Smutná dohra juniorské soutěže v Al Wathba - co bude dál?

01.02.2016 18:46

AKTUALIZACE 10:38, 3.2.

Podle zdroje Horsetalk.co.nz do Abu Dhabi přijel šéf vytrvalostního výboru FEI, Manuel Bandeira de Mello, aby podpořil reformu disciplíny v UAE - směrem k pravidlům z Bouthib. Navíc je 5 dalších závodů odloženo  (zatím to není na stránkách EEF uvedeno). 

                                      ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Několik desítek ambiciózních juniorů z UAE vyrazilo na trať 120 km závodu 31. ledna v Al Wathba. Vyhrál topolčianský Dahoman XI-57, jak už jsem zmínila v minulém příspěvku.Ten má však nepěkné pokračování... 

Horké mladé hlavy, ambice a absolutní nepojem o tom, co kůň vydrží, vykonaly své a na FB dnes běhá VIDEO z finiše. Nátlak na koně na videu je enormní a články na téma UAE a vytrvalost vyskakují tu i onde, komentáře vyjadřují zděšení a znechucení. Pippa Cuckson nasčítala za tuto zimní sezónu 10! katastrofických zranění a zamýšlí se, kolik koní následně zahyne na selhání orgánů. Píše se, že několik koní vůbec nedorazilo do veterin a zmizelo v poušti. Pomyšlení na jejich pravděpodobný osud mrazí. Jistě - narozdíl od parkurových koní, kde si nelze skok před 1:60m vysokou překážku jen tak vynutit, přimět koně běžet je relativně snadné. Zvlášť, když se jezdci na zcela unaveném koni podaří jakkoliv udržet rytmus. Tělo selhává, mozek tělem přesto hýbe. 

 

A tak zatímco v Bouthib slaví úspěch Sultánův jednostránkový glejt, který brzdí horké arabské hlavy na tratích, v Al Wathba junioři svou zběsilou jízdou opět rozvířili veřejné mínění o této disciplíně. Teď jde o to, jestli je důvod se tomu divit a jaká je budoucnost vytrvalosti v UAE...Z informací z médií i z názoru člověka, který je znalcem tohoto světa už od 70. let minulého století, mi vyplývá:

  • jezdci, kteří koně popoháněli a jejichž koně byli naháněni, rozhodčí diskvalifikovali. Mladí jezdci  mohli zjistit, že takhle se vytrvalost nejezdí. Nedovedu si představit, že by k těmto DSQ docházelo ještě před dvěma, třemi lety, i to je posun - hlavně proto, že se tak děje v národní soutěži.  Zda se jezdci poučí a budou příště přemýšlet? Pokud si někdo myslí, že přijde sankce v jedněch závodech a změní se tím přístup celého "fochu" , stačí, aby se podíval, jak těžko se mění náš národ po pouhých 40 letech totality, jak dnešní, již osvícená vytrvalost v USA musela urazit dlouhou cestu od případu Catoosa v roce 1986. 
  • Katastrofické zranění 11lleté klisny francouzského chovu AINHOA CATHARISSIME je smutnou tečkou za tímto závodem. Druhá na ME juniorů ve Veroně 2014, to byl její poslední triumf, než se ocitla v poušti.
  • neměli bychom však teď házet pouštní vytrvalost v emirátech do jednoho pytle - UAE není jen Al Wathba, ale také Bouthib, není jen Al Maktoum, ale také šejk Dr. Sultan.   
  • nelze očekávat osvícení u vytrvalostních "žokejů" - změnit mentalitu a přístup ke koním není možné zdola - Bouthib ukazuje, že to lze jen direktivou, penězi a změnou povahy vítězství, tratí (ač koně lze uštvat v dunách možná rychleji). Ale direktiva a peníze nezmění mentalitu - je třeba si uvědomit, že úroveň civilizovanosti řadových žokejů je někde jinde než u již zkušených starších mezinárodních jezdců 
  • Vše mají v rukou ti, kteří mají tento sport v UAE pod palcem. Nechce se mi věřit, že je s tímto stavem rodina Al Maktoum spokojena - na druhou stranu jsou významnými mecenáši dostihového sportu, kde je tratnost koní součástí hry - samozřejmě ji nikdo nechce, ale analogicky možná berou jisté procento "nehod" ve vytrvalostních dostizích také za sopučást "hry".  Akademicky pak lze diskutovat o tom, co je horší, zda koně uštvat, případně mu přivodit únavovou zlomeninu,  nebo jet v rovinovém či překážkovém dostihu, kde koně katastroficky vyřadí pád, nehoda. Zásadní rozdíl vidím v tom, že ve vytrvalosti má jezdec na to, zda kůň dojede "fit to continue" zásadní vliv, zatímco v dostizích dochází k nehodám, i náhodným, které již jezdec už jen z fyzikálních důvodů nemá možnost kontrolovat. To vše není můj názor, jen se snažím odhadovat myšlení šejků, kteří by mohli současnou situaci ovlivnit. 
  • chybí informace o tom, jaké měli veterinární skóre  koně diskvalifikovaných jezdců. V každém případě bude zajímavé sledovat další kariéru těchto koní- pokud ještě nějaká bude.