Dobrodružství v sedle - po stopách Harryho Smithe

07.02.2016 18:17

Úspěch Mongolského derby inspiruje. Další rychlou a dobrodružnou jízdu můžete zažít v divoké přírodě Jižní Afriky. Jde o to, vyzkoušet si jezdecký výkon jednoho britského důstojníka z dob končícího kolonialismu. 

(foto theride.co.za)

V roce 1835 ujel sir Harry Smith pomocí systému koňské pošty celých 950 km z Kapského Města do britské pevnosti v Grahamstownu, aby převzal její velení. Tato cesta mu trvala pouhých 6 dní. Byla to obrovská zkouška lidské vytrvalosti a jezdeckých schopností. 

 

Skutečný příběh

       Od začátku britské okupace jihoafrické Kapské kolonie v roce 1806 byly kmeny Xhosů nepřetržitě vytlačovány směrem na východ. Na konci prosince roku 1834 vyústil tlak na původní území Xhosů v šestou pohraniční válku. Tisíce Xhoských válečníků se převalily přes hranici pustošíc farmy Kapské kolonie. Osadníci opouštěli své domovy a Grahamstownu hrozilo zničení.

       Kapský guvernér sir Benjamin D'Urban neprodleně poslal podplukovníka sira Harry Smithe (kterému vojáci říkali "Harry Whackalong Smite"), veterána Španělské války za nezávislost a bitvy u Waterloo, aby převzal velení pevnosti v Grahamstownu. Smith se rozhodl, že namísto standardní cesty po moři pojede na koni, protože se obával, že by špatné počasí mohlo zpozdit jeho příjezd. Díky zavedenému koňskému poštovnímu systému dokázal ujet 950 km za pouhých 6 dní. Navzdory tomu, že na něj každých 40 km čekal čerstvý kůň, tak šlo o pozoruhodný jezdecký výkon, důkaz Smithova horsemanshipu, fyzické zdatnosti a odhodlanosti. Jel neuvěřitelnou průměrnou rychlostí 22 km za hodinu a každý den ujel fascinujících 224 km. Po celou dobu byl doprovázen khoikhoiským (hotentotským) vojákem Maniem. 

      Siru Harrymu Smithovi byla připsána záchrana Grahamstownu. V devět měsíců trvající válce zatlačil kmeny Xhosů dále na východ přes řeku Keiskama. Následky tohoto konfliktu měly dalekosáhlý dopad na další jihoafrický kmen: Búry. Konflikt se stal katalyzátorem pro tisíce Búrů, kteří ztratili víru v britskou vládu a opustili Kapskou kolonii. Tento exodus, dnes známý jako Velký trek (viz. wiki) hluboce ovlivnil historii Jižní Afriky. Búrové se střetli s Bantuskými kmeny ve snaze získat vlastní nezávislost. Tento těžký boj o nezávislost se nakonec pokusilo skoncovat Britské impérium s úmyslem získání kontroly nad nalezišti zlata pod Johannesburgem. To vedlo k začátku Búrské války, která byla poslední imperiální válkou a signalizovala konec Britského impéria. 

 

Barry Armitage a Joe Dawson v roce 2010 okusili na vlastní kůži tento velkolepý jezdecký výkon z jihoafrické koloniální historie. Za pomoci 40 koní pocházejících z místních trailových a vytrvalostních komunit napodobili poštovní systém z roku 1835 a  snažili se udržet tempo udané Smithem. Jejich cesta, plná historických památek a odkazů z tehdejší doby, je ze srdce Kapského Města vedla směrem na východ skrze majestátní krásy Západního Kapska a divokou přírodu Východního Kapska do jejich cíle v hlavním provinčním městě Grahamstownu. Mimochodem, dobrodružný duch těchto dvou jezdců je neutuchající, v roce 2012 si vyrazili na Mongolské derby.  

 

Duch Harryho Smithe ožije letos v říjnu

Máte 6000 euro a schopnosti? Máte šanci... 

 
  • Pojedete 350 km divokým pobřežím Jižní Afriky, 
  • budete mít k dispozici 3 koně, 
  • po každých 40 km musí koně vyšetřit veterinář (event. přibudou trestné body). 
  • Vítěz je očekáván 4. den ráno, na celou trasu je 5 dní. 
  • Musíte ovládat koně, být dobrý plavec, vyznat se v navigaci, poradit si ve všem, co na vás příroda nahrne. 
  • V ceně máte jídlo, ubytování, servis, koně, výstroj.

Kdy? 

19. - 26. října 2016, z toho pre-race trénink 19.-21. října
 
 
Případně si můžete dopřát 13 denní úchvatné dobrodružství jihoafrickým pobřežím (WILD COAST Ride) s jedním koněm v těchto místech - ale jak uvidíte na videu, řeky jsou široké:)