Tevis Cup 2019 se slovenskou premiérou

24.08.2019

Do historie slavného závodu na 160 km se letos zapsala slovenská jezdkyně Barbora Hoagland, která dojela před svítáním ve 4:07 na 50.pozici s koněm LIMITLESS (No Limit / Dormane). Kromě něj připravovala také klisnu ASALI a ta rovněž TC dokončila. Kupodivu se na sociální síti na Slovensku kromě velkých gratulací rozpoutala i několik nenávistných komentářů o zneužívání koní, které lidské ego žene do takto extrémních podmínek. Zasvěcené z řad vytrvalců však tahle zpráva nesmírně potěšila a třeba se jednou dočkáme i české premiéry.  

Pár slov k původu - Limitless je vnuk legendárního plemeníka DORMANE (Manganate), který odešel na věčné pastviny  jako blahobytný důchodce ve francouzském hřebčíně Rodez v 31 letech v roce 2015 a za sebou zanechal přes 1300 potomků a cenné geny pro vytrvalost a dostihy. Dormane byl jedním z nejdůležitějších plemeníků ve Francii a v USA. Byl otcem mnoha šampiónů a matek šampiónů a od r. 2014 chovatelé dále využívají jeho mražené semeno. 

Na startu 64. ročníku Tevis Cupu se sešlo 184 dvojic a tradiční přezku si mohlo připnout 98 jezdců. Mezi nimi i naše krajanka ze Slovenska. Letos dokončilo závod o něco víc jezdců než loni, k čemuž zřejmě  přispělo přívětivější - chladnější počasí.

Cílovou čáru protnula jako první  v závěrečném sprintu 18 letá Sanoma Blakeley v sedle 10 letého RA ARES BAY a připravila tak trojnásobného vítěze Tevis Cupu Jeremy Reynoldse  s klisnou RTR Rimfires Etta o další vavřín. Sanoma dokončila TC podruhé. Dojezd byl však tak těsný, že trvalo několik minut, než bylo oficiálně potvrzeno její vítězství. 

Sanoma Blakeley
Sanoma Blakeley

Jméno Blakeley už nejednou prošlo řádky mých článků o Tevis Cupu a když se říká, že vytrvalost je rodinný sport, pro Blakeleyovy to platí čtyřnásob - vedle Sanomy jezdí její bratr Barrack, rodiče Gabriela a Walsch, který byl loni v sedle Ra Ares Baye třetí. Celkem jako rodina nasbírali i s letošním vítězstvím 17 přezek Tevis Cupu. Sanoma jela TC poprvé ve 12 a podruhé ve 14 letech, ale ani jednou nedokončila. Letos je to jinak. Podle jejích slov je za vítězstvím spousta tvrdého tréninku. "Dostanete jen to, co jste do toho dali," řekla. 

Jeremy Reynolds přišel o vítězství, nicméně získal  svou 6. přezku. Jeho žena Heather, vítězka loňského ročníku,  přišla o 5.místo, protože její kůň neprošel závěrečnou veterinární kontrolou. Přesto se i tahle rodinka řadí k úspěšným "sběratelům" vítězství a přezek TC.  Jeremy svou prohru bere sportovně. "Blakeleyovi jsou úžasná rodina," řekl, "Sanoma je milá a zdvořilá mladá žena, která opravdu dbá o svého koně a dobře jezdí. V závěrečném dostihu jsem ji několikrát předjel, ale její kůň byl prostě lepší."

Haggin Cup - cena kondice

Lindsey Fisher  - Monk
Lindsey Fisher - Monk

Cenu kondice získal MONK a  současně získal Wendell Robie Cup za 5 dokončených TC. Jeho jezdkyně Lindsei Fisher byla nadšená, protože Monk se umístil v první desítce po páté v posledních pěti letech. Jeho příběh připomínám jako vždy (CTRLC a V) z minulých článků: V průběhu kvalifikace na mistrovství světa ve vytrvalosti v Anglii roku 2012 dosáhl rekordu na 160 km časem 6:54 v závodě Patriot´s Day Ride v Lake Almanor v červnu 2011. Na jaře v roce 2012 si při závodě v Texasu přivodil těžké poškození závěsného aparátu levé spěnky. Následovala léčba plazmaterapií (PRP - platele-rich-plasma), kmenovými buňkami, a dlouhodobá rehabilitace. Po třech letech už Monk startoval se svou stálou jezdkyní Lindsay Graham v soutěžích 35 mil (56 km) a 50 mil (80km) a dále s matkou Lindsey - Susan dalších 25 mil. Monka vždy trénoval jeho majitel Chris Martin. Právě on měl velký sen, aby jeho kůň startoval na světových jezdeckých hrách. Koupil drahého mladého koně, ale ten ho zklamal. Začal se mezitím věnovat Monkovi, který měl být spíše druhořadou akvizicí. Brzy se ukázalo, že je v něm víc... na Světové jezdecké hry v Kentucky se kvalifikoval (ale závod nedokončil).

Top 10

1- Sanoma Blakeley (RA ARES BAY "Goober") - Pro Ra Ares Bay to už byl 4. dokončený Tevis Cup - v roce 2018 3. místo, 2017 - 5.místo, 2016 - 16.místo, jezdcem byl vždy Wasch, otec Sanomy. Celkem Goober absolvoval za 6 sezón 1355 mil (2168 km) ve 22 závodech, ani jednou nebyl vyloučen, 5x zvítězil a získal 6 Cen kondice. 

2- Jeremy Reynolds (RTR RIMFIRES ETTA) - 12letá klisna po Rtr Rimfire startovala 11x i v mezinárodních závodech FEI včetně zrušeného šampionátu v rámci WEG Tryon, kdy ji sedlal Matan Harkabi z Izraele. 

3- Haley Moquin (OGEE) - velmi zajímavá arabská klisna nejen co se týče původu, ale i výkonnosti - vyhrála 6 ze 7 hvězdových závodů včetně třech 120 a jedné 160 km. Otcem Ogee je asilní arab, hřebec OKBA (Koufi), který byl z Tunisu importovaný do USA, kde se jeho potomci z ne-asilních polských, ruských a dalších linií v posledních letech drželi vysoko v žebříčku vítězů během posledních deseti let. Okba byl odchován v tuniském státním hřebčíně a v jeho rodokmenu najdeme jen  alžírské a tuniské linie. Na dostihové dráze 12x zvítězil, 8x byl druhý a jednou třetí. 

4 - Richard George (MF AMIR AL RASOOL "Rasool") - dvojice jeden jezdec -jeden kůň od roku 2014 stále spolu. Na trati TC letos potřetí - a po dvou neúspěšných pokusech se jim podařilo skvělé 4.místo. 

5- Suzanne Huff (SD EXPRESSA "Sessa") - podobný případ jako u Rasoola - tato dvojice je na vytrvalostních tratích osmou sezónu, Sessa má v nohách přes 4 600 km  a svůj první Tevis Cup zvládli v top 10.  

6- Karen Donley (ROYAL PATRON) - Karen se 17letou  klisnou Royal Patron po Monarch už ochutnaly vítězství v roce 2016. Klisna má ve svém vytrvalostním portfoliu přes 2900 mil (přes 4600 km) i s jinými jezdci a současně několik úspěchů v soutěžích FEI. Letos klisna závodí už 13. sezónu a dosud všechny národní soutěže dokončila - včetně letošního, jejího už šestého Tevis Cupu (v něm se od roku 2013 umístila na 6., 10., 13., 1., 4. a 6. pozici.). 

7- Nicki Meuten (FYF DUTCH "Dutch") - Dutch je 15letý valach po otci  LS ZANE GREY ,který za 13 sezón nasbíral 5275 mil (8440 km). Dutch má na svém kontě 6000 km mimo kilometry na tratích soutěží FEI, kde dokončil 4 sto šedesátky, ale z té poslední ho vyloučila nešťastná dopingová aféra - se šťastným koncem, protože se podařilo vysvětlit, jak se do těla koně dostala zakázaná látka s účinky antidepresiva a proti úzkostem O-Desmethyl Venlafaxine (Effexol). Bylo doloženo, že na pozemky kolem tratě byl vypuštěný kal obsahující tuto látku a na 160 km trati kůň pochopitelně dostal možnost ukousnout si trávy, údajně pěkně sytě zelené. Bylo to jediné vysvětlení podpořené jednak tím, že prokázaná kontaminace touto látkou je zde běžná, navíc vysokým morálním kreditem Meutena, který je veterinářka, působí jako rozhodčí ve vytrvalosti, je mentorem mladých jezdců a není v jejím zájmu jakkoliv si poškodit reputaci. Manžel Nicky je profesor veterinární patologie, kterou už přes 30 let vyučoval a nikdy by nedopustil jakékoliv podvodné jednání. Ani Nicky ani její manžel Effexol ve své praxi nepoužívají. Resumé pro všechny vytrvalce - doping může číhat i na zelené trávě...

8- Gwen Hall (SIZEDOESNTMATTER "Dakar") - další dvojice "stále spolu", druhý Tevis Cup a podruhé v první desítce (2014 byli na 4.místě). Také hvězdová kariéra FEI se skví několika vítězstvími, pouze - jako u mnoha koní, jim to kazí DNF z Tryonu. Dakar je 13letý valach po Line Dancer (Burning Sand). Gwen Hall je veterinářka a bývalá běžkyně ultramaratonu - to je super základ pro úspěšnou vytrvalost. 

9- Lindsay Fisher (MONK) 

10- Suzanne Hayes (GREENBRIAR AL JABAL "Atlas"), 65letá jezdkyně má na svém kontě téměř 40 tisíc kilometrů, účast na MS v Barceloně 2001 a 7 dokončených TC z osmi, z toho 4x v první desítce. Pro Atlas po WW SUN DANCER je to 11. sezóna a pátý TC, čtvrtý dokončený.  (9., 10., 11. a 10.místo).

Ze známých jmen na letošní trati TC nechybí prezident Western State Trail Foundation Tony Benedetti (11.místo, dojel současně se Suzanne Hayek) nebo letos nejstarší Patricia Chappell (73), která loni TC dokončila, letos odstoupila. 

Další čtivo o TC zde: https://www.i-endurance.cz/tevis-cup/

nebo tady: https://www.equichannel.cz/tevis-cup-sen-vytrvalcu