Opilí jezdci v legendárním závodě Skach Koyle

23.11.2018

Jak se jezdí vytrvalost s dopingem? Veselit se, tančit do rytmu marimby a hlavně notně propít noc na prvního listopadu. Ráno nikoliv léčit kocovinu, ale jako každý rok v tento den, All Hollow Eve, svátek všech svatých, sednout na koně a jet závod. Tiché a idylické městečko Todos Santos (část Huehuetenango) v Guatemale se každoročně v tyto dny promění v místo nevázané pestrobarevné zábavy, jejímž vrcholem vytrvalostní jízda pod vlivem alkoholu.

Několik hodin koně cválají sem a tam

Na nějakém dvacetikilometrovém okruhu by se intoxikovaní jezdci nejspíš poztráceli, proto (ale to je čistá spekulace a ne historický důvod) závodí na krátké trase cca 100 m na úzké ohraničené cestě, kde jezdí sem a tam několik hodin. Začíná se kolem osmé ráno, končí kolem páté odpoledne s jednou hodinou přestávky na odpočinek a občerstvení koně i jezdce. Jezdci cválají sem a tam z jednoho bodu do druhého prašným (nebo naopak blátivým) koridorem a pro vítězství musí být prokazatelně opilí (v bodech otočky nebo cestou dále udržují nebo zvyšují hladinu, případě vylepšují svůj výkon zvláštními kousky jako jízda bez držení, zabití kuřete za jízdy.) Rychlost nerozhoduje. Dráha je obležena přihlížejícími, kteří jsou vesměs taktéž příslušně upravení. Rada starších pak zvolí vítěze, který je "El Capitan".

Není neobvyklé, že se jezdci občas neudrží v sedle a jsou zraněni, pošlapáni, v některých ročnících i zabiti. Alkohol je v těchto "svátečních" dnech tolerován, přestože starosta města Mendez už v roce 2008 nařídil prohibici. Po domácku vyrobené pálenky však bývá dostatek.

Původ tohoto závodu? Kdysi dávno, na začátku 15.století, 13 mayských jezdců jelo 60 mil na pohřeb jednoho svatého muže. Od té doby se závod konal vždy prvního listopadu. Když přišli španělští dobyvatelé, tradice pokračovala jako ukázka zdatnosti svého národa. (Reuters)

VIDEO

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Todos_Santos

https://talarablackwood.wordpress.com/2014/11/06/skach-koyl-mayan-tradition-of-drunken-horse-racing/

https://www.travellog.com/guatemala/todossantoshorserace/