Mistrovství světa juniorů a mladých jezdců 2021 v Padise / Estonsko

27.12.2018

Estonsko nabízí atraktivní prostředí i dobře organizované (i dotované) závody. Krajina ustupujícího ledovce je typická četností jezer (co vesnice, to jezero), borovými lesy a březovými háji, jinak je to samý močál a rašeliniště protkané sítí dřevěných chodníků. Tratě vedou po písečných plážích podél jezer, ve stínu borů nebo po měkkých a nedozírných loukách i podél silniček. Je zde nejvíc vlků na obyvatele (ale těch je jen 1.3 milionu), potkáte tu losy a vzhledem k nesmírné ploše vodních ploch je to taky ráj pro rybáře. Vytrvalost se tu jako jezdecká disciplína usadila nedávno a rozvíjí se i díky štědrému sponzorství šejků UAE. Tratě jsou rovinaté, ostatně nejvyšší hora (spíš kopec), měří 318 m a jmenuje se Suur Muhamägi, což si asi stejně nezapamatujete, stejně jako jakékoliv názvy v místním jazyce, který připomíná něco mezi maďarštinou a finštinou (naštěstí mladá generace ovládá velmi dobře angličtinu, takže se lze domluvit). V našincích možná ještě převládá pocit, že jedou do Ruska, ale Rusové jsou tady takovou odpadlou menšinou. Estonsko je zemí s nejdelší historií jednoho národa na jednom místě, a přestože jsou zde stále ještě velké sociální rozdíly, zaznamenává slibný rozvoj, a to včetně turistiky a sportu. 

V Padise se poprvé pořádaly mezinárodní vytrvalostní závody v roce 2017, letos - v roce 2018, už jich bylo 6. Tuto destinaci si oblíbili také šejkové z Dubaje (viz starší zprávička níže), na vytrvalostní festival do Padise přiletěli koně z 13 zemí. Proč Estonsko? Estonská jezdecká federace existuje od roku 2014. Vytrvalost je zde druhou nejoblíbenější disciplínou po skákání, třetí je všestrannost. Estonsko má 32 registrovaných vytrvalostních jezdců (a 45 koní), celkem se zda letos pořádalo 18 vytrvalostních závodů včetně národních. 


Estonská sto šedesátka kořistí tří šejků

03.06.2018 22:20

30.května-2.června se v Padise v Estonsku konal festival vytrvalosti zahrnující soutěže od 80 do 160 km.

13 dvojic se zúčastnilo soutěže CEI3*160 km, 10 dokončilo, z toho 8 z UAE - a první tři místa obsadili šejkové z UAE.

Zvítězil šejk Hamdan Bin Mhm Al Maktoum na 10letém podílovém arabovi (Nabath) UPEDRO,20,696 km/h,se kterým nedávno vyhrál pre-ride v Tryonu (CEI2*120 km). - bude Upedro jeho želízkem v ohni na obhajobu titulu mistra světa z roku 2012? O necelou minutu později dojel na druhém místě šejk Rashid Dalmook Al Maktoum s 10 letým ar.valachem SIMBEL AL AIN (po Fadasir), trenérem je Jaume Punti Dachs. Na 3. místě jen se zanedbatelnou ztrátou dokončil šej Hamed Dalmook Al Maktoum - SHAMANN DE BODRADEN (12letý podílový arab, v dubnu 2. v CEI3*160 km v Tordera).

4.místo jezdce Saif Ahmed Mhm Al Mazroui na 15leté klisně PREUME DE PAUTE je zajímavé s ohledem na úspěchy české vytrvalosti, protože Preume je po stejném otci (AROZH DE MALOUT) a od stejného chovatele jako NIKAYA DE PAUTE, se kterou Helena Terberová úspěšně reprezentovala na třech šampionátech.