O jezdeckých národech a ušlechtilých čtyřnožcích - Rollo Springfield

22.12.2014 11:42

Cestovatel Rollo Springfield sbíral příběhy tak, jak je psal život lidí a koní na různých kontinentech. Některé jsou zajímavé až kuriuozní, jiné smutné, dokládající  že lidé řeší s koňmi stále stejné problémy, některé pobaví. Mentalitu některých národů popisuje bez obalu.  Nahlédneme do jezdeckého soukromí Kozáků, Mameluků, Gauchos, Arabů... jedinečné vyprávění o nádheře i krutosti stepí, o životě tabunů a jejich tabunčíků je fascinujícím svědectvím.

Ukázka:

...

Každý slyšel o oslavovaném lupiči Turpinovi, jeho černé klisně a neuvěřitelně krátkém čase, za který s ní údajně dojel z Londýna do Yorku. Klisna byla živena jen šťávou z hovězího steaku, který jí odvážný lupič ovázal kolem udidla. Vypadá to, že jde o účinný prostředek. My sami jsme si uvědomili tento účinek u řezníka v Doveru a je možné, že jeho kůň byl extrémně prudký a neovladatelný právě kvůli častému žvýkání hovězího masa. Jeden člověk z Hamah v Sýrii ujišťoval Burckhardta, že často dává koním pečené maso před začátkem náročné cesty, že koně víc vydrží. Stejný člověk, který se obával, že mu guvernér vezme jeho oblíbeného koně, tohoto koně čtrnáct dní krmil výhradně pečeným vepřovým masem, což natolik podnítilo jeho vzrušivost, že se stal absolutně neovladatelným a přestal být objektem guvernérova zájmu. Čtenář klasiky si vzpomene na strašlivé klisny krále Diomeda, které byly krmeny podle řecké báje lidským masem a kterých se zmocnil Herkules.

V časopise Edinburgh Journal of Natural History najdeme následující pasáž: „Pan Youatt potvrdil, že v Auvergne podávají telatům za účelem povzbuzení tučnou polévku, zvláště pokud jsou nemocná nebo zesláblá. Stejnou praxi lze pozorovat v některých částech Severní Ameriky, kde lidé na venkově v zimě dávají skotu tučný vývar se zeleninou, aby je podpořili v odolnosti vůči drsnému počasí. Tyto vývary u nás veterinární lékaři dlouho doporučují pro zotavení koní oslabených dlouhou nemocí. Podle Pealla je míchání živočišných substancí do obilí a zpracování do těstovité formy v některých oblastech Indie obvyklou praxí, která zesláblé koně rychle navrátí do kondice...

 

Kniha k dostání na https://eshop.arcaro.cz/