Případ mrtvého koně z Compiegne 2014 uzavřen – alespoň pro FEI

09.09.2014 09:15

Skupina veterinářů, kteří ve svém otevřeném dopise psali o „vyčerpaných, uštvaných koních ve vet-gate“, o velkém počtu koní vyžadujících ošetření,  o pokusech „systematického podvádění“ některými soutěžícími a zvláště o smrti klisny – to vše na závodech v Compiegne 2014, tato skupina veterinářů reagovala na výsledek vyšetřování a záverečné stanovisko FEI k tomuto případu.

V případě  smrti klisny Elmerita di Gallura´s učinila FEI závěr „výsledky antidopingových testů jsou negativní a vyšetření post-mortem nepřineslo vysvětlení příčiny smrti.“

Veterináři Benamou-Smith, Pelissier, Romantzoff a Sequin se proti takovému způsobu uzavření případu silně ohradili s tím, že by měly být s ohledem na skutečnou transparentnost (klíčový faktor v „čistém sportu“) zveřejněny kompletní výsledky testů, které FEI zná již od června.

Jediné, co mohou veterináři učinit, je upozornit  na podobný případ z Florac 2012, kdy uhynul kůň za „velmi podivných klinických okolností“. Vzorky byly odebrány na místě a bylo zjištěno 21 kontrolovaných látek (laboratoř LCH). Ani po dvou letech se však veterináři nedočkali toho, aby FEI tyto výsledky zveřejnila.

V Compiegne byla podrobena invazivnímu zákroku jiná klisna, přesto navzdory pravidlům o povinném odpočinku startovala již za 17 dní v Itálii.

Podle pětice nespokojených veterinářů  jsou záměry a skutky FEI od sebe na hony daleko, pověst disciplíny trpí a odnášejí to koně.

Celé znění dopisu najdete zde: https://www.endurance.net/international/UAE/2013FEIControversy/Lettre_Compiegne2.pdf