Mozaika mezinárodní vytrvalosti 2019

27.03.2019

Z mezinárodních tratí

Lockelea Starwood Comet   -   Abdul Al Marri
Lockelea Starwood Comet - Abdul Al Marri

Od Nového roku do 7. března se konalo celkem 35 mezinárodních závodů a v kalendáři 2019 jich bude ještě 261. Pro porovnání s ostatními disciplínami je to počtem mezinárodních závodů stále disciplína č. 2 - u všestrannosti proběhlo od začátku roku 12 závodů/zbývá 248, u drezury 28 /174 a u nejrozšířenější disciplíny - parkurů, 98 / 634. 

Od Nového roku do konce února jen v UAE, Bahrajnu a Ománu bylo 1942 startů. Tohle číslo ovšem naskočilo hlavně díky několik sethlavým startovním polím na prestižních soutěžích v Al Wathba. Hned tím prvním bylo CEI3* 160 km - Al Maktoum Cup, následoval President Cup... 


CEI3* 160 km President Cup 2019

313 jezdců na trati 6 kolového závodu bojovalo o co nejlepší výsledek - a také o štědrou dotaci 100 000 AED pro každého, kdo závod dokončí. Vedle 8 Minute Slagger, Shahab, Lockelea Starwood Comet, Sarab tu byla také jména koní ze známých chovů - Castlebar a du Barthas.


Vedro a duny s hlubokým pískem (alias Tora Bora) byly velkou výzvou a závod dokončilo 130 dvojic. Vítězství vybojoval valach původem z Tasmánie LOCKELEA STARWOOD COMET (stáj F3 šejka Hamdan bin Mhm Al Maktoum) před 11.etým valachem francouzského chovu  SARAB (po Akhenaton, stáj Al Wathba) a třetí místo s mírným odstupem obsadil CASTLEBAR CADABRA (stáj F3), šejk Rashid Dalmook Juma Al Maktoum s DAHI se musel spokojit se čtvrtým místem (stáj M7). 

Vítěz LOCKELEA STARWOOD COMET z chovu australského hřebčína Al Jeda v lednu vyhrál i CEI3* 160 km v Dubaji. Původem je podílový arab po otci Elphyn Comet (crabbet). 

Prvních deset jezdců projelo všechny kola prakticky strojovým tempem kolem 25 km/h, což je o 6 km/h rychlejší cval než standardní parkurový - (a když si uvědomíte, že na 160 km to znamená asi 50 tisíc cvalových skoků...

Z českých jezdkyň jsme tentokrát v PC neměli žádnou ve startovním poli, zato se opět dařilo klanu Supekových - Michaela Supeková dokončila s MA AIHM na 70.místě a Lucia Supeková jun. s TBO SOTIFA na 70.místě, dále Dominika Kleinová dojela na 109. místě s VIOLINE DE LA BERGENIE.

Články o President Cup: 2016 - 2017 a 2018


Tribunál FEI odsoudil rozzuřeného Španěla

Šéfa španělské ekipy na Světových jezdeckých hrách v Tryonu Dr. Ignasi Casas Vague potrestal tribunál FEI 12 měsíční suspendací, pokutou 2000 CHF plus náklady řízení 3000 CHF za nevhodné chování v situaci, kdy byl závod zrušen (fiasko vytrvalosti na světových hrách v Tryonu si můžete připomenout ZDE). Španěl, jehož tým byl v čelní skupině rozjetého závodu, neudržel nervy na uzdě a doslova seřval hlavního rozhodčího J. P. Allegreta, přičemž nešetřil výhrůžkami. 

Tribunál uznal, že toto chování reputaci FEI nepoškodilo (na to stačila totální neschopnost funkcionářů a organizačního výboru), ale provinil se tím, že už tak vyhrocenou situaci ještě zhoršil agresivní řečí těla a výhrůžkami, což povzbudilo k podobným projevům ostatní, a projevoval naprostý dis-respekt vůči rozhodčím před veřejností a novináři. To poškodilo obraz jezdeckého sportu a této disicplíny. Navíc vyostřením situace ohrozil koně. Jako šéf ekipy se podle tribunálu měl naopak snažit situaci zklidnit a ukázat respekt vůči rozhodčím.

Vague argumentoval tím, že výhrůžky zabitím (Jezdci si vás najdou a zabijou vás...) nebyly míněny  doslovně. Některé narážky také francouzský hlavní rozhodčí J.P. Allegre nepochopil, protože neuměl dobře anglicky (generální sekretářka Sabrina Inabez  mu pomáhala předávat informace šéfům ekip v angličtině).  

Americká síň slávy 2018

Pard'ners Award  - cena pro dvojici

Nick Warhol - FOREVER DAWN GA (Probat)

6295 mil ( 10072 km) včetně 3x Tevis Cupu (celkem 16 stomílových soutěží), společných 13 let na vytrvalostních tratích. 

Americká vytrvalost z FEI odchází i neodchází

Přesněji řečeno, odchází AERC, což je svaz americké vytrvalosti, ale v rámci národní federace USA vytrvalost zůstává. 

13.března v Lexingtonu Národní jezdecká federace USA (USEF) oznámila schválení jmenování Jan Stevense (Ashland, Mont.) do Mezinárodní rady pro disciplíny (IDC) a Cheryl Newman (Candler, NC), Natalie Muzzio (Clifton, Va ), Lisanne Dorion (Williston, Fla.), Meg Sleeper (Frenchtown, NJ) a Carolyn Hock (Riverside, Kalifornie) do Výboru pro vytrvalostní sport (ESC). Tato jmenování zůstanou v platnosti dokud nebude nová vytrvalostní sekce schválena představenstvem jezdeckých představenstev USA, na kterém místě se schůzky vrátí do partnerské organizace.

Na obzoru americké vytrvalosti se očekávají pozitivní změny, protože ESC úzce spolupracuje s technickým poradcem US Endurance a šéfem ekipy Markem Dialem a ředitelem USEF Endurance Kristen Brett. Oblasti zájmu ESC zahrnují jasně daný postup do této disciplíny, rozvoj vytrvalostního sportu v USA a budování silné základny na národní úrovni pro vytrvalostní sportovce, aby mohli expandovat na mezinárodní úroveň.

Mimořádné případy a události

Při výše uvedeném počtu startů se nezdá být počet fatálních případů vytrvalostních koní tak dramatický, když 4 koně z 1942 *startů přijde o život, spíše jde o to, zda tento údaj odpovídá realitě (u koně s FTC se nedozvíme, jak dopadl). Jinak hodnota 0,2% fatalit na počet startů zhruba platí i v dostihovém sportu (poslední údaje kolem 0,18). 

Momentálně je na sociálních sítích živo kolem VIDEA, kde před vstupem do vet-gate je "na tajňačku" koni daná injekce - stalo se tak v Bahrainu v Kings Cup a případ už se řešil na půdě FEI. Smutné je, že video s protestem podala novinářka, nikoliv rozhodčí.  

Kůň na videu se jmenuje TAMMAM LA LIZONNE a jeho jezdcem je šejk Mhm bin Mubarak Al Khalifa, který už má za sebou diskvalifikaci v Kings Cup 2014.

Ahmed Janahi je na druhé straně dost úspěšný,  působí jako trenér na mezinárodní scéně od roku 2014 a je trenérem mnoha koní, nichž tím nejúspěšnějším byl valach POLY DE COAT FRITY ,

(Poly de Coat Frity je mistr světa na juniorském šampionátu v Santo Domingo / Chile (14 letý jezdec Fahad Helal Mhm Al Khatri). Ve Vallegio Sun Mincio, na dalším MS juniorů, tento úspěch nezopakoval kvůli dopingu - vzorek obsahoval harpagoside - čertův (ďáblův) dráp, které se dostal na seznam zakázaných látek FEI od roku 2016. Příčinou bylo pravděpodobně použití belgického přípravku Artiflex (obsahujícího harpagosid) místo New Artiflex, kde obsažen nebyl.

Na základě videa a dalších fatalit se znovu roztáčí kolo vymýšlení nových pravidel (o změně kódů zranění jsem psala ZDE), bude se testovat snížení TF (poprvé v březnovém Fontainebleau), novinářka Pippa Cuckson ve svém posledním článku vyzvala vytrvalost k odchodu z FEI a k návratu na začátek. Americká vytrvalost se tento měsíc otočí zády k USEF (a platí to i naopak - USEF), potažmo FEI.

Z níže jmenovaných koní, kteří přišli o život, bych se zastavila u TABU DHABI ONLY. Jela ho francouzská jezdkyně Sandra Houberdon 9.února v President Cup, Majitelem a trenérem koně byl až do posledního dne při fatálním zranění koně Faisal Seddiq Al Mutawa (dle databáze FEI inaktivní stav koně 9.2.2019, změna jména trenéra 8.2.2019 - jako trenér je zapsaná právě Sandra Houberton). Kůň se zranil v prvním kole CEI3*160 km při pádu, kdy rychlost kola dosáhla 24,8 km/h. Na fb stránce "hlídacího psa vytrvalosti" Clean Endurance se na adresu jezdkyně sesypaly zničující komentáře, byla dokonce označena za vraha. Tabu Dhabi v osudném prvním kole dosáhl rychlosti přes 24 km/h, jakou dosud v žádném předchozím závodě neběžel. Podle toho, co sama jezdkyně na svém postu psala, měla problémy koně kontrolovat (...nevíte, jaké to je, když při své malé postavě a 65 kg sedíte na 400 kg svalů odhodlaných dostat se dopředu..). To jen dokládá, že vytrvalost opravdu vyžaduje jezdecké schopnosti a techniku, zvláště chce jezdec závodit na cizích koních v náročných závodech. A tak, jako mají dostihy své "Piggoty", i vytrvalost v současné době selektuje schopné jezdce od těch méně schopných - a bohužel i na to někdy doplatí koně. Proč tedy v nových a dalších a dalších změnách pravidel není vstup do mezinárodní vytrvalost podmíněn jezdeckou licencí, potvrzující schopnosti jezdců? 

Fatální případy zimní sezóny

7.října 2018 CEN 120km Dubai 1x CI AFREET

7.listopadu  2018 CEI 1* Dubai 2x CI DENELDAN SHANARY and HENHAM EATHERSTONE
30.listopadu 2018 CEN 119km Al Wathba 1x CI MA TAMH
4.ledna 2019 CEI 3* 1x CI VIKING
12.ledna 2019 Al Wathba CEI 2* 1x CI NIB DURASH STAR
7.února 2019 CEI 2* Dubai 1x CI MUGSY
9.února 2019 CEI 3* Al Wathba 1xCI TABU DHABI ONLY

23.února 2019 CEN 100 km CI v Al Wathba DJANGO DU VIALARET