Perfect Ten - GF BRAZIL´S ENVY

05.05.2020

Perfect Ten - 10 let, 10 tisíc mil, 10 vítězství a 10 Cen kondice

Cenu americké vytrvalosti získalo od roku 1997 jen 9 koní, naposledy v roce 2016 LV INTEGRITY. O rok dříve získala toto vrcholné ocenění klisna GF BRAZIL´S ENVY s kalifornskou jezdkyní českého jména, Ann Kratochvil. Jak už to u velmi úspěšných koní bývá, jsou zdánlivě problematičtí.

GF BRAZIL´S ENVY
GF BRAZIL´S ENVY

"Někdy to s ní bylo složité. Když jsem loni jela do cíle závodu v Dead Valley, ptala jsem se ostatních, jestli nemá náhodou někdo pušku, " vzpomíná Ann.

Při posledním závodě, kterým se GF Brazil´s Evvy zařadila do elitní skupiny Perfect Ten, zřejmě klisna vycítila nervozitu své jezdkyně a rozhodně jí úspěch neusnadnila. Nebylo to poprvé, kdy byla hůře ovladatelná a 68letá Ann měla plné ruce práce. "Byla jsem přesvědčená, že mě shodí." Když už došlo k pádu, klisna nebyla příliš opatrná, proto Ann nosila bezpečnostní vestu.

Přesto dojely do cíle a svěží a pravidelný klus klisny v závěrečné veterinární kontrole rozvířil emoce a dojetí. Dokázaly to. Nešlo jen o výjimečnost klisny, ale také o Ann, která utrpěla rok předtím těžký pád. V roce 2014 při jednom závodě klisna klopýtla a kolize vyústila v ošklivý pád. Ann utrpěla zlomeninu klíční kosti, třech žeber, krvácení do mozku a naštípnutý kotník. Ann strávila v nemocnici tři dna, na dva dny z toho si vůbec nepamatuje. O dva měsíce později však již byla zase v sedle, získala 4. místo v závodě na 80 km, za což vděčí také svému příteli Cliffovi, který klisnu udržoval v pohybu stejně jako její kamarádka Carol. Cliff chodil s klisnou nejraději na ruce několikrát týdnů na 10 kilometrové procházky, Carol jezdívala na vyjížďky, když Ann nemohla. Ten samý rok Ann s Envy dokončily 1125 mil na 22 závodech na 80 km. Návrat do sedla po úrazu přitom nebyl snadný.

Když byla Envy 5letá nic nenasvědčovalo tomu, že společně ve vytrvalosti tři krát objedou zeměkouli. "Když jsem ji dovezla domů, ptali se mě, proč jsem si koupila na vytrvalost quartera. Do pěti let žila na 5 akrech vojtěškového pole, rovina, žádné kopce, skály nebo potoky. Nedělala nic jiného, než žrala." První rok se s ní pracovalo v kruhovce a absolvovala tři traily. V terénu byla velmi lekavá, klasické otočky o 180° a úprk. Ale Ann si klisnu přesto zamilovala a obrátila se na trenérku Callie Thornburgh, která bydlela nedaleko, zda by jí s klisnou nepomohla. Zásadní rada zněla, že Envy potřebuje propotit víc deček. Lekce budoucí slavné vytrvalostní dvojici pomohly. Zvláště excelovala v několikadenních XP trailech po 80 km.

Původem je Brazil´s z linií především CMK (LL Jealousy-Lamolin), částečně arab ruský a španělský. (Crabett se tam mimo jiné vzadu ozývá v podobě amerického legendárního hřebce Raffles (Skowronek) - Raffles je moje úchylka, přiznávám). 

Po jedné lehké epizodě tying-up má Envy odpovídající dietu (luční seno, řízky, granule-jílek, žádné jádro vyjma trocha ovsa v průběhu závodů. 


Ann a Envy úspěšně zdolaly 10 135 mil, získaly 18 Cen kondice a 13 vítězství.