Hra o prezidentský post FEI – a o peníze

08.11.2014 12:20

Generální sekretář FEI Ingmar de Vos je jedním z kandidátů na post prezidenta po odcházející princezně Haye. Právníci původně deklarovali, že podle stanov FEI a švýcarského práva je souběh dvou funkcí v rámci FEI možný. Ovšem protikandidát Pierre Genecand na základě porady s právničkou Margaret Baddeley (Univerzita Ženeva), expertkou na právo ve sportu, uvedl, že akumulace dvou funkcí vyžaduje změnu stanov, kterou není možné udělat před rokem 2016. Genecand prohlásil, že pokud by byl de Vos zvolen, musel by se okamžitě vzdát své funkce generálního sekretáře, jinak by byly volby příslušným tribunálem prohlášeny za neplatné, což by vážně poškodilo jméno FEI a jezdectví. A co na to de Vos?

 

De Vos nyní navrhuje, že v případě úspěchu okamžitě odstoupí jako generální sekretář a jmenuje prozatímního nástupce. Současně žádá, aby princezna Haya zůstala po dobu předávacího období na postu prezidentky FEI.  Dále by se mělo svolat mimořádné generální  shromáždění na duben 2015, kde by byla schválena změna stanov a prezidentství se stalo placenou funkcí. Podle de Vose "je FEI profesionální organizací a není vhodné, aby bylo předsednictví otevřeno pouze těm, kteří si to mohou dovolit“.

Od roku 1921, kdy byla Mezinárodní jezdecká federace založena, se na vážené pozici prezidenta vystřídalo 13 osob – jeden major, dva generálové, dva plukovníci a zbylí presidenti měli šlechtické tituly. Nejdéle sloužícím prezidentem FEI byl princ Filip, vévoda z Edinburgu (1964-1986). Dosavadní prezidentka, jordánská princezna Haya, je na odchodu a v prosinci v ázerbájdžánském Baku bude generální shromáždění FEI volit nového prezidenta. Na startu tohoto „dostihu“ je šest kandidátů, jako první se přihlásil švýcarský podnikatel Pierre Genecand, dalšími kandidáty jsou Ulf Helgstrand (Dánsko), John McEwen (Velká Británie), Pierre Durand (Francie), Javier Revuelta del Peral (Španělsko) a současný generální sekretář FEI Ingmar de Vos.

Zdroj: Horseandhound.co.uk Pippa Cuckson