Australský brumby na odstřel?

05.05.2016 20:41

Koně od Sněžné řeky

 

Kdo by neznal film Muž od Sněžné řeky a scénu, jak hlavní hrdina cválá strmým svahem za stádem koní v sedle odvážného brumbyho. Romantika příběhu napsaného v 19.století se poněkud vymkla kontrole, koně se přemnožili.  Vláda Nového Jižního Walesu nyní schválila program na snížení stavu divokých koní v oblasti Sněžných hor o 90%, konkrétně chce snížit stav z 6000 koní v Národním parku Kosciuszko na 600 kusů během 20 let. Koně, jejichž předkové přišli s prvními osadníky kontinentu před 200 lety, by měli být částečně odstřeleni ze země (nikoliv z helikoptér) nebo zachyceni v ohradních pastech, shromážděni, případně by měla být jejich populace omezena kontrolovanou fertilitou. V NPK se jedná jen o zlomek populace divokých koní v Austrálii, předpokládá se, že na celém kontinentu jich žije 400 tisíc až jeden milión, což je největší populace divokých koní na světě. 

Foto Stephen Cooper

Přemnožení koní se v Austrálii řeší celá desetiletí. V říjnu roku 2000 se v Národním parku Guy Fawkes River přistoupilo k radikálnímu řešení a 606 koní bylo odstřeleno z helikoptéry. Podle následné zprávy byla akce provedena s co nejvyšší humánností - příprava střelců, mířit na oblast srdce a plic (na hlavu ne - malý cíl), ale samozřejmě se to setkalo s velkým odporem veřejnosti. V dalších letech se snaha snížit stavy realizovala extenzivnějšími způsoby. V Národním parku Kosciuszko v roce 2003 rozsáhlý požár zabil několik tisíc koní, ale jejich stavy se dále zvyšovaly o 20% ročně.V minulých 5 letech bylo odsunuto z této oblasti přes 2000 koní (náklady na 1 koně 1000 dolarů) a přes 500 jich našlo své majitele a domovy. 

 

Ministr životního prostředí Mark Speakman řekl, že brumby v této oblasti ohrožuje místní flóru a faunu a poškozuje vodní toky. Navíc se jedná o druh, který konkuruje původním živočišným druhům.

Brumbyové jsou známí svou inteligencí a nesmírnou adaptabilitou v zcela odlišných prostředích - přizpůsobí se poušti i buši. Byli ceněni jako váleční koně v Búrské válce a v obou světových válkách. Nejvíce je však proslavil v roce 1982 zmíněný film v hlavní roli s Kirk Douglasem. Pro australskou veřejnost a organizace chránící brumbye je plán na odstřel ze země "absolutně děsivý". Jan Carter, prezident této organizace, k tomu řekl pro ABC News: "Jsou součástí naší kultury, ikonou a zaslouží si ochranu a především si zaslouží humánní zacházení."

Podle jeho slov lze usměrnit populaci kontrolou fertility nebo odchytem a přesunem. Vláda však plánuje v této oblasti během 5-10 let odstřelit kolem 3000 koní a podle některých zúčastněných osob je humánnější koně utratit na místě, než je nahnat do ohrad a pak na kamiony, které je odvezou na jatka. Poptávka po těchto koních není. Místní farmáři v sousedství parku zjevně již berou věci do vlastních rukou, nedávno bylo nalezeno několik zastřelených koní.

Plán na radikální snížení počtu koní představila vláda veřejnosti v sobotu a je otevřený do 8. června k připomínkám.

 

Australský brumby a vytrvalost

Koho by nenapadlo, že takový brumby je určitě vytrvalý a tvrdý, přičemž ušlechtilost po předcích mu také nechybí, vždyť první osadníci sem přivezli arabské koně. Dokáže se pohybovat maximálně úsporně. Napadlo to také v roce 2008 šejka Hamdan bin Mhm Al Maktoum a chtěl je použít k vytvoření supervytrvalostních koní. Prvních 13 divokých koní z Austrálie (od jezera Gregor - pouštní oblasti) bylo přepraveno do UAE a místní Australané měli naději, že to přenese odbyt, slávu i peníze. V databázi FEI najdeme brumbyho QUIGLEY , který nakonec skončil v Bahrajnu a na hvězdových tratích neuspěl - v rodné Austrálii však vyhrál Tom Quilty Cup (160km).