Mistrovství světa mladých koní ve vytrvalosti – UAE v obklíčení Francie

30.09.2014 22:21

Jeden z nejdůležitějších světových šampionátů opět ukázal, kdo vládne mezinárodní vytrvalosti. Spojené arabské emiráty získaly zlato, ovšem na druhém,  třetím a čtvrtém místě skončila Francie a francouzský kůň francouzského chovu získal Cenu kondice.

Základní údaje

26.-28.9.2014
Soutěž:  CEI4*
Pořadatel: Jazdecký klub NAPOLI, s.r.o.
Trať: 120km
Start: Areál zdravia Rozálka
Suvorovova 9, 902 01 Pezinok
Cíl: Elements Resort – HIPPO ARENA
Dubová 33, Šamorín – Čilistov

 

Na startu se sešli reprezentanti 15 zemí – Argentina, Rakousko, Bulharsko, Srbsko, Česká republika, Španělsko, Estonsko, Francie, Německo, Itálie, Portugalsko, Slovensko, Švédsko a UAE.  Ze 44 dvojic závod dokončilo 20. Z české čtveřice závodníků se podařilo v náročné soutěži uspět jen  Silvii Lorenzové s TOZEUR DU SAUVETERRE (JK Habrovany)   na 16. místě.

Výsledky:

Zlato

Mansour Saeed Mohd Al Faresi (UAE)  -  TISWAN FAGEOLE (Naswan x Fatale de Biar), 05:47:29 /20.893km/h Anglo-arab

Stříbro

Jean Philippe Frances (FRA) - TINKA LA MAJORIE (Naswan x Tinga), 05:50:31/20.712km/h

Bronz

Aurelie Cambe (FRA) -  TISMAEL DE VAYROLS (Ismael D’Aubanel x Island Salamanda), 05:54:40 /20.470km/

Cena kondice

TAHAR DU BARTHAS (Djin Lotois x Kamchatka)  - jezdec Vincent Gaudriot (FRA), 06:03:34 / 19.969km/h

Slovenský primát

Šampionát takového rozsahu se na Slovensku konal vůbec poprvé - poprvé v historii Slovenska i bývalého Československa. Slovenský Jezdecký klub Napoli je nejen dnes již etablovaným pořadatelem významných mezinárodních závodů ve třech disciplínách (skoky, drezura, vytrvalost), ale pro vytrvalost navíc disponuje velmi vhodným zázemím a terény pro mezinárodní soutěže. To také potvrdil technických delegát tohoto šampionátu Harald Grinshgl. Oficiálním sponzorem šampionátu mladých koní byl HH Sheikh Mansoor bin Zayed Al Nahyan Global Arabian Horse Flat Racing Festival.

O průběhu z tiskové zprávy FEI:

Koně byli ustájeni v Pezinku obklopeném turistickými stezkami v přírodní rezervaci Malých Karpat. Tato úžasná krajina předznamenala náročné první kolo (27 km).  Ke konci tohoto kola koně museli zvládnout klesání o 500 m na několika kilometrech – a sestupovali rovnou do veterinární kontroly. Téměř všichni koně přijeli do této vet-gate současně a drtivá většina z nich prošla do 15 minut.

Strmé svahy prvního kola vystřídaly na trati nekonečné roviny podél Dunaje. Druhé kolo bylo nejkratší (21 km) a vedlo je na okraj průmyslového srdce Bratislavy. Ač se v tomto kole startovní pole roztáhlo, pořád ještě drželo pohromadě. Přesto již v této fázi byly v čele UAE a Francie – drželi 9 míst z první desítky.

Třetí kolo vedlo přímo do jezdeckého areálu v Šamoríně asi 15 km od Bratislavy. Tady byla základna pro 3., 4. kolo a cíl. Po třetím kole měli koně za sebou celkem 73 km, startovní pole se již roztrhalo a v první desítce se nadále drželi UAE a Francouzi.

Čtvrté kolo – 25 km bylo pro konečné umístění zásadní a také zde odpadlo do eliminační listiny nejvíce jezdců. Startovní pole se již dramaticky roztáhlo a čelní skupinu tvořili tři jezdci. Al Faresi (UAE) klesl na druhé místo za svým krajanem Šejkem Hamed Dalmook Al Maktoum. O dvacet vteřin za ním jel Jean Philippe Frances s Tinkas La Majorie se čtyřminutovým náskokem na čtvrtou Aurelii Cambe s Tismael de Vayrols.

Poslední část byla pro mladé koně výzvou, protože najížděli na novou dostihovou dráhu a museli objet celý ovál než překročili cílovou čáru. Koně však byli ochotní a svěží, což přineslo divákům atraktivní podívanou.

Jako první se na dráze objevil Al Maktoum s pohodlným náskokem na druhého koně, stačilo jen plynule dojet do cíle. Jako druhý protnul cílovou čáru Al Faresi, za ním Frances. Pořadí se však změnilo, protože kůň Al Maktouma NORMANDY byl vyloučen ve finiši pro kulhání a zlato tak patřilo Al Faresimu, jehož Tiswan Fageole většinu závodu odvodil, vyhrál při průměrné rychlosti 20,893 km/h. Frances si zajistil stříbro před kolegyní Aurelie Cambe, která získala bronz.

Letošní ročník světového šampionátu mladých koní upozornil na prvních dvou místech na hřebce Naswana (jméno není náhodné – je třikrát prochován na Aswana). Otec bronzového Tismael de Vayrols  je Ismael d´Aubanel. Jako plemeník zazářil na Světových jezdeckých hrách prostřednictvím Laiza de Jalima.

Šest nejlepších koní se zúčastnilo medailového ceremoniálu a svým projevem dodali vysoký kredit svým jezdcům, trenérům a servisním týmům. Působili svěže a vůbec nevypadali na to, jakou vzdálenost mají ten den za sebou. Ale byl to Tahar du Barthas, který byl středem show. Hřebec, který měl v posledním kole nejvyšší rychlost a posunul se o sedm míst, získal Cenu kondice. Předvedl se ve skvělé formě, když klusal za aplausu nadšeného davu a končil další ročník FEI Mistrovství světa mladých koní ve vytrvalosti.  

Photo: Gilly Wheeler/FEI

 

Zdroj:

https://www.fei.org/news/uae-win-fei-world-endurance-championships-young-horses-2014

https://www.enduranceride.eu/