Další doping - tentokrát u koně uruguayské jezdkyně

05.10.2015 20:28

Fernanda Villar zvítězila 8. srpna 2015 v Trinidadu na sedmileté klisně  LG MUNEERAH v soutěži CEI2ˇ120 km. Bohužel, antidopingový test u jejího koně odhalil přítomnost zakázané látky, beta-blokátoru 3.generace, guanabenz. Villersová je dočasně suspendována  od 29.září, kůň má zákaz na dva měsíce. Jezdkyně nebo majitel koně mají možnost u předběžného slyšení před tribunálem FEI požádat o zrušení suspendace. Když se podíváte na kariéru klisny - tři závody, tři umístění, relativně vysoké rychlosti. V Trinidadu žádný z 12 startujících koní ve 120 km pod 20 km/h nešel - včetně pěti, které vyloučili. Čtyřicetiletá Fernanda Villar tak přišla o 7. vítězství na 120 km v Trinidadu od roku 2007, kdy debutovala na mezinárodní scéně v Abu Dhabi.

Guanabenz

Patří do skupiny beta-blokátorů (blokují vliv adrenalinu a noradrenalinu), které se v humánní medicíně používají ke snížení krevního tlaku, snížení tepové frekvence, stabilizaci motorického výkonu. Snižují nároky srdečního svalu na kyslík. Srdce tak může pracovat i ve zhoršených poměrech.

Z hlediska jezdeckého sportu patří guanabenz k zakázaným látkám, má vysokou míru ovlivnitelnosti výkonu. Ve vytrvalosti se objevil ve vzorku moči dvou koní naposledy v roce 2009. PR nebyl nikdo méně významný, než Sh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, který o tom "neměl ani ponětí". Předtím to byl rok 2005, kdy guanabenz koloval v koni další PR z rodiny Al Maktoum – Majid bin Mhm Al Maktoum.

 

Zdroj: https://www.fei.org/news/uruguayan-endurance...