Malé ohlédnutí za světovou konferencí WAHO 2014

24.11.2014 21:58

Konference  byla  zahájena  velkolepým rautem na trávníku před muzeem islámského umění a na pozadí blýskavých světel mrakodrapů. Hosty přivítal Sheikh Mohammed bin Faleh Al Thani, prezident společnosti Qatar Racing and Equestrian Club (QREC). Následovaly dva dny jednání a návštěv katarských chovů a třetí den byla zahájena otevřená část konference.

 • Cynthia Cubertson, uznávaná expertka na historii arabských koní prezentovala video o kulturním spojení Beduínů a arabských koní. O tom, jak často žili ve stanech jako součást rodiny. Podrobně se zabývala jeskynní malbou starou 2300 let znázorňující koně s vyklenutými krky a vysoko neseným ocasem, což mohli být arabští koně. Zmínila se o tom, že do roku 1500 arabští koně nevstoupili na evropský kontinent.
 • Organizační jednání týkající se World Arabian Horses Organisation (WAHO) vynesla čísla – kolik která země má registrovaných arabských koní za rok 2013 . V čele je USA – 3.782 koní, export 510, import 61.  Na druhém místě je Francie – 1.225 registrovaných arabských koní, 356 export, 325 import, třetí je Egypt s 1.225 registrovanými arabskými koňmi a export/import  = 119/147.
 • Polský profesor Tadeusz Majda představil zápisky hraběte Rzewuskiho. Rzewuski byl dobrodruh, který cestoval od ruských stepí na jih k Levant a na Arabský poloostrov. Cílem jeho cestování byli plnokrevní arabští koně. Tito koně znamenali pro kavalerii obrovskou výhodu. Zápisky byli původně psané starou francouzštinou a nyní jsou uloženy v Národním muzeu ve Varšavě. Díky katarské nadaci budou přeloženy do arabštiny a angličtiny. Očekává se, že to bude trvat několik let, jak prohlásila Izabella Pawelec-Zawadzka, státní inspektorka chovu koní v Polsku, která 25 let předsedala polskému svazu chovatelů arabských koní (Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich) a je členkou výkonného výboru WAHO.

  V roce 1816 byl princ Eustachy-Erazm natolik uchvácen novými koňmi, že o tom nadšeně psal svým přátelům – jedním z nich byl hrabě Waclaw Rzewuski. „Můj drahý hrabě,“ psal, „říkám čistou pravdu, že v naší zemi dosud nikdo neviděl takové arabské koně, ani neměl zdání o tom, co já teď mám.“

  Rzewuskího nebylo potřeba pobízet. V době, kdy ho dopis zastihl, už byl v Damašku a chystal se na expedici do beduínských pastevních oblastí na arabském poloostrově. Byl prvním polským šlechticem, který se vydal na takovou výpravu, a prvním, který se dostal až ke skutečným chovatelům. Po dvou letech, kdy byl v Najd a v Hijaz (dnešní střední a západní Saudská Arábie), se vracel do Sawran nejen s cennými koňmi, ale také s hlubokým pochopením lidí z Arábie a jejich horsemanshipu – a také s láskou k otevřené poušti.  

 • Genetika koní byla tématem přednášky Profesora Douglase Antczaka - pokračování výzkumu o Syndromu levandulového hříběte financovaném Arabian Horse Foundation (Baker Institute for Animal Health) a výzkumného projektu genetiky arabských koní, přímorožců a velbloudů. Druhý výzkum je financován nadací Qatar national Research Fund. 

  Cílem druhého projektu bude zkoumat tyto tři savce, kteří žijí v pouštních podmínkách, na které se adaptovali. Předmětem výzkumu jsou geny, které umožňují tuto schopnost adaptace. Profesor Antczak a tým vědců z celého světa nyní sbírají vzorky DNA různých typů koní. Identifikovali kompletní soubor 22000 genů a vyvinuli test, který lze využít k určení vztahů mezi jednotlivými plemeny koní. Zdá se, že arabští koně jsou nejblíže příbuzní s turkmenskými achaltekinskými koňmi. Výzkum je zacílený na genetické markery, které mohou odlišovat jednotlivé linie a rodiny arabských koní a koní s různým typem využití jako jsou dostihy nebo vytrvalost. Tato genetická studie má také dopad na welfare koní, protože  identifikuje geny přispívající k přežití v drsných podmínkách, jaké jsou v  pouštních oblastech, kde plemeno arabských koní vzniklo.

 • Dr. Jean-Louis Leclerc, veterinář a bývalý kouč francouzské vytrvalosti přednášel na téma zlepšení welfare vytrvalostních koní v tréninku a v soutěžích. Jako jeden z nejúspěšnějších národních koučů a člena FEI Endurance Strategic Planning Group (SPG) vysvětlil, jak se z amatérského sportu nadšenců stal profesionální sport a definoval způsoby, jakými se dá tomuto sportu vrátit původní smysl.

Zdroj: www.gulf-news.com