MONTCUQ CEIˇˇˇ2x90 km 2014

10.11.2014 22:38

Městečko Montcuq v jižní Francii, spíše útulná vesnice na trase svatojakubských poutí, je už od roku 1977 místem konání tradičního dvoudenního vytrvalostního závodu vždy v termínu kolem "dušiček".  Trať tříhvězdové mezinárodní soutěže na 2x 100 km (95,5) se od  prvního ročníku prakticky nemění.

Startovní listina tohoto prestižního závodu byla letos poněkud chudší, přesto slibovala napínavé zážitky. Klervi Lefevre z Bretaně, která zvítězila loni dokonalou taktikou (Monia de Montamel), zkusila obhájit prvenství s desetiletým arabským valachem Guelhane ar Veuzic. Španěl Jordi Arboix má na krku čerstvou medaili v týmech z Normandie a Moncuq vyhrál v roce 2006, patřil také k favoritům. Zajímavým účastníkem byl také 65letý Yvon Ollivier (účast na MS 1998 Dubai) s jedenáctiletou klisnou Philippine Armor. Zahraniční účast zastoupili 4 dvojice z Itálie, 6 z Belgie, jedna z Argentiny a jedna ze Švýcarska. Jezdci ze Středního Východu na startovní listině chyběli, jejich sezóna právě začíná. Na startu také absentovali francouzští koně, kteří po světových hrách drželi povinný odpočinek.

Stephanie Arnal - Qalif d´Aureabelle

Zvítězila Stephanie Arnal (FRA) s angloarbabským valachem Qalife d´Aurabelle s celkovým časem 10.41 hod a průměrnou rychlostí 17,8 km/h. Do první desítky se mezi francouzské jezdce vtěsnala na šesté místo Ital Daniele Serioli (Indian Kativa). 65 letý Yvon Ollivier nakonec patnáctý. Belgičanka Maritza Pereira s Bidjanne měly za sebou úspěšně zdolanou stošedesátku v  jarním Compiegne (24.místo) a úspěch z třídenního závodu v Šamoríně (5.místo), ale Montcuq nedokončily (LA).  

Lefevre neobhájila – nedokončila, stejně tak Jordi Arboix, který po prvním dni vedl, ale druhý den byl vyloučen při veterinární kontrole (ME).

Výsledková listina – dokončilo 26 jezdců z 50 startujících. Poslední umístěná dvojice trať zdolávala s téměř  tříhodinovou ztrátou na vítěze.