Royal Horse Endurance 2017

14.05.2017 13:05

Od stíhaček po Royal Horse Endurance

Už od roku 1943 se na půdě královského Windsoru koná velkolepá jezdecká show klasických disciplín a od roku 2013 protnula královské pozemky také vytrvalostní trať.  Královna Alžběta II. S vévodkyní s Cornwallu pozorně sledovaly dění ve veterinární kontrole, dech historie staré dobré Anglie provázel jezdce po celé trati – míjeli vzácné sochy, cválali velkou promenádou před zámkem, po dostihové dráze Ascotu nebo kolem Cranbourne Tower, kde se narodila dostihová legenda Eclipse. Trať je příjemná, jen mírně zvlněná, pískové cesty a tráva.

Závody v roce 2013 sponzoroval bahrajnský šejk, ale ani on ani jeho bratr zde CEI2* 120 nedokončili.

Tradiční jezdecká mega-akce  ve Windsoru byla založena roku 1943 jako součást národní kampaně Wings for Win – Křídla pro vítězství, na získání prostředků pro RAF.  Díky „Windsoru“ se vybralo na různých jezdeckých akcích po městě cca 400 tisíc liber na výrobu stíhaček. Původně se tato akce jmenovala The Windsor Horse and Dog Show a založili ji hrabě Robert Orssich a Geoffrey Cross. Show také hned získala patronát královského páru a dcery Margaret a Anna se samozřejmě jezdeckých soutěží zúčastňovaly.

Závody se odehrávají na pozemcích Windsorského zámku, který je po celou dobu konání akce nádherně osvícený.

 

Royal Windsor Endurance 2017

Letos se ve Windsoru konaly tři vytrvalostní soutěže – CEI2* 120 km, CEI*80 km a CEN 40 km.

 

CEI3* 120 km

Startovalo 47 dvojic z 11 zemí , dokončilo 16. Nejpočetnější zastoupení měli Britové – 13 – dokončilo 5, dále 8 x Francie (dokončili 3), 8x UAE (dokončili 4), Bahrainu (dokončil 1) po 1-2  koních tu bylo z Polska, Belgie, Uruguaye, Saudeské Arábie, Maroka, Irska a Španělska.

Zvítězila 7letá klisna DAHI narozená v Tunisu s jezdcem Saeed  Hamoud Saeed Al Khayari (UAE) v čase 4:47:48 (25,017 km/h).

 

O setinu horší čas měla druhá klisna v cíli – 15letá ZA´AMAH s dalším jezdcem týmu UAE – Saeed Mohd Khalifa Al Mehairi

 

Díky včasnému zrušení suspendace se mohl  radovat z třetího místa další jezdec UAE,  Abdulla Ghanim Al Marri s TOM JONES TE.

I čtvrté místo se setinovou ztrátou bral jezdec UAE, Mansour Saeed Mohm Al Faresi se 14letým  OUED EL KEBIR LARZAC.

 

Na pátém místě dokončil jako jediný z osmi bahrajnských jezdců Jaafar Merza Abdulnabi Hassan na TISMAEL DE VAYROLS (3. z Mistrovství světa mladých koní v Šamoríně 2014). 

Výsledky: RWHS2017_C1.pdf (139122)

 

CEI* 80 km

Složení startovní listiny bylo převážně britskou záležitostí, kromě 4 zahraničních účastníků.

Tady si Bahrajn vynahradil zpustošený tým ve 120km, když zvítězil Ali Abdulla Mohm Al Subaie – HENHAM ROMEO (21,466 km/h) před britskou 19 letou „železnou lady“ HS AMETISTA – opravdu stojí za rozkliknutí, co tahle klisna dokázala. 

A vzpomněla jsem si, že už jsem někde o této klisně psala – na Equichannelu: https://www.equichannel.cz/alltech-fei-weg-2014-invaze-vytrvalcu :

 

V souladu s poněkud bujarým rozvojem disciplíny se na startu nejtěžší soutěže setkají tzv. klasičtí vytrvalci - jezdci svého životního koně, se kterým startují od začátku své kariéry - a jezdci, kteří se vyzbrojili kvalitním „materiálem" až v poslední sezóně a kteří jsou spíše profesionály a na nominační listině je vedle jejich jména několik jmen koní ve vlastnictví zase dalších osob, států. Tak to ve vrcholovém sportu chodí. Sympatie však obvykle vzbuzují nejvíce ti, kteří se nahoru dostali se svým dlouholetým parťákem, se kterým zažili i životní peripetie - což je případ britské jezdkyně Beth Langley a její malé klisny HS Ametista.

HS Ametista, 16letá arabská klisna o výšce pony kategorie (144 cm KVH) po Platoon-Awangarda (polský chov) stojí za pozornost. Se svou stálou jezdkyní Beth Langley prošly úspěšnou kariérou včetně evropského i světového šampionátu juniorů mladých jezdců a pokračují nyní v seniorské úrovni.

HS Ametista nar. 1998 soutěží s Beth ve vytrvalosti od roku 2005. Jako sedmiletá a osmiletá absolvovala nižší soutěže na 40 km v nižších rychlostech od 10,5 do 13 km/h. První tři hvězdy 120 km šla v deseti letech. 
Klisna úspěšně absolvovala v soutěžích zatím 2 912 km a podle záznamů jen 2x nedokončila, resp. zakulhala v závěrečné kontrole.

V roce 2008 ve Španělsku na Mistrovství Evropy juniorů mladých jezdců skončila 25. (v tomto šampionátu skončila Markéta Terberová s Welfare na 20. místě), na ME juniorů a mladých jezdců 2010 v německém Kreuthu dojela na pátém místě za čtyřmi reprezentantkami Francie, o rok později přidala v Euston Park 18. místo v CEI***160 km a stejné pořadí měly i na dalším ME juniorů v Mont le Soie na 120 km. A jak vypadá forma sympatické arabky „Tissy" letos? V dubnu se kvalifikovaly 2. místem na CEI***160 km v Haywood Oaks (16 km/h).

Kvalifikace na WEG v Normandii se téměř rovná zázraku, protože loni si klisna zlomila kopytní kost. Zotavila se však bez následků a letos v dubnu ve zmíněné kvalifikaci v Haywood nejevila sebemenší náznaky výpadku v tréninku. Že je to tvrdá klisna, dokázala i ve svých šesti letech, kdy chtěla přeskočit stojan na seno a zranila si nohy tak, že veterinář doporučil klisnu raději uspat. Langleyovi však Tissy dali šanci...

 

Výsledky: RWHS2017_C2.pdf (93447)

 

Intisaarova labutí píseň ve Windsoru?

Jeden z nejvýjimečnějších vytrvalostních koní posledních let, světový šampion z roku 2012, 17 letý INTISAAR, už podruhé nedokončil svůj závod, tentokrát ve Windsoru v CEI2* 120 km. Zda ho ještě na vytrvalostních tratích uvidíme, těžko soudit, ale nebyl by to první kůň, který odchází ze scény světové  vytrvalosti  poražený, což je smutné.  Ještě v prosinci 2016 triumfoval druhým místem v Al Wathba a průměrnou rychlostí přes 27 km/h (šejk Rashid Dalmook Al Maktoum). Otázkou je, zda je dostatečná přestávka po tomto výkonu (21 dnů) do CEI3*160 km, kde jel v prvních dvou kolech kolem 25 km/h a ve třetím a čtvrtém přes 22 km/h. 

Ve Windsoru ho jel 21letý Rashed Theybab Ghanim Al Mazrouei, který má z počátku své kariéry neuvěřitelných 23 anulovaných výsledků hvězdových závodů z důvodu nesplnění kvalifikace.

 

CEN 40 km – aneb žádná vytrvalostní soutěž není malá

I s koněm natrénovaným na „pouhých“ 40 km lze od letoška vyrazit do královského Windsoru. Ze 35 jezdců soutěž dokončilo 26 – a mezi nimi i para-vytrvalostní jezdkyně Bryony Parsler. Průběh nebyl snadný, protože okulhala klisna doprovodu Tally, ale nakonec Bryony dojela do cíle - kde však byla vyloučena na chody svého koně.