravy opředené zkazkami o kanibalizmu.
Virl Norton a jeho muly (Leroy vlevo)
Po stopách pionýrů
Oregonská stezka vede od Independence u řeky Missouri, dále po rovině ke Skalnatým horám skrz Jižní průsmyk, pak zvlněnou stepí k Fort Hall, přes řeku Snake a náročným terénem hor Blue Ridge k městu Columbia. Původně tuto stezku využívali lovci kožešin a později přistěhovalci do Oregonu. Cestování divokou krajinou si vybíralo svou daň životem jednoho z deseti migrantů. Za příjemným podnebím a bohatstvím jich tudy během dvou let prošlo cca 400 tisíc. Koncem 19.století už tu byla železnice a význam stezky už byl spíše historický.
Něco o Donnerově výpravě
V květnu 1846 se 87 členná skupina osadníků – mužů, žen a dětí vydala do slunné Kalifornie v karavaně krytých vozů. „Údajná zkratka“ je zdržela natolik, že se jim nepodařilo přejít pohoří Sierra Nevada před příchodem zimy a sněhová vánice jim odřízla cestu u jezera Truckee. Krutá zima a hlad odsoudila na smrt 41 členů výpravy, včetně malých dětí. O této tragédii byl natočen film Donner Party (celý na youtube) - kratší dokument s angl. titulky také stojí za shlédnutí.
Dobrý nápad
Dva obchodníci z amerického středozápadu Chuck Wagonner a Randy Scheiding si na dvousté výročí vysnili megalomanský podnik - závod na koních o slušnou sumu 25 tisíc dolarů přes 13 států z východu na západ. Účastníkům se otvírala šance zažít historii na vlastní kůži a poznat Ameriku takovou, jaká už sto let nebyla - bez aut, bez železnice, zato s odvahou, s koňmi a vizí. Závod měl trvat více než 14 týdnů a v podstatě neměl v historii obdoby. Startovné činilo 500 dolarů, vyhrát mohl jen jeden. Každý jezdec mohl mít dva koně, nejmladšímu jezdci bylo 18 (country zpěvák), nejstaršímu 69 (obchodník s koňmi v Tenessee). Podobně jako je tomu u Mongolského derby a dalších zážitkových vytrvalostních jízd, sešla se na startu rozmanitá konkurence - studenti, farmáři, kovbojové, veteráni z 2.světové války, zdravotní sestry, chiropraktik či dokonce president univerzity.
Koně a muly
Někteří se chtěli zúčastnit hlavně pro tu výzvu a zážitek, jiným šlo především o těch 25 000 dolarů (dnešní hodnota 100 000 dolarů). A každý věřil, že právě ten jeho kůň dokáže vyhrát. Na startu se sešli quarter horse, islandští koně, appaloosy, samozřejmě arabští koně, plnokrevníci či dokonce orlovský klusák Nature´s Balet, potomek hřebce darovaného do USA od samotného Nikity Chruščeva.Islandští koně sem byli z Německa dovezeni s předstihem, aby se stačili aklimatizovat (to byla iniciativa Lindy Tellington-Jones), z Francie dorazilo tucet jezdců se svými koňmi, závod zlákal i Australany nebo Japonce. A pak tu byl Norton a jeho muly. Norton se v koních vyznal velmi dobře - mládí strávil ve Wyomingu, kde obsedal divoké koně a prodával je rančerům a také poznal muly, které na ranči sloužily. Navzdory jejich poněkud výstřednímu vzezření, dobře poznal jejich výhody a nevýhody, a cenil si jich. Bylo mu jasné, že mula nemůže stačit arabským koním na vzdálenost desítek až stovek mil, ale tohle bylo něco jiného. Great American Horse Race byl závod na 3500 mil - 5600km (v různých zdrojích tato vzdálenost kolísá od 3200 mil), ve velmi náročném terénu. I sami organizátoři předpokládali, že ho dokončí tak čtvrtina jezdců. Pro Nortona byly tedy jeho muly jasná volba.
Pravidla, penalizace a alkohol
Norton a muly

Vítězství

Leroy
Kniha