sport bez hranic


Doping v Doha - dvakrát erytropoetin

03.06.2016 21:49

FEI oznámila nepříjemné zjištění pozitivního nálezu zakázané látky u dvou koní startujících v Doha (Katar) 22. dubna 2016. Vzorky byly odebrané v CEI* 100 km u vítězného koně CENTURION (jezdec Abdulla Mubarak Rashed Al Khaili z UAE) a byla prokázána přítomnost humánního erytropoetinu. Centurion zvítězil rychlostí 26,06 km/h.  Stejný výsledek zaznamenala analýza vzorku u koně, který dojel na druhém místě ve stejné soutěži - SUR (MABROUK), jezdec Mohammed Butti Ghemran Al Qubaisi - UAE. 

 

Erytropoetin je hormon, který podporuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. Tělo si ho umí produkovat samo v ledvinách, ale v případě anémie nebo sportovních ambicí se hledaly cesty k jeho náhražce. Podařilo se a jakmile byl v roce 1987 vyroben uměle, sáhla po něm řada lidských sportovců, protože více červených krvinek znamená větší výdrž (doba výkonu do vyčerpání se zvyšuje u lidských atletů o téměř 20%), více přeneseného kyslíku ke svalovým buňkám. Logicky se také zvýší viskozita krve a krevní tlak (až o 8%) a s tím spojená rizika selhání srdce. Používání EPO bylo zakázáno už v roce 1989, ale až o 11 let později byly laboratoře schopné ho detekovat. 

U koní se EPO ocitl na seznamu zakázaných látek roku 2010. Přesto se o červené krvinky a více kyslíku a větší výkon nepřestali zainteresovaní zajímat. Na trhu je od r. 2012 např. zcela bez nepříznivých vedlejších účinků preparát s téměř provokativním názvem EPO Equine Performance, údajně na zcela přírodní bázi.

 

Oba jezdci jsou dočasně suspendováni od data notifikace (2. června 2016) na dva měsíce, stejně tak oba koně.  

 

—————

Zpět