Al Maktoum Cup předcházela aféra na FEI, oznámení o rozšíření sponzorství a systém IGA

10.01.2015 20:01

Nevyřešené případy výměny koní na trati

Ve chvíli, kdy mě už nebaví stále dokola číst o případu Marmoog, vyskočí FEI další kostlivec ze skříně - další ringer, a opět v souvislosti s kmenem Maktoumů. Ve čtvrtek v noci byla FEI pod tlakem, když bylo potřeba vysvětlovat, proč vyšetřování výměny koně na 160km trati v Numano neskončilo disciplinárním řízením.

Fotografie z archivu Cidihna Franzao jasně ukazuje jezdce s číslem 33 sh Juma Dalmook Al Maktoum s koněm Pang na startu (vlevo) a vpravo vidíme jezdce č.33 na konci závodu. Pang má na hlavě zcela jiný odznak. Bylo to v červnu 2012 a závod byl sponzorován společnostmi spojenými s Al Maktoum. Pang nedokončil, jezdec ze závodu odstoupil ve čtvrté vet-gate. 

 

FEI přiznala, že došlo k vyšetřování na základě obvinění z výměny koně během závodu, ale nesdělila žádné detaily a odkázala novináře z Daily Telegraph na oddělení ECIU (Equine Community Integrity Unit), které se zabývá disciplinárními případy v FEI a jejímž servisním partnerem je společnost Quest bývalého šéfa Metropolitní policie, lorda Stevensona.

Kromě případu Pang a Marmoog se v roce 2011 FEI zabývala ještě jedním podobným případem koně Siloah Hamza, ale pro nedostatek svědků nebyl nikdo obviněn. Kůň byl v tréninku ve stájích SAS Mohammedova bratra Hamdan sen. Manažer stájí SAS Ali Al-Muhairy byl kvůli dopingu suspendován na 4 roky. Siloah Hamza byl později přejmenován na Trouble Maker.  

FEI nastolila přísnější pravidla ohledně konfliktu zájmů (v Euston i v Numano bylo v organizačním týmu mnoho zaměstnanců od Al Maktoum). Minulý měsíc se pokusil delegát UAE Hallvard Sommerseth na Generálním shromáždění FEI žádat o zmírnění těchto pravidel, ale neuspěl.

Tento článek vyšel den po oznámení skupiny Meydan o budoucí podpoře vytrvalosti a dva dny před konáním Al Maktoum Cup – a pět dní poté, co Britové přijali sponzorskou nabídku od Meydan Group.

https://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/equestrianism/11334418/FEI...

Meydan rozšíří podporu vytrvalosti

Logo a sponzorské peníze skupiny Meydan Group budou doprovázet mezinárodní vytrvalostní závody ve větší míře než dosud. Týkají se:

  • Mezinárodního seriálu soutěží pod patronátem sh Mohammad Bin Rashid Al Maktoum, viceprezidenta a předsedy vlády UAE a vládce Dubaje. Myšlenka seriálu vzešla z Meydan Group, jeho administraci povede Dubai Equestrian Club – seriál bude zahrnovat prestižní závody konané v létě a na podzim 2015 v klíčových místech v Itálii, Anglii, Francii, Španělsku a bude vrcholit v Dubaji.
  • Nejúspěšnější jezdci ze 4 evropských soutěží pak automaticky získají místo na startce Al Maktoum Cup, který se bude konat v Dubai International Endurance City pod značkou Longines.
  • Mistrovství světa juniorů a mladých jezdců v Chile 23.-24.října 2015, konat se bude nedaleko Santo Domingo.

Předseda Meydan Group, Saeed Al H Tayer, prohlásil: „Tímto zásadním krokem jsme podtrhli náš dlouhodobý zájem na rozvoji vytrvalostního ježdění… „

https://gulfnews.com/sport/uae/meydan-group-extend-support-for-endurance-riding-in-2015-and-beyond-1.1438321

 

Novinka  FEI - monitoring průběhu závodů

9.ledna jmenovala FEI tři nezávislé dohlížející konzultanty (IGA – independent governance advisors), kteří se pustili do práce již tento víkend. Průběh Al Maktoum Cup monitoroval čtyřhvězdový britský rozhodčí Roderick Fisher. Tým „IGAsů“  vznikl z podnětu ESPG (Endurance Strategic Planning Group) – jeho členové budou objíždět závody CEI a jejich úkolem je podávat detailní zprávy FEI o organizaci závodů, zázemí, trati a výkonu funkcionářů závodů. V případě potřeby mohou doporučit oblasti, které by bylo vhodné zlepšit.