673 SAKLAVI I-CZ „ Galán“

16.01.2016 20:11
Výborný výsledek českého chovu v letošním ročníku prestižního Al Maktoum Cup prezentoval shagya-arab  DEAN , který dojel na 46. místě (18,02 km/h). Otcem Deana je hřebec "Galán", jehož portrét byl již publikován na webu Vytrvalost.com. Jsem ráda, že majitelka a chovatelka hřebce, p. Pichlíková, mi ho zaslala včetně fotografií. Portrét tohoto plemeníka by neměl na vytrvalostním webu chybět a těším se na další příspěvky o významných shagya-arabech a arabských koních z českého chovu.  
 
 
 
 
Hřebec 673 SAKLAVI I-CZ „ Galán“ se narodil 6.4.1994 v Cehnicích u Jany Pichlíkové z vynikající matky 247 GAZAL I-2, tmavé hnědky. 
 
 

m. 247 GAZAL I-2

 
V Topolčiankách tato klisna zanechala 3 cenné plemeníky. Jako 20letá byla zakoupena od p. primáře Čížka. Galán 
je jejím posledním hříbětem. 
 
 

o. 415 GALLUS

 
Otcem Galána je ryzák 415 GALLUS, zapůjčený Zemskému hřebčinci v Písku. Vzhledem k původu po mateřské větvi byl akceptován v chovu Shagya araba. Dnes, po téměř 20letech, musíme konstatovat, že to bylo velmi prozíravé. Gallus, otec Galána založil v Čechách linii SAKLAVI a dosti ji upevnil. Galán sám byl na žádost Svazu Shagya araba zařazen do chovu ani ne jako tříletý, prakticky hříbě, právě z důvodu genetické výbavy po obou rodičích. 
 

 

 

Potomstvo (dosavadní)

  • 39 Shagya arabských koní v ČR
  • 2 koně arabští 
  • 30 koní Shagya arabských a arabských, narozených v Německu. Tam byl zapůjčen na 4 připouštěcí sezóny, v letech 2006-2010. Jeho potomstvo tam začíná sportovat a mladý 5letý hřebec BELISSIMO obsadil loni na Mezinárodním šampionátu Shagaya arabů  v Marbachu v silné konkurenci 3. místo. (sporthorse-data.com)
 
  • Po krátkém působení Galána v Topol ́čiankách se narodila dvě hříbata. Jednu z klisen i s Galánovým hřebečkem zakoupil maďarský hřebčín v Bábolně. 
  • Galán má v českém chovu 4 syny. Z nich jeden dosáhl stupně výkonnosti „ S“ ve vytrvalosti a druhý stupeň „T“. 
  • V chovu má doposud zařazeno 11 dcer. 
 
Na národních přehlídkách potomstvo pravidelně získávalo přední místa v různých věkových kategoriích. Nejlepšího výsledku dosáhla HAVAJ v Pardubicích, kde získala titul Šampión národní přehlídky. 
 
 

Výkonnost potomstva ve vytrvalosti

 
Výborné výsledky dosahuje potomstvo ve vytrvalosti. 
 
  • V roce 2010 Kůň roku HAMIR
  • 2012 Kůň roku DEAN a ten dokonce obsadil ve světovém žebříčku FEI vytrvalostních koní 4.místo z 4932 startujících, a se svou jezdkyní Danou Hladišovou v žebříčku kombinací 2. místo z 5804 startujích dvojic.
  •  9 potomků se pohybuje v endurance v obtížnosti „Z-T“. 
  • Vnučka LÁSKA loni úspěšně dokončila závod na 100 km stupně „ST“ a jako osmiletá obsadila 14. místo z 225 startujících koní v roce 2013 a 3.místo z 56 startujících Shagya arabů v národních a mezinárodních soutěžích.
 

Vlastní výkonnost

 
Galán sám v 17,5letech úspěšně startoval ve 3 závodech. Stal se Mistrem Jihočeského kraje a v Topol ́čiankách získal 4.místo v závodě stupně „L“ na 60 km. 
 
 
 
 

Sezóna 2016

 
Letos se objeví na vytrvalostních tratích další potomci a vnuci.
 
 

Současné působení v českém chovu

 
Po pauze, kdy hřebec působil v Německu se od roku 2012 rodí další potomci. Jeho prostřednictvím se po marném 15letém úsilí podařilo zachránit ohroženou rodinu č.3. V Cehnicích má dvě dcery, pravé sestry. Letos se očekává narození 12 hříbat v Pohorské Vsi. Po špatném rozhodnutí chovatelky a majitelky o prodeji Galána v prosinci 2010 se hřebec na konci července v roce 2013 vrátil do Cehnic a od září ji znovu patří. Ve svých 
20letech si zaslouží v klidu žít tam, kde se narodil.
 
 

Závěrem: 

 
Hřebec po všech stránkách splňuje původní záměr chovu koní rakousko-uherských hřebčínů; tvrdý, rychlý, skromný kůň schopný unést vojáka na dlouhé trati. A to je vlastně dnešní vytrvalostní sport. Galán má navíc vynikající původ, charakter a černou barvu, tak vzácnou u tohoto plemene. Jeho chovná kariéra v současnosti pokračuje na stanici v Cehnicích. 
 
Zpracovala chovatelka a majitelka Galána (upr. admin)