Normandie – rub a líc velkolepé podívané

13.09.2014 23:12

Zatímco z televize a z médií jsme se těšili z krásného sportu, zákulisí monstrózní akce za elitními výkony podle jiných klopýtalo s velkou ztrátou. Pippa Cuckson, známá reportérka, která se proslavila především svými reportážemi cílenými na vytrvalost Středního Východu, nenechala ve své reportáži o WEG v Normandii nit suchou. Článek se jmenuje Francouzská fraška. Podle ní hry v Normandii jsou dostatečným důkazem, že WEG je svou velikostí a konceptem dinosaurus, a měl by  být utracen okamžitě po dalším ročníku v Bromontu 2018.

Diváci až v poslední řadě...

Maximální úsili věnované tomu, aby bylo vše kolem welfare a pobytu koní v pořádku zřejmě organizátorům sebralo síly a čas na to, aby mysleli i na diváky (nejen na jejich peníze).

https://www.horse-canada.com/cuckson-report/french-farce/

Nuže a pokud si vezmeme počet diváků k 6.září, bylo to 565 000 osob, pak představa půl milionu lidí naštvaných na pořadatele je docela děsivá. Ale co FEI? „FEI je vlastníkem  světových jezdeckých her, ale kde je její supervize?“ ptá se Cuckson. Proč dopustila, aby se na oficiální FB stránce objevily komentáře doslova zoufalých lidí, kteří investovali čas a peníze, aby se mohli podívat na závody a nakonec se dostali do areálu třeba 15 minut před koncem po pětihodinovém čekání nehledě na téměř nedostupné občerstvení? Omluva: “We are truly sorry Ceri Kennedy. And everyone. We told everyone to come as early as possible, and we tried our best to make things smooth…  snad nemusím překládat, taková omluva je spíš  způsob, jak naštvané diváky poslat …ano, tam. Komentáře na této Fb stránce ze den 31.8. nedělají organizátorům, potažmo jezdeckému sportu dobré jméno. https://www.facebook.com/Normandy2014?fref=ts

Přeplněné hotely i silnice

Nádherná Normandie láká v létě turisty, navíc letos 70 let výročí Dne „D“, hotely mají plno – také „skvělé“ načasování. Doprava nebyla přizpůsobena situaci kolem trati vytrvalosti – žádné jednosměrné cesty, žádné cesty pro servis. Britská jezdkyně Annette Masterson musela zpomalit, protože ztratila podkovu a časový limit překročila v té době o pouhých 40 vteřin. Zavolala podkováře, který se bohužel nedostal na místo včas kvůli chaosu v dopravě.

Nádherné fotografie a záznamy obdivuhodných výkonů, rekordní počty účastníků i diváků zjevně nic nevypovídají o kvalitě organizace her. Podle Cuckson to byl větší průšvih než v roce 1994 v Haagu.

Chcete "je"?

Potřebuje jezdectví světové jezdecké hry, kde se na jednom místě setkají všechny jezdecké disciplíny? Možná je to reálné tam, kde jsou pro to vhodné podmínky – jako tomu bylo v Aachenu (2006) nebo v Kentucky (2010). V Normandii i vzhledem ke vzdálenostem mezi jednotlivými místy konání nebylo možné všechny disciplíny obejít v jeden den.

Myšlenky prince Filipa v roce 1980 o světovém svátku jezdectví patří době, kdy nebyla taková specializace disciplín a nebylo jich tolik. Časy se mění…