Princ Cup 2016 z pohledu zahraničních jezdců – bylo to fér?

04.04.2016 22:06

19. března byl v Dubaji zrušen závod CEI3ˇ140 km a místo toho se konal národní závod na 120 km.  Princ Cup je v Dubaji posledním velkým závodem sezóny. 

O zákulisí této změny informoval článek na webu  https://equestrian.center/fei/new-fair-play-of-the-fei/

Únorové události vnesly mezi EEF a FEI napětí poté, co v CEI 120 km pro juniory 30. ledna v Al Wathba došlo k excesu a FEI zrušila všechny další hvězdové závody do doby, dokud EEF neuzavře s FEI dohodu týkající se navrhovaných opatření. FEI se tak rozhodla potrestat jezdce UAE.  13. února byla dohoda uzavřena, měla 12 bodů, mezi nimi dvě důležité změny:

 

3. TF v jednohvězdových soutěžích 56-60 v každém kole a v posledním kole u dvou-tříhvězdových soutěží – národních i mezinárodních (CEN i CEI).

4. Recovery time snížený na 10-15 minut v každém kole u jednohvězdových soutěží a v posledním kole u dvou-tří hvězdových soutěží.

 

Účelem těchto opatření bylo snížení rychlosti u jezdců UAE. Jenže jezdci ze zámoří takhle rychle nikdy nejezdili.

Přeprava z USA, Evropy a dalších kontinentů do UAE, prudká změna klimatu a vysoké teploty znamenají pro tyto koně velkou zátěž. Cílem jejich jezdců není závodit rychlostí 30-35 km/h, ale úspěšně dokončit soutěž, ve které se utkají s novým terénem, jinými klimatickými podmínkami, aniž by měli dostatek času na aklimatizaci.

 

Tyto restrikce by tedy neměly být v UAE uplatněny pro zahraniční jezdce a jejich koně. Zámořští jezdci jsou hosté. Ani se nepokouší dohnat místní jezdce, protože vědí, že není možné dokončit v rychlostech, kterých se v Evropě a na jiných kontinentech nedosahuje.

 

Dubai  Equestrian Club, pořadatel Dubai Crown Prince Endurance Cup, pozval zahraniční jezdce 26. ledna a požádal jejich země, aby poslaly příslušné dokumenty pro nominované jezdce do 10. února.

 

Všichni zahraniční jezdci tedy byli pozváni na závod, který se měl jet za standardních podmínek tepové frekvence a časů vstupu do VG – tedy 64 tepů do 30 minut v posledním kole.

 

Ovšem rozpis na tyto závody (s novými restrikcemi) byl schálen FEI a publikován na webu FEI 29.února, kdy se již zahraniční jezdci připravovali na odlet stanovený na 8. března. Zámořští jezdci tedy nemohli být připraveni na tyto podmínky , které měly trestat jezdce UAE. Ale zámořští jezdci nic neprovedli – proč tedy museli startovat za těchto přísnějších podmínek?

Tato otázka byla důvodem pro petici, kterou podepsalo 27 zámořských jezdců ze 14 zemí. Petice byla odeslána na FEI se žádostí o obnovení standardních podmínek v posledním kole alespoň pro tyto jezdce. Petice byla podepsána 15. března, kdy se všichni zahraniční jezdci sjeli v Dubaji, poté byla petice prezentována 17. března na tiskové konferenci předcházející závodu.

 

Ten samý den byla petice odeslána řediteli vytrvalostního výboru FEI Manuelu Bandeira de Mello. De Mello odpověděl, že schválený rozpis se měnit nebude.

Další den, kdy se konaly vstupní veterinární prohlídky, byl odeslán na Manuela de Mello e-mail s žádostí o snížení minimální rychlosti na 12 km/h.  Konečná odpověď – „FEI nebude rozpis měnit a vše bude probíhat tak, jak bylo schváleno.“

 

Jinými slovy, FEI řekla zámořským jezdcům, že standardní podmínky posledního kola (64/30 min), které platí po celém světě v CEI, nebudou platit pro zámořské jezdce, jejichž koně dorazili na místo teprve před týdnem a nikdy za těchto podmínek nesoutěžili.

 

Dvě hodiny poté přijel de Mello osobně. Setkal se s organizátory za zavřenými dveřmi a šly řeči, že CEI se zruší. Když se jezdci dozvěděli, že CEI  je zrušeno, sestavili petici a žádali, aby se směli zúčastnit národní soutěže. Pořadatel jim vyšel vstříc a umožnil jim startovat za standardních podmínek. Někteří jezdci – nejen z Německa, Francie, s tím však nesouhlasili, protože jim jejich NF doporučily nestartovat, případně jim za start hrozily sankce.

 

Jezdci tedy věnovali svůj čas a peníze, aby mohli závodit v Dubaji za podmínek, za kterých startují v Evropě a všude ve světě – proč by měli pykat za excesy jezdců UAE?

 

Změna podmínek závodu ve finálním kole je pro všechny jezdce zásadní. Jak může FEI jednostranně takhle rozhodnout, aniž by o tom hlasovaly členské země FEI?

 

https://www.i-endurance.cz/news/nopoli-del-ma-druhe-vitezstvi-v-dubai-crown-prince-endurance-cup/