AERC - nové pravidlo o elektrických ohradnících na závodech

29.03.2017 12:10

Aktualita pro zamyšlení: Po děsivém incidentu na tradičních závodech v Texasu, kdy utekli koně z ohrádky, strhli další a celé stádo prošlo skrz plochu přívěsů a oplůtků tak, že jeden uvázaný kůň u přívěsu si zlomil vaz a údajně ještě další dva koně se fatállně zranili, další "jen" zranili, přistoupil americký svaz vytrvalosti k návrhu na nové pravidlo ustájení koní v ohrádce na závodech - maximálně dva koně v ohrádce a v době přítomnosti koní musí být ohradník zapnutý, jinak hrozí penalizace. 

Na FB stránce svazu se bouřlivě diskutuje nad neštěstím, které způsobila nezodpovědná majitelka několika koní - údajně jich měla v jedné ohrádce devět a jedná se o majitelku, která v oblasti vytrvalosti podniká a koně jí neutekli poprvé. Případ útěku koní na závodech z ohrad není ojedinělý, už se o tom hovořilo delší dobu. Katastrofa  v Texasu Shangai Trails Endurance Ride 25., 26.března  byla zjevně poslední kapkou. Američtí vytrvalci nové pravidlo většinou vítají, zatím však není jasné, jak ho bude pořadatel zvládat kontrolovat a jaké budou sankce. Jisté je, že nehody se stávaly i při úvazech u přívěsů. 

Reakce jsou i velmi striktní - po texaském incidentu pořadatel závodů Owyhe River Challenge začlenil do rozpisu zákaz použití elektrických ohradníků, ať už zapnutých nebo vypnutých na těchto závodech. Povoleno bude jen el. ohrazení zevnitř pevné ohrádky, aby se např. zamezilo opírání koní.