Ajayeb - co bude dál?

19.09.2016 21:20

Netrvalo ani dva dny a neúnavná reportérka Pippa Cuckson ostře zareagovala na průběh světového šampionátu v Šamoríně ve svém článku s názvem "Ostudná sága pokračuje".

"Zvedněte ruku, kdo si myslíte, že UAE se předvedli v lepším/nejlepším světle v sobotním světovém šampionátu v Šamoríně?" 

Vedle mizivého procenta jezdců, jejichž koně šampionát dokončili (35%) je další ostudou vyloučení prvních třech jezdců v závěrečné veterinární kontrole - dva na chody a jeden na metaboliku. Pohled na NOPOLI DEL MA v závěrečné klusovce, z toho ať si udělá závěr každý sám. Třetím koněm v cíli byl QURAN EL ULM - jezdec Abdulla Ghanim Al Marri. Ve čtvrtém kole zpomalil, ale v posledním  zrychlil na téměř 30 km/h. Do vet-gate vstupoval ve 29. minutě a měl tepy 80/80. Na světových jezdeckých hrách v Caen byl také vyloučen na metaboliku, se stejným jezdcem, a následná kolika si vyžádala veterinární intervenci. 

Ajayeb utrpěla ve čtvrtém kole otevřenou zlomeninu metakarpu. Podle očitých svědků byly v cestě naházené pet lahve, koně zpomalili a Ajayeb do lahví vjela - asi třikrát klopýtla a výsledkem byla kompletní fraktura přední holeně. Navíc porazila zástěny narychlo udělané z pytlů na odpadky a o třech nohách se snažila dostat za svými koňmi (uběhla asi 20 m), jejichž jezdci pokračovali v závodě. Do této nehody předešlá tři kola jela v čele. 

Ajayeb, ilustr. foto

Drsný zážitek. Nepohoršuje mě ani tak skutečnost, že se na klisně během 13 startů FEI vystřídalo víc jezdců - zkušenost ani schopnosti jim nechybí. Není to sice můj šálek vytrvalosti, ale budiž...  Názor, že klisna byla jako "speciální robot, který si předávali členové klanu Al Maktoum, aby všichni mohli vyhrát něco velkého", mě také nepřekvapuje, ale jak pochopit, že týmoví souputníci pokračují za takových okolností v závodě? Jak si vysvětlit kompletní zlomeninu jinak, než že kost musela být značně oslabená? 

Rashid během 12 měsíců  s Ajayeb vyhrál 3 soutěže CEI2* 120 km, naposledy před měsícem v Euston Park vyhrála rychlostí 26,02 km/h. Pippa Cuckson se pozastavuje nad tím, že jezdec startuje na šampionát s koněm, se kterým společně ještě žádnou 160 km neabsolvoval. Pokusil se o to v roce 2012 v Numana sponzorovaném Al Maktoumy, ale byl po prvním kole vyloučen. 

Jenže si Pippa logicky klade otázku - jaký vzkaz vytrvalosti dal nový světový šampion, Španěl Jaume Punti Dachs ( TWYST MAISON BLANCHE, 9 let), který posledních 20 km jel kolem 29 km/h, stejně jako dalších 7 - a stříbrný Španěl Alex Luque Moral (CALANDRIA PH, 10 let) přes 34 km/h? 

Rychlost se na takové rovinové trati dala předpokládat - a zmiňuje druhé dva uchazeče o  pořadatelství šampionátu, Fontainebleau a San Rossora, kde by kopce koně zpomalily. Argument FEI, že v jejich termínech bude brzy tma, Pippa odmítá s tím, že v poušti se také jelo i za tmy, a to nevadilo. Přičítá rozhodnutí FEI uspořádat šampionát v Šamoríně jako jistou úlitbu Mariu Hoffmannovi, protože areál Bionic Sphere by se měl stát dějištěm světových jezdeckých her poté, co se kanadskému Bromontu nepovedlo získat dostatek financí. 

 

Celý článek najdete na www.horse-canada.com

Myslím si, že jezdecká veřejnost už bude unavená, příliš unavená neustálými mediálními slohovkami kolem UAE vytrvalosti. Brzy však budou následovat další články, petice. Bude se to řešit. Nastoupí věda - možná nějaké zázračné postupy a přípravky na prevenci zranění. Možná nová pravidla - únavové zlomeniny nevzniknou v jednom závodě. Ten je jen poslední kapkou. Ale i  kdyby se po těžkých soutěžích s rychlostí nad určitý limit prodloužily přestávky, kdo by zabránil přetrénování v mezidobí? Tresty, sankce. Nebo to usne. Nebo si zvykne veřejnost na to, že koně tu a tam umírají nejen při dostizích. Jezdci a pořadatelé si zvyknou na hrozbu akcí ochránců zvířat. Většina jezdců vytrvalosti však bude šťastná, když závod dokončí... 

Jde jen o to, aby jezdci vyvážili rychlost, vytrvalost a zdraví koně.

 

COLIN FOR GOLD, jezdec Hirofumi Ono, Japonsko, 47.místo, MS Šamorín : "Běhám líp než můj kůň:))