Mongolské derby 2015 - jezdce trápí horko, "vlk" i dehydratace

08.08.2015 14:25

AKTUALIZACE 12.8.2015

Osmý den - dalších pět jezdců v cíli, triumf Nového Zélandu

Dnes dokončilo derby dalších pět jezdců. Michele Tanaka (USA), Maxim Van Lierde (NZ)Ben Wilks (NZ) dojeli společně k jedenácté hodině dopoledne. Tito tři si užívali v derby každou minutu a usmívali se na každého, s kým se setkali.

 

Braden Cameron (NZ) a Patrick Sells (GB) dojeli během odpoledne a tři jezdci z Nového Zélandu se tak dostali mezi prvních sedm.

Počasí nabralo oproti první části derby zcela jiný směr a místo úpalů zdravotníci řešili spíše podchlazení.  Asi hůře než ostatní to nesl William Graham, který je z Queenslandu zvyklý na teplo. Nedaleko 26. stanice požádal o pomoc, byl podchlazený a ztuhlý a byl nucen se uchýlit pod střechu stanice u horkého čaje a u krbu.

I přes tělesnou nepohodu a horší počasí Kanaďanka  Liz Brown a Iain Hayter (GB) pokračují a měli by do cíle dorazit v pátek.Druhá Kanaďanka Catriona Paterson utrpěla pád a spadla na obličej, úraz si vyžádal zásah zdravotníků a zašití.

 

AKTUALIZACE 11.8. 2015 23:30

Sedmý den - Mongolské derby má vítězku

Zvítězila Jihoafričanka Byeronie Epstein s 30 vteřinovým náskokem na Francouzku Elise Poitrinal.

 

AKTUALIZACE 10.8.2015 23:09

Šestý den - francouzská jezdkyně dohnala 2hodinovou ztrátu

Hrdinkou dne je Elise Poitrinal z Francie - dvouhodinová časová sankce od veterinářů ji zadržela ve stanici 19. Byeronie se rozhodla vyrazit sama a s ní i další z vedoucí skupiny. V době, kdy ostatní dosáhli stanice č.21, mohla teprve Elise vyrazit - a vybrala si rychlého koně. Ve 23. stanici svou ztrátu dohnala (Obr. níže - Elise dosáhla 23. stanice)

 

Letošní derby je zatím nejrychlejší ze všech ročníků a pokud tempo vydrží, vítěz projede cílem už ve středu. Dokonce i jezdci v "zadním voji" zvládají projet 3 stanice denně s výjimkou Haytera.

Na trati je 28 jezdců, 3 odstoupili. Ve stanici 16 jsou obě Catherine – Coward (GB)  a Gudde (NL) – což je slušné,  vzhledem k tomu, že zpočátku nezvádly horko a byly na kapačkách. Devan Horn nakonec intenzivní přípravu na derby nezúročila  a nepokračuje, zato Iain Hayter je ve stanici 17 – ale údajně nevypadá moc dobře.. Největší skupina 13 jezdců je v 18 stanici, ale o šanci na vítězství  se bojuje o 5 stanic dále ve třiadvacítce – je zde pětice jezdců  Byeronie Epstein, Elise Poitrinal, Ben Wilks, Maxim Van Lierde a Michele Tanaka, mezi 22. a 23. stanicí je Braden Cameron. Patrick Sell jel dobře, ale protože mu kůň okulhal, obdržel časovou penatlu, která ho přiblížila ke skupině jedoucí za ním.

Byeronie se dnes odchýlila od závodní linie a brala to mezi kopci, ale těžko soudit, zda to byla taktika nebo bloudila. Pokud by šlo o strategii, pak by selhala, protože dosáhla stanice 22 ve stejnou dobu jako ostatní.

 

 

AKTUALIZACE 9.8.2015 22:15

Pátý den -  šance pro Francii

6 jezdců dnes ráno vyrazilo  do boje s tratí a počasím ze stanice číslo 15. Z vedoucí šestky se utrhli Francouzka Elise Pointrinal a Byeronie Epstien z Jihoafrické republiky. 18 letá Elois má šanci být prvním vítězem z Francie. Byeronie se na derby připravovala u vítěze z roku 2010 Justin Nelzen stejně jako Devan Horn (USA), která se ale stále potýká s následky horka a dehydratace. V patách jsou této dvojici Michele Tanaka z USA a tři zástupci Nového Zélandu Ben Wilks, Braden Cameron a Maxim Van Lierde. 62 letý Angličan Iain Hayter, který bojoval se zánětem močových cest, je na tom údajně mnohem lépe. Catherine Gudde si na stanici 10 proslulé "divokostí" koní vybrala toho největšího koně, ale protože to s ním nezvládla, musela se vracet a vyměnit ho za jiného.

 

 

 

37 jezdců ze 14 zemí má za sebou čtvrtý den Mongolského derby - vystřídají 25 koní a ujedou 1000 km divokou krajinou. Největší zastoupení má Velká Británie - 8 jezdců, Austrálie - 5 jezdců, USA, Nový Zéland a Švédsko po čtyřech. Mongolské derby je trochu jiná "disciplína" než sportovní vytrvalost - především nejde o to, co zvládnou koně, ale jezdci - jak se vypořádají s nároky tratě a se zcela jinou koňskou "substancí.

 

Mongolské Derby je vytrvalostní závod se střídáním koní podle poštovního systému Čingischána, který tento systém založil v roce 1224. Na trase je 25 (letos 27) stanic pro koně a odpočinek.V roce 2010 byl závod zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší závod s výměnou koní.První ročník se konal v roce 2009.

Vítězové 2009 - 2014

  • 2009 - Shiravsamboo Galbadrakh (Mongolsko) and Charles van Wyk (JAR)
  • 2010 - Justin Nelzin (USA.)
  • 2011 - Craig Egberink (JAR)
  • 2012 - Donal Fahy (IR)
  • 2013 - Lara Prior Palmer (GB)
  • 2014 - Sam Jones (Austrálie)

Start

se letos poprvé obešel bez kolizí, problémy měla jen Jennifer Engisch (SWE), protože její kůň se nechtěl smířit s příliš objemnými sedlovými brašnami. Jensie dostala možnost vyměnit koně i kuriozní sedlové brašny, ale odmítla a i když se jí podařilo odstartovat se zpožděním, pole jezdců dohnala včas. Engischové je 28 let a podle jejího medailonku má zkušenosti s problematickými koňmi a s obsedáním mladých koní.

 

Druhý den

byl poznamenán vysokými teplotami kolem 37° C a pár jezdců muselo být ošetřeno s úpalem nebo pro vyčerpání, ale žádný neodstoupil. Naopak se odehrály nepříjemné pády - 50 letého Kanaďana Bruce Chernoffa kůň táhl kus za sebou a jezdec přivolal pomoc stisknutím tísňového tlačítka. I když byl on i kůń v pořádku, než asistence dorazila, obdržel časovou penaltu. Dalším jezdcem, kterého kůň po rodeovém vyhazování shodil a vláčel za sebou déle než Kanaďana, byl Iain Hayter, 62 letý Angličan, ale ten tvrdě zabojoval a dostal se včas na koňskou stanici č. 7, kde se mu dostalo zdravotnické péče a podpory ostatních.

Thomas Ellingsen ze Švédska měl méně viditelný problém - jízdu ve vedru odnesly vlčím stylem jeho spodní partie. Držel se v noci bokem, aby mohl v soukromí svým postiženým partiím dodat vzduchu, ovšem pro tyto příležitost si vybral údolí plné komárů...

V čele se druhý den držela Američanka  Devan Horn a to i přes epizodu dehydratace a úžehu vyžadujícími ošetření a pauzu. Devan má za sebou Tevis Cup i Prezident Cup. Drží se tréninkové rady šampiona z roku 2010 Justin Nelzina - jet nalehko a na čas, což je všem zase riskantní s ohledem na nebezpečí dehydratace a vyčerpání (v závěru derby v roce 2012 musela pro dehydrataci zůstat ležet dva dny).

 

Třetí den

Australan Will Graham si po ránu sedlal koně, ale protože je míjelo stádo, utekl mu. Musel se vrátit do 7. stanice. Podobným způsobem neodjel Thomas Ellingsen, kterému utekl kůň do stanice 6. Vedro si i třetí den vybíralo svou daň - Sian Dyson a Catherina Coward skončily na infuzích, Dyson nakonec ze závodu odstoupila, Coward a ještě Catherina Gudde ani po infuzích nevypadaly na to, že by byly schopné pokračovat.

Devan Horn náskok neudržela, u deváté stanice ji dojelo šest jezdců a navíc jí nebylo dobře a musela tu tři hodiny odpočívat. Opět však byla schopná poté nasednout a hnát se do desáté stanice. Přepálila tempo a kůň byl po dojezdu dehydrovaný s vyšší tepovou frekvencí. Za to si Devan vyslouží dvouhodinovou sankci od veterinářů v jedenácté stanici. Kůň byl po kapačkách v pořádku. Horko u svého koně podcenil i další jezdec - Stuart Pearse.

 

Čtvrtý den

Skupina 6 jezdců má náskok dvě stanice -  cca 70 km, od zbytku pole - Elise Poitrinal (FRA), Braden Cameron (NZ), Michele Tanaka (USA), Byeronie Epstein (JAR), Maxim Van Lierde (NZ) and Ben Wilks (NZ). Devan Horn po časové sankci vystřelila ze 12. stanice  jako blesk, ovšem nedojela daleko, znovu u ní došlo k úžehu a dehydrataci.Musela použít tísńové volání a nechat se odvézt zpět, její zotavení vypadalo zpočátku slibně, ale vypadá to, že další den včas nevyjede. Iain Hayter, nejstarší jezdec  letošního derby (62), má také zdravotní problémy - údajně má krev v moči, je na ATB a bojuje s bolestí, bude to nejspíš muset vzdát. Naopak obě Catherine - Coward a Gudde,  jsou na tom po krizi třetího dne mnohem lépe. Vedoucí šestka závodníků má podporu a obdiv místních lidí.

 

Zatím odstoupily:

Sian Dyson (GB)

Jenna Carr (Austrálie)

 

https://www.theadventurists.com/2015-derby-riders/

 

 


-