Petice pro UAE – WORLD MANIFESTO for the Future of Endurance

16.04.2015 22:27

Na podporu národní jezdecké federace UAE (EEF) vznikla 15. dubna webová stránka týkající se pozastavení členství EEF v Mezinárodní jezdecké federaci z 12. března. Ohrazuje se proti jednostrannému rozhodnutí FEI bez stanovení konkrétních podmínek nápravy a dále je zde výčet důsledků pokračující suspendace na mezinárodní vytrvalost včetně hrozící nezaměstnanosti lidí, kteří se na průmyslu vytrvalostního ježdění podílejí. K dnešnímu dni petici signovalo 1078 osob.

Petice je sepsána jménem jezdců,trenérů,ošetřovatelů, chovatelů,majitelů, veterinářů, podkovářů,organizačních výborů, veřejných agentur, soukromých subjektů a asociací – tito prohlašují, že jejich zásadními principy ve vytrvalosti  jsou dodržování pravidel,fair play a zajištění welfare koní.

V manifestu se píše, že suspendace UAE „zanechá nesmazatelnou stopu v historii vytrvalosti“ a ohrozí její vývoj v mezinárodním měřítku. EEF, jak se v manifestu uvádí, „pomohla  podpořit  rozvoj  a úspěch vytrvalosti po celém světě a přispěla k její popularitě ve stále větším počtu zemí.“

Nechybí zmínka o ekonomických možnostech „které rozhodně nelze ignorovat“ ani o dopadu na nejvýznamnější mezinárodní závody.

Dilema ohledně suspendace

V uvedených bodech manifest nelže – vytrvalost byla opravdu díky „ekonomickým možnostem“  UAE vystřelena do stratosféry a osud letošních šampionátů je vážně ohrožen.  A obávám se, že pokud by byla situace vleklá, ruku v ruce s ekonomickým propadem vytrvalostního průmyslu  a ztrátou pracovních míst může být ohroženo welfare tisíců koní více než za situace, kdy nad děním na tratích v UAE měla FEI aspoň nějakou kontrolu. V tom má FEI oproti jiným mezinárodním svazům nevýhodu -  je rozdíl suspendovat jen lidi a suspendovat  jezdce a tím zmařit živobytí a ohrozit život mnoha koní.

Možnost vyloučení národní federace přitom není ve sportu nic tak neobvyklého. Loni na podzim byly např. suspendovány Japonská basketbalová federace (za to, že v Japonsku stále existují dvě ligové soutěže, což podle FIBA dokazuje, že národní svaz nemá basketbal v zemi pod kontrolou), dále se mezinárodní fotbalová federace (FIFA) rozhodla suspendovat nigerijskou fotbalovou federaci (za vměšování vlády do záležitostí fotbalového svazu). Hlouběji v minulosti byla např. suspendována argentinská volejbalová federace,v roce 2008 národní fotbalové federace Albánie a Madagaskaru, v roce 2006 národní fotbalová federace Řecka.

 

Podvody se nepočítají?

V petici Futurendurance CHYBÍ jakákoliv sebereflexe týkající se falšovaných kvalifikačních závodů, kde nejde o jedince, kteří selhali v oblasti dopingu nebo konkrétního porušení pravidel, ale o celé skupiny lidí včetně členů vládnoucích rodů.

 

A zatímco píši tyto řádky, počet signatářů petice se zvýšil na 1106.