Kateřina Hemzalová mistryní České republiky 2015 ve vytrvalosti

03.08.2015 15:07

V sobotu 31.července odstartovalo v Zábřehu do národního šampionátu 11 dvojic včetně obhájkyně loňského titulu, Terezy Kopecké – Tuzemec 13.  Obtížnost mistrovství byla oproti loňskému roku o stupeň nižší, loni se v Borotíně utkali nejlepší senioři na 160 km, letos na 120 km, nicméně dosti obtížný terén a vyrovnané pole zkušených jezdců a koní slibovalo napínavý závod. K zajimavosti hvězdových soutěží naopak nepřispěl jediný zahraniční účastník, což z celé akce činilo především významnou domácí událost.

Trať 

byla rozdělena do 4 etap 40km, 30km, 30 km a 20 km, vzhledem k letošnímu suchému létu se dal očekávat a také byl - tvrdý terén, počasí však bylo příznivé navzdory meteorologům, kteří slibovali tropy.  Bylo sice kolem 28 ° C, ale od rána mírně foukalo.  

Tuzemec nebo Razzia?

Od začátku se vpředu dle „papírových“ předpokladů drželo trio běloušů – TUZEMEC13 (Tereza Kopecká), RAZZIA DU BARTHAS (Kateřina Hemzalová) a HABIB (Vladimíra Šebková), o pár minut za nimi Petr Jadlovský s NAOMI DAKOTOU, ale ač jeho mírný odstup od vedoucí skupiny byl pravděpodobně strategií zkušeného závodníka, po opakované veterinární kontrole po prvním kole se Jadlovský rozhodl nepokračovat.  Bílé trio se s přibývajícími kilometry vzdalovalo od zbytku pole a bylo jasné, že pokud veterinární kontrola jednoho z koní nepustí  v průběhu závodu dál, o medailích je rozhodnuto.  Do posledního kola společně vyrazili, či spíše se utrhli od zbytku pole,  Tuzemec a Razzia du Barthas. Šebková s Habibem pak s odstupem necelých deseti minut v poklidu  a vedle koně odstartovala za svou druhou bronzovou medailí národního šampionátu (stříbro získala v roce 2007).

Když se do závěru poslední etapy blížila Razzia a Tuzemec, byl vyklízen prostor za cílem s vidinou závěrečného souboje stájových kolegyň z JK Habrovany. A vyhlíželi se bělouši... Místo dechberoucího sprintu protla v klusu cílovou čáru Razzia a o 5 vteřin za ní Tuzemec. O titulu mistryně České republiky bylo rozhodnuto bez boje a na český vytrvalostní trůn usedla Kateřina Hemzalová s Razzia du Barthas. Na trati zbývaly 4 dvojice. Dvě z nich – Eliška Kubíčková – MAURICIUS a Pavlína Pflugová – ALBERT 2 se v cílové rovině nehodlaly vzdát nejen lepšího umístění v šampionátu, ale jako účastnice národní  soutěže ST zároveň bojovaly o vítězství.  Cílem jako první proletěl Mauricius, čímž se usadil na čtvrtém místě mistrovské soutěže a na prvním místě mezinárodní soutěže. Pavlína Pflugová v mistrovství dojela pátá (v ST skončila jako druhá), šesté místo obsadila Kamila Abelová - DARIUS 4,  s odstupem 40 minut doplnily výsledkovou listinu M ČR na 7. místě MVDr. Václava Molcarová – DAKOTA 10 s náskokem 22 vteřin na 8. Jitku Schovánkovou s MOGAN.

Cena kondice byla dalším vítězstvím JK Habrovany, získal ji Tuzemec 13.

Výsledky Mistrovství České republiky

 1. Kateřina Hemzalová – RAZZIA DU BARTHAS (16,417 km/h)Razzia du Barthas

 2. Tereza Kopecká – TUZEMEC 13 (16,414 km/h)

 3. Ing. Vladimíra Šebková – HABIB (15,787 km/h)

 4. Eliška Kubíčková – MAURICIUS (14,510 km/h)

 5. Pavlína Pflugová – ALBERT 2 (14,509 km/h)

 6. Kamila Abelová – DARIUS 4 (13,875 km/h)

 7. MVDr. Václava Molcarová – DAKOTA 10 (12,911 km/h)

 8. Jitka Schovánková – MOGAN (12,903 km/h)

Výsledková listina M ČR:

MČRZábřeh.jpg (888382)

MČR.jpg (882181)

 

CEI2ˇ120 km

Pořadí 4 jezdců dvouhvězdové soutěže kopíruje na prvních třech místech pořadí šampionátu, eliminován byl Petr Jadlovský s Naomi Dakotou.

Výsledky CEI2ˇ: CEI120km.jpg (775957)

 

„ST“  120 km

Byly přihlášeny 4 dvojice, dokončily tři:

 1. Eliška Kubíčková – MAURICIUS

 2. Pavlína Pflugová – ALBERT 2

 3. MVDr. Vclava Molcarová – DAKOTA 10

Po druhém kole byla pro kulhání eliminována Eliška Řežuchová – ERMIDOR

Výsledková listina:ST120km.jpg (763723)

CEI1ˇ 90 km

V mezinárodní devadesátce se vítězství utkaly 4 jezdkyně, zvítězila Ing. Markéta Wimmerová – THORA  s šesti minutovým nskokem na druhou Lucii Krejčovou – SUHEYLA a o dalších 6 minut později projela cílem a uspěla ve veterinární kontrole Martina Gattringerová – MARILYN 1.

Výsledková listina CEIˇ90 km: CEI90km.jpg (720149)

„S“ 90 km

Z devíti jezdců soutěž dokončilo šest. V prvním kole se zranil HASAN 4 s Michaelou Zapletalovou, když upadl na trati, naštěstí se vše obešlo bez vážných následků. Po druhém kole byl vyloučen na kulhání kůň Ing. Petra Hladiše – AL TAHIR BIN SALIM, nejsmolnější NQF pro Janu Pospíšilovou– pod dojezdu posledního kola – bylo vyloučení klisny NAIRA na kulhání.

Zvítězila s dvacetiminutovým náskokem 14 letá juniorka Kateřina Suchá – JANIS 1 před Ing. Vladimírem Jakubem Slámou na ANNIE JUMP/ADA 1  a Kateřinou Kocourkovou – AL DOLAH UMAR.

Vítězný JANIS 1 dojel svěží a získal Cenu kondice.

Stojí za zmínku, že na 6. místě dojel fjordský hřebec FELSKIN HVBVeronikou Myslivečkovou. Obecně je spojení Fjordi – Myslivečková – vytrvalost v české vytrvalosti už tradiční záležitost. „Musí dřít,“ odpověděla lakonicky na  můj dotaz ohledně těchto koní a dále jsme již rozebírali bytelnost fjordských končetin a jejich odolnost vůči kdejakému šutru na trati. Myslím, že vytrvalost by mohla být řešením pro mnohé majitele těchto koní, kteří řeší jejich linii – a přitom jsou to koně, pro které není devadesátikilometrový závod v obtížném terénu výplodem fantazie, ale zaměstnáním, kde mohou uplatnit svou tvrdost a vytrvalost.

Výsledky "S" 90 km: S90km.jpg (879915)

„L“ 54 km

Nejobsazenější  soutěž dne dokončili všichni jezdci, bodování  zařadilo na první místo Moniku Doubkovou – DAHIR, na druhé místo Hanu Koťátkovou – CLAUDIUS 1, na třetí místo Lenku Důbravovou  - AL JAZIRA.

Výsledková listina  „L“:

L1.jpg (871949)

L2.jpg (875243)

L3.jpg (508103)

„Z“ – 40 km

Také soutěž stupně Z se obešla bez eliminací, všech 10 jezdců dokončilo a opět je bodovací systém rozřadil do výsledkové listiny – zvítězil Ing. Josef Klech – BLITZ WIND před Kamilou Škarabelovou – EPEY a Kateřinou Královou – ADA BINT DUBAU PASHA.

Výsledková listina „Z“:

Z1.jpg (869050)

Z2.jpg (637232)

 

„ZM“ – 32 km

Tato soutěž měla dobrodružný průběh – kdesi v kopcích bloudila Lucie Krmelová  - JURÁŠEK. Naštěstí  našli cestu zpátky, tříhodinové zpoždění už však bylo nad časový limit soutěže a byli vyloučeni. Petra Němcová  (SPEEDY) utrpěla lehké zranění neslučitelné s pokračováním v soutěži. Zvítězila Kamila Kaňoková – SHERYZ LA FAY před Helenou Dosedělovou – MEDEA, na třetím místě Kateřina Horáková – ČESTORM.

Výsledková listina „ZM“:

ZM1.jpg (836361)

ZM2.jpg (594755)

Co jsem našla ve foťáčku

Jak si pogratulovat s plnýma rukama cen...

 

Na vytrvalosti není o vodu na chlazení ani na oslavné koupání nouze (bude se nořit Eliška Kubíčková)

Hustá koncentrace před startem

Fjord - Myslivečková = endurance

 

Janis 1: "Pěkná deka..."

 

Fjordí tým - kam se hrabou "emiráty"

 

Dakota 10 - "Já bych se s dovolením podrbal..."

Vladimíra Šebková levitující...

Jezdci vyrazili, než se první objeví v cíli - čas na pokec (hl. rozhodčí Ing.Kristýna Miřátská, TD Eva Szarska - POL)

Kyblíčky kam jen oko dohlédne - tohle pochopí jen vytrvalci:)

Start

Spokojenost...

Mládí vpřed - Kateřina Suchá - Janis 1

Správná dvojka:))

Dokonáno - evidentní potěšení čiší z vykonavatelů:)

...a všechny ostatní fotky jsou ještě víc rozmazaný a nepoužitelný - kvalitních galerií je na FB naštěstí dostatek:)