Fontainebleau 2018

09.04.2018 23:03

Vytrvalostní sezóna se přesouvá z pouště na evrospkou půdu.  Mezi prvními akcemi na kontinentu to byl 9.ročník mezinárodních závodů v luxusním zázemí Grand Parquet ve Fontainebleau, který se konal od 29. - 31. března. Nejdůležitější soutěží byla samozřejmě CEI3* 160 km a to hlavně pro francouzské závodníky toužící po titulu národního šampiona. Na trůn francouzské vytrvalosti usedne ten nejlepší ze čtyřech soutěží na této úrovni - v březnu ve Fontainebleau, 19.-20.května v Castelsagrat, 1.-3. července v St Nicolas du Pelem a 23. - 24. července v Ligniere. 

Možná si ještě čeští vytrvalci vzpomenou, že podobný systém byl svého času i u nás - v roce 2008 mistrovství ČR ve vytrvalosti vyhrál Jarda Široký s Cézário Manfréd - výsledky zde: MCR2008_final (1).xls (18432) 

S pěti etapami v lesnatém terénu si nejlépe poradil bahrajnský jezdec Ali Abdula Mhm Al Subaie na HENHAM ROMEO, 12letém arabském valachovi z Jihoafrické republiky (po LORMAR MARENGO). Trať překonali průměrnou rychlostí 19,2 km/h. Tohoto koně jel potřetí.

Al Subaie  bude startovat na světových hrách v Tryonu a o Henham Romeo po dokončení závodu řekl: 

Má výjmečné srdce - z každého kola mohl jít rovnou do veteriny, ani se nepotřeboval vydýchat. je to velmi snadný kůň.

 

Obtížnost trati a teplo čelo závodu roztrhaly - po čtvrt hodině dojel na druhém místě Ital Daniele Serioli - UP TO YOU ART a Brazilec Carlos Augusto Amaral Paes de Barros s 9letým Shagya arabem KOHEILAN KAILA

Cílová rovinka na lesní cestě si musela počkat na další dvojici celou hodinu a Francouzi se prosadili až od 7. místa - obsadila ho Marine Lamoureuux na koni TEOTIHUACAN DU RONC, po Philomene de Bellas (také její klisna, se kterou soutěžila do úrovně CEI2*), kterého si vychovala od hříběte a provází ho celou kariérou. Dojela sice téměř hodinu za vítězem, ale ze svého výsledku byla nadšená. Její 11 letý valach jel tři kola sám, ale neztratil motivaci. Nechtěla na něj tlačit, nechala na něm, aby jel svým vlastním tempem. Hned za touto dvojicí dojela na 8.místě druhá Francouzska Klervi Lefevre Bochel s 9letým arabským plnokrevníkem BALTIC RHAPSODY (po Djebel Lotois).

Ze 43 koní však dokončilo soutěž 12 - a tím dvanáctým v cíli byl slovenský jezdec Mario Hoffmann se shagya arabem NOVISAAD D´AQUI - letos 17letý valach, šampion 7letých koní v roce 2008 (Compiegne), 4. na ME v Assissi (fr.jezdec Romain Laporte) a dokonce 5. na světových jezdeckých hrách v Caen, kde těžké podmínky zvládla jen pětina koní. Jeho soupeřem na zmíněném šampionátu mladých koní byl LEONARDO , který tady ve Fontainebleau dojel na 10.místě s katarským jezdcem Al Nuaimi. Pokud dobře počítám, je Leonardo 19letý a ve Fontainebleau dokončil svou jedenáctou stošedesátku.

Výsledky: ZDE nebo také video: https://www.chevaltv.fr/sport/resumes-sportifs/endurance-cei-3-160kms-de-fontainebleau

 

Fontainebleau je malé město cca 60 km od Paříže obklopené členitou lesnatou krajinou, kterou protíná asi 2000 km turistických, cyklistických stezek a také je tu 300 km jezdeckých stezek. Je proslulé zámeckým komplexem, oblíbenou destinací francouzských králů celých osm století.