50. ročník Tom Quilty Cup

01.06.2015 22:59

AKTUALIZACE:

Vítězem 50. ročníku TOM QUILTY GOLD CUP je Ben Hudson na Cap Braveheart - cílovou čáru protnul v čase 10:16:34.

 

Výsledky  https://www.aeraspace.com.au/RideResultsDetail_V.aspx?eventid=20459&ridenumber=1dle váhových kategorií

Kategorie Heavyweight (62/11)

1. Daniel Williams - Edenfels Pegasus  (tato dvojice  zvítězila i v roce 2013)

2. Mark Johnson - Sharahd Narang

3. Greg Lyon - Chingford Just Dreaming

Kategorie Middleweight (134/22)

1. Ben Hudson - Cap Braveheart (sedmiletý hřebec po Silver Legend)

2. Noel Lockhart - Lockleigh Park Silver Comet

3. Debie Grull - Lauralyn Notorious

Kategorie Lightweight (86/5)

1. Kaylea Maher- Atticus

2. Fia Hasko - Stewart on Brookleigh Shiralee

3. Leigh Ann Sample - Brookleigh Bailey

Kategorie junioři (19/3)

1. Connor Crahnen - Ardai

2. Tahlia Franke - Aphrodite Malakia

3.Emma Dimech - Indiana Seabreeze

 

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY NAJDETE POHODLNĚ NA WEBU https://www.aeraspace.com.au/RideResultsDetail_V.aspx?eventid=20459&ridenumber=1 , jubilejní ročník má sice také live přenos ZDE , ale podle komentářů na FB to příliš nefunguje.

Momentální stav počtu koní na trati v jednotlivých váhových kategoriích:

 

Ride Outcomes
Division No. of
Entries
Retired / DNE Completed Withdrawn Ineligible V/O Percentage
Completed
HW 73 - 4 3 - 8 5.48%
MW 156 - 7 3 1 18 4.49%
LW 91 - 5 - - 5 5.49%
JN 22 - 1 - - 3 4.55%
Totals 342 - 17 6 1 34 4.97%

 

Zvítězí i dnes?

Kristie Taprell

Kristie Taprell zvítězila v TQC v roce 2001, 2003 a 2011 - svého posledního vítězství dosáhlla na klisně Kurrajong Concorde, světovou šampionkou z Caen pod jménem Yamamah. Získala s australským týmem stříbro z MS v Jerez 2002 a z MS v Dubaji 2004. Charakterizuje ji vysoká profesionalita a cit pro koně v průběhu závodu. Dnes se jí zatím daří - momentálně se drží na 20. pozici s osmiletou klisnou Castlebar Belair . V roce 2014 při svém prvním startu v TQC dojela tato dvojice na 6. místě. (Foto vpravo s Kurrajong, autor fotografie Keren McSweeney)

Brook Sample

Nelze říci Tom Quilty Cup a nezmínit nejpilnějšího a nejúspěšnějšího jezdce. Brook Sample zvítězil v TQC 7x - naposledy 2x po sobě v roce 2012 a 2013 s tehdy 17letým Brookleigh Excalibur.

Sedmi vítězstvími v TQC se stal také sedminásobným šampionem Austrálie, kromě toho se zúčastnil v týmu na dvou MS a dvou světových jezdeckých hrách.

 

Už 17 let společně se svou ženou trénuje a vede australskou stáj Gheerulla (Quennsland) v majetku rodiny Al Maktoum. Kromě toho založil vlastní chov vytrvalostních koní (Brookleigh Stud).

Dnes se mu nedařilo, jeho kůň Brookleigh Commander v průběhu závodu okulhal.

(na fotografii vlevo s Brookleigh Excalibur)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Víkend 6.-7. června slaví australská vytrvalost svátek - národní šampionát Tom Quilty Cup. Počet startujících v legendárním stošedesáti kilometrovém závodě je úctyhodný - zatím 351 dvojic, z toho 14 zahraničních. Na vzniku značky Tom Quilty Cup má zásluhu jeho starší "bratr" Tevis Cup, který se stal inspirací pro uspořádání podobného závodu v Austrálii (více v tomto článku). 

Trať

Severně od Sydney, asi hodinu a půl cesty autem je oblast Hawkesbury, dějiště TQC stejně jako tomu bylo v roce 1966. Krajina kolem řeky stejného jména je jako stvořená pro milovníky přírody a samozřejmě i outdoorového sportování. Jsou zde tři národní parky včetně NP Yengo, kde se ocitnete ve stínu až 40 druhů chráněných eukalyptů a kde se vyskytují vzácná zvířata jako klokan skalní nebo ohrožený pták regent medosavka.

Město je pojmenované podle řeky Hawkesbury, což byla v počátku historie Austrálie veledůležitá dopravní tepna. Původně se toto místo v roce 1794 osídlilo za účelem zemědělské výroby, která měla zajistit dostatek obživy pro Sydney, tehdy trestaneckou kolonii. 

Půlnoční start

Jezdci startují o půlnoci 6. června a na absolvování 160 km tratě mají 24 hodin.

Startuje se postupně

Vzhledem k velkému počtu účastníků se organizační výbor rozhodl předejít případnému karambolu po způsobu, jakým tyto situace řešili v Tevis Cupu. Startovní pole se rozdělí na tři ovály - nejprve odstartuje první ovál, na kerý přejdou jezdci z druhého atd.

Hendra virus

Pro koně, kteří nejsou vakcinováni proti této hrozbě, jenž postihla Austrálii v roce 2008 (počtěte si např. ZDE), platí zvláštní předpis.

Vyhlídková jízda po historické trase

Návštěvníci mohli nasednout do jednoho z připravených minibusů a podívat se na historicky první trať TQC - na původních checkpointech se mohou občerstvit. Minibusy vyjížděly v 9:00  v úterý, středu a čtvrtek.

Jubilejní přezka

Přezka pro ty, kteří dokončí padesátý TQC.  Bude to cenný kousek i pro sběratele.

Živý přenos

Letošní Tom Quilty Cup lze sledovat živě - https://alphams.wix.com/tomquiltystream - zaplatíte 19 dolarů.