Říjen na zahraničních tratích

15.11.2019

Shamung, USA

5. října v americkém Shamong (New Jersey na východním pobřeží USA) odstartovala čtveřice jezdců do CEI3*160 km. Zvítězila zkušená Holly Corcoran, která má najeto kolem 8000 závodních kilometrů. Jezdila v mládí na rodinné farmě, pak si dala od koní 15 let pauzu (rodina, děti) a poslední dva roky ji na mezinárodních závodech vidíme s ruskou arabkou POETRIE - z 5 soutěží 3 vyhrála (80, 120 a 160 km). V Shamong dosáhla rychlosti přes 15 km/h. Na druhém místě dokončila Marcelina Kornelia Sosnowska s 8letým valachem AMIR EL ARABAT (15,28 km/h), který je v tréninku Valerie Kanavy a z 9 hvězdových soutěží zatím všechny dokončil. I na třetím místě se objevil kůň ze stáje světové šampionky Valerie Kanavy, PLAY IT LOUDER (15,3 km/h) s jezdcem Danielem Vasquezem.

Čtvrtou příčku se ztrátou více než tři hodiny obsadila 5. jezdkyně FEI žebříčku jezdců a vedoucí jezdkyně FEI žebříčku v kombinaci, Cheryl van Deussen s 14letým valachem EBS REGAL MAJJAAN (11,6 km/h).

Američanka Cheryl van Deussen je úspěšná podnikatelka a neúnavná jezdkyně svých koní. Často jezdí celý víkend a v sobotu si dopřeje 120 km a v neděli 160 km. V roce 2018 i letos obdržela cenu The Maggy Price Endurance Excellence pro nejlepšího seniorského jezdce vytrvalosti. Cenu sponzoruje Gold Medal Farm a Valerie a Larry Kanavy. Maggy Price bývala prezidentkou AERC (American Endurance Riding Conference) a v roce 2007 zemřela na rakovinu.

Dang Shan - Čína

20 koní na startu CEI3* 160 km je velké startovní pole a dokazuje, že Čína jezdectví napříč všemi disciplínami rozjíždí. Našince na listině hned trkne jedno jméno, a sice VIE DE NIELLANS, kterého pamatujeme ještě v roce 2017 s Terezou Kopeckou v sedle. Letos ho jezdí Číňani Bo Sui a Lei Zheng, který v CEI3- 160 km v Dang Shan vyhrál, majitelkou a trenérkou je nadále uvedena Tereza Kopecká. Vie de Niellans doběhl osmý. Vyhrál Huilin Jia s koně dovezeným z Chile - GRAN VISIR. Bo Sui s UREM DU BARTHAS na místě druhém a Zhiqijang Wnag se shagya ar. O´BAJAN BOLDIZSAR na třetím.

Sezóna v UAE už začala

Slabě obsazený závod Al Wathba Cup CEN private owners 26. října nepřilákal moc jezdců, což není obvyklé, ale dalo se to přičítat počasí. I přes chladné ráno se v tomto období očekávaly vysoké teploty. Technické podmínky - 64 tepů a minimální váha 60 kg, 4 kola - 40, 25, 19 a 16 km.

78 jezdců vypálilo do prvního kola naplno, tak nějak ve smyslu, dokud ještě není vedro. Rychlosti na čele přes 26 km/h, ale vstupy do veterin nijak špatné, kolem dvou minut, přesto si první, 40kilometrové kolo vyžádalo daň v podobě 17 eliminací. Bylo jasné, že kdo projde sítem třech kol, posledních 16 km poletí. Ze 78 koní se do 4. kola dostalo jen 31 koní a 6 koní bylo vyloučeno - není divu, že 5 z této šestice bylo eliminováno na metaboliku. Ze 78 koní tedy úspěšně závod dokončilo jen 25.

Pouhých 16 km se pro několik jezdců proměnilo v dostihovou dráhu a v závěrečném sprintu zvítězil Saeed Khamis Al Muhairi - CAZON KAISER (prům. rychlost 26,42 km/h) před Indem Hari Singh - GAZAL BALLADA (25,374 km/h) a na třetím místě Nahyan Al Houqani - BASRAH DE PIQUETUILE (25,235 km/h). Druhé a třetí místo šlo na vrub dvou eliminací - jezdec Tahera Shandadi bojující o pódium musel ze závěrečného sprintu ustoupit, protože jeho hřebci SABAB docházely síly. Ale ani zpomalení nepomohlo a kůň byl vyloučen na metaboliku. Stejně tak jezdec Sultan Aref Mohsen a jeho valach CHUPACABRAS doplatil na divokou jízdu v posledním kole a neprošel veterinární kontrolou na metaboliku.

Cason Kaiser je 10 letý valach z Argentiny, 13letý Gazal Ballada je shagya arab, 31. z Mistrovství světa 7letých koní ve Vallegio Sul Mincio. Basrah de Piquetuile podílový arab původem z Francie.

Punta del Este 11. října

CEI3* 160 km - vysoká míra úspěšnosti - 21. mezinárodní vítězství z 80 startů získala brazilská jezdkyně Monica Pinto Lima Graziano na 10 letém XIQUE XIQUE HEB. Monica Graziano je na 21. pozici žebříčku jezdců FEI.

19. října Brazil DF - Brazílie

v CEI3* 160 km (17,02 km/h) ZVÍTĚZIL Andre Vidiz s 9letým VISCONDE ENDURANCE, který na této trati úspěšně debutoval. Podmínky závodu v Brazil byly velmi obtížné - teplota 36°C.

Vidiz je elitní jezdec, čtyřnásobný šampion Brazílie ve vytrvalosti a mj. autor reportáže o fiasku světových jezdeckých her Tryon 2018. Začal jezdit v 6 letech a v roce 2001 postoupil do kategorie vytrvalosti s neomezenou rychlostí. V Pianamar v Argentině získal na Panamerickém šampionátu v CEI2* 120 km stříbrnou medaili. V roce 2005 byl 14. na MS juniorů a mladých jezdců v Bahrajnu a bronz získal v týmu. Následovala zlatá medaile v Pan-americkém mistrovství 2007, stříbro v Pan-am 2013 a další úspěchy.

UAE Al Wathba

31. října v CEN 119 km private stables zvítězil už 17letý kůň SHOWMAN (původní jméno Stalin). Dosáhl průměrné rychlosti 26,06 km/h. Tento závod dokončilo 33 koní ze 110. 

Middelburg, Východní Kapsko, Jihoafrická republika

Poslední říjnovou zastávkou (protože všechny * závody v měsíci nepoberu) je  farma Fairviews v provincii Karoo, kam se jezdci rádi vrací za tradičními závody v unikátní krajině a za příjemnou společenskou atmosférou. Zakladatel závodu Piet van der Merwe (zemřel roku 2017) měl vizi technicky náročné tratě, která pustí na čelní místa jen jezdce jezdecky zdatné a zkušené. To se mu podařilo. Trať je těžká, ale korektní, nedochází k úrazům ani nadměrným eliminacím. Nejde o převýšení, ale časté zatáčky a změny terénu.

Johanettephotography
Johanettephotography

Na programu bylo 7 soutěží od 80 do 160 km. Jezdci a jejich týmy byli jako vždy hýčkáni výtečnou domácí stravou a kávou. Soutěže podléhají pravidlům FEI a ERASA (Endurance Ride Association of South Africa, jezdci klasifikováni v rámci váhových kategorií standard a heavy). 

V CEI3*160 km zvítězil (a ještě získal BC) Samson Mjika na PERDEBERG BLUE DOMINO (17,6 km/h) před Sunette Burnett - CELINE (17,5 km/h) a Frances Claire Murphy - FS EUSEBIO (16,5 km/h). Dokončilo 5 ze 12 koní.