Mission: Possible! - Janek Kroupa 14. na evropském šampionátu ve vytrvalosti

18.08.2019

Dosud nejlepšího výsledku českých jezdců na Mistrovství Evropy ve vytrvalosti dosáhla dvojice Janek Kroupa-GAZAL V 6 HEKTOR (41 Gazal V/Tuareg/ GazalII), když se během 6 kol 160 km trati v Euston Park propracovali až na výborné 14. místo. Po přesvědčivém vítězství v CEI* 80 km v Šamoríně tak Hektor úspěšně dokončil 8. mezinárodní závod z devíti. 

Stálice české reprezentace na šampionátech, Petr Jadlovský, s CATARINE nedokončil, byl vyloučen po druhém kole. I to je vytrvalost.

160 km dlouhá trať byla rozdělena do 6 kol - 40, 32, 26, 20, 22, 20 km, koně tedy museli projít 6 veterinárními kontrolami. Hektor vstupoval do první veterinární kontroly po dvou minutách a držel se kolem 19. pozice do 5. kola, kdy se posunul na 15. místo a v posledním kole na 14. Hektor vstupoval do dalších veterinárních kontrol po několika minutách a do té závěrečné po pohodlných dvanácti, kdy mu byla naměřena hodnota 54 tepů. 

Gazal V 6 Hektor, ilustr. foto
Gazal V 6 Hektor, ilustr. foto

Evropskou šampionkou v seniorské vytrvalosti je italská jezdkyně Costanza Laliscia na SACHA EL KANDHAAR, která zvítězila poté, co její týmová kolegyně Carolina Tavassoli Asli na SEQUINTE odvodila v čele prakticky celý závod, ovšem byla vyloučena v závěrečné veterinární kontrole. Další místa počínaje stříbrem už obsadili podle předpokladů Španělé - vicemistryní Evropy se stala Paula Muntala Sanchez - T´AIME DE COEUR a se třetím místem se musel spokojit dvojnásobný evropský šampion (2013 a 2015) a mistr světa 2016 Jaume Punti Dachs - ECHO FALLS.

Costanza Laliscia
Costanza Laliscia

Obě zmíněné italské jezdkyně sedlaly koně z emirátů, což není zakázané, ale trochu to zase přibližuje vytrvalost spíše k dostihům a vzdaluje od jezdeckého sportu, kde by měla být nějaká historie dvojice jezdec-kůň. Kvalifikace na ME však říká, že jezdec a kůň musí společně absolvovat jednu soutěž na 160 km (rychlostí min 14 km/h), jinak mohou procházet kvalifikací kůň i jezdec zvlášť. Na druhou stranu to nijak nesnižuje hodnotu výkonu - je to 160 km, kde se musí v daný den na každém metru trati sejít zkušenosti, cit, práce týmu a optimální způsob jízdy a strategie ( no a také štěstí).

Velmi jsme fandili také slovenské jezdkyni Lucii Supekové, která se s GIROLA DE QUERCUS držela většinu závodu na třetím pozici a byla tu šance, že po stříbrné medaili této dvojice na juniorském šampionátu s San Rossore to znovu zacinká. V posledním kole Lucia však zpomalila a dokončila na 13. pozici před Kroupou - což klisně neubralo na úžasném výkonu a jen dokládá, že evropská vytrvalost má blíže k welfare koní než pouštní. Druhou úspěšnou Slovenkou je Dominika Kleinová, která dojela na 12. místě s ruským arabem MINTEMIR.

Jak se dalo přepokládat, evropský šampionát byl o španělské obhajobě, francouzské odvetě za Brusel, italské převaze díky koním z Dubaje. Němci překvapili. Francouzi a Španělé umí jezdit týmy, drží se pohromadě. Francouzi dokonce posilovali týmového ducha tím, že každý večer jeden z jezdců vařil pro ostatní večeři. Španělé, pro které je vítězství jasná volba, trochu zlobili v chladící zóně, kde zabrali, co se dalo, a museli se za intervence stewarda trochu uskrovnit (zdroj Leperon.fr).

V týmech ME Španělé dostali své zlato, Francouzi své plánované "aspoň stříbro" a Němci bronz.


Pohár národů CEIO2* 120 km

18. srpna, den po ME, byl vrcholem dne pohár národů ve vytrvalosti CEIO 120 km, kde už do bojů vnesli vysoké rychlosti jezdci UAE. Česká ekipa se předvedla skvěle a v úctyhodných evropských rychlostech dosáhli na 5. místo, za sebou nechali Švédsko a Velkou Británii. Francie si vyměnila pozice z ME a zvítězila před Španěly, bronz vybojovali Belgičané, 4. pozici obsadilo Irsko. Soutěžilo 100 jezdců, dokončilo 47.

Český tým:

26. Lucie Krejčová - LAMIA 1 , 18,02 km/h (tato dvojice zvítězila v CEI2* 1. června v Budislavicích)

27. Michaela Jakešová - PRETORIA SYMPHONIE , 18 km/h

42. Nikola Nováková - LATIF GHAZAL, 16,31 km/h

Mimo tým startovala Petra Boudníková na klisně AL GATA, ale nadějně rozjetý závod ukončilo zranění v brodu, ale díky rychlé pomoci je klisna v pořádku.

V rámcové soutěži CEI*80 km jsme měli další dvě dvojice, které uspěly v konkurenci 91 startujících:

76. Jiří Bláha - HARAM (15,66 km/h)

77. Kateřina Teplá - HADYAH (15,66 km/h)

V CEIYJ*80 km projela cílem na krásném čtvrtém místě Táňa Terberová s klisnou NEVADA, bohužel byla na nepravidelnost chodů vyloučena a svůj úspěch z Bajadoze (4.místo) nezopakovaly. Smolný den měla také Lucie Škábová se SAHAR, Lucie Kubíková s ALL SHAMALGAN a Bára Koderová - AGILE JOE


Koně v první desítce a 4x Persik

  1. SACHA EL KANDHAAR - arab, francouzský chov, matka po Persik
  2. T´AIME DE COEUR - francouzský chov, ruský arab
  3. ECHO FALLS - podílový arab, angl. chov, otec Tango d´Ayres/Persik
  4. PRIAM DE ROCHES - arab, z Belgie, otec po Arquers Perspex/Persik
  5. WARRENS HILL CHAYZE - anglo-arab odchovaný v Anglii
  6. KALON MILIN AVEL - arab, franc. chov
  7. TAM TAM TOKAY - podílový (ruský) arab, franc. chov
  8. SHERAZADE CABIRAT - arab, franc. chov
  9. SABAH DU COURTISOT - arab, franc. chov, otec po Persik
  10. AIGOUAL EMBRUN - arab, franc. chov.


Jeden kůň dvě minuty po dojezdu do cíle CEIO 120 km zkolaboval a uhynul. Jednalo se o koně jezdce z UAE, Ghanim Said Salim Al Owaisi, který s klisnou ULLA DE LUC útočil na přední pozici v posledním kole rychlostí přes 28 km/h. Nechutné video už koluje na sociálních sítích, čeká se na výsledek pitvy. Vytrvalost stále bojuje s následky vysokých rychlostí, kterých sice lze dosáhnout, ale tyto vrcholné výkony s sebou nesou vysoké riziko, pokud jezdec jde za hranici možností koně. Přestože samotný šampionát a výkony evropských jezdců zanechaly dobrý dojem, co se týče výkonů a welfare koní, další exces rozhodně vytrvalost a samozřejmě koně, nepotřebují. Bez přízně jezdecké veřejnosti nemá vytrvalost budoucnost.