Milión liber šterlinků pro festival vytrvalosti v Eustonu

06.08.2019

15.-19. srpna v Euston Park ožívá mezinárodním festivalem vytrvalosti a roh hojnosti je otevřen i kategorii nejmladších jezdců a národním soutěžím. 

Mistrovství Evropy ve vytrvalosti, pohár národů a další rámcové soutěže 80 a 120 km jsou dotované celkovou částkou přes milion liber šterlinků (britská libra má kurz kolem 28 Kč). Tučná dotace teče z kapsy arabských šejků a ME nese oficiální název  Meydan FEI Endurance European Championship. Zkrátka nepřijdou ani účastníci rámcových mezinárodních soutěží CEI1* 80km, CEIYJ1* 80km, CEI2* 120km, CEIYJ2* 120km. 500 liber náleží všem zahraničním jezdcům, kteří se přihlásí, projdou veterinární kontrolou a odstartují. 500 liber za to, že dokončí první kolo a projdou veterinární kontrolou - a dalších 500 liber, pokud závod dokončí. Nikdo nepřijde zkrátka, startovné a další náklady také hradí pořadatel.

O titul evropského šampiona se už zítra utká 67 jezdců z 20 zemí. Minulý šampionát se konal v Bruselu 2017 a jeho průběh nám pěkně a plasticky popsala Vlaďka Šebková v článku Přinášíme vytrvalost do města.  Mladou historii ME ve vytrvalosti jsem mapovala ZDE a jak proběhl šampionát v Šamoríně 2015, najdete v článku Dvojí zlato pro Španělsko

Konečná verze startovní listiny ME seniorů 2019 staví do role favoritů Španěly a  bylo by překvapením, pokud se někomu  podaří jezdce ze "země, kde slunce nikdy nezapadá" sesadit z evropského trůnu. Španělská ekipa stojí za zapamatování, protože někde na bedně se červeno-žluto-červená vlajka určitě objeví.  

- světový a evropský  šampion ze Šamorína (2015 a 2016) Jaume Punti Dachs v sedle ECHO FALLS, velkého favorita na WEG Tryon.

- dvojnásobná světová šampionka a mistryně Evropy, Maria Alvarez Ponton na JM BUCEFALA

- juniorská mistryně Evropy z roku 2016 v Rio Frio (kde zvítězila s tryonským favoritem Echo Falls), mistryně Španělska 2017  Paula Muntala Sanchez - T´AIME DE COEUR. Tento 12letý valach z JUMA týmu během posledních 4 sezón vyhrál 4 z pěti 160km a jednou byl druhý.

- Omar Blanco Rodrigo - PRIAM DE ROCHES, Persikův pravnuk, letos v květnu vyhrál 160 km v Olost s Maria Alvarez Ponton. 

- Angel Soy CallWARRENS HILL CHAYZE (Chatanz), 16. na ME Brusel 2017, majitelem Juma´s tým.

Co je s Tarzibusem? 

Fenomenální evropský šampion z roku 2017 se letos v dubnu zranil (fraktura pravá zadní) a podle slov Jeana Philippe Frances nebude v pořádku dříve než v roce 2020.

Německo má tedy o velmi žhavého kandidáta na medaili méně a tým tvoří tři jezdci, Jule Klingbeil s klisnou AID DU FLORIVAL (účast v Tryonu, letos v květnu CEI3*160 km v Šamorín), letošní mistr Německa ve vytrvalosti Bernhard Dornsiepen s BEKELE EL DJEM a Merle Roehm s DYDIN.


Italové umí jezdit týmy na medaile, což dokázali ve třech posledních evropských šampionátech po sobě, kdy v Mostě 2013 skončili na 3.místě, o dva roky později v Šamoríně na 2. místě a v Bruselu 2017 na místě třetím. S Italy je nutné počítat a i letos se dá předpokládat italský tah na branku týmů a 5 dvojic na startu šampionátu dokládá, jak silnou mají základnu pro nejvyšší soutěže. Počtem koní (60) v mezinárodních závodech je vytrvalost v Itálii druhou nejrozšířenější disciplínou po parkurech (105). Giuseppe Ducci s klisnou PRISCILLA DEI MORI (16. z MS 7letých koní ve Vallegio Sul Mincio 2013), se kvalifikoval loni na podzim v Travagliato 2. místem v CEI3* 160 km. Dále absolvovali dvoje soustředění reprezentantů.Giuseppe klisnu zná velmi dobře, protože na ní nikdo jiný mezinárodní závody nejezdí, trénuje ji ovšem především Giuseppova žena. 

Zajímavou dvojicí je italská juniorská šampionka z roku 2018 Costanza Laliscia a Persikův vnuk, 13letý valach  SACHA EL KANDHAAR, který je už třetím rokem ve stájích v UAE a patří pod stáj F3. Trénink tohoto koně je tedy na špičkové úrovni stejně jako klisny SEQUINTE (podílový arab), kterou pojede Carolina Tavassoli Asli, klisna je také v tréninku stáje F3.

Belgická ekipa rovněž prošla přísným výběrem a může v týmech dosáhnout vysoko - kromě kvalifikačního kritéria FEI (min 14 km/h v 160 km) museli jezdci splnit i kvalifikační limity dané národní federací (FRBSE) - 16 km/h v hornatém terénu, 17 km/h na vrchovině a 18 km/h v hornatém terénu. Bohužel, dva pilíře výběru nenastoupí - Peter Bastinjs z rodinných důvodů a Karin Boulanger kvůli váhovému limitu, který je pro ME 75 kg. Po dlouhém zvažování se Karin mezinárodních šampionátů vzdává, protože by při váze 53 kg musela k výstroji ještě dovážit 17 kg, což pro její koně 145, 150 cm vysoké znamená nadměrné zatížení mrtvou váhou. Nicméně se svým koněm Tawfiq du Courtisot bude startovat den po ME v CEIO 120 km, kde je váhový limit od 60 kg. 4 z pěti vybraných jezdců splňují kritéria FEI i FRBSE, 1 splňuje limity FEI. Jedná se však pořád o silný tým - jediná Belgičanka, která kdy vyhrála Florac (v sedle HELWA) -  Elisabeth Hardy - CARDOA DE S. JOSE (loni 1. místo CEI3*160 km RioFrio), Celine Just - AIGPOUAL EMBRUN (loni 5. na CEI3* 160 km Florac) nebo Louna Shuiten se SABAH DU COURTISOT, kteří startovali na WEG v Tryonu. 

Slovenská vytrvalost by mohla znovu zacinkat, protože GIROLA DE QUERCUS s Michaelou Supekovou je dvojice, která stříbrem z ME juniorů v Pise San Rossore, rychlostí a stabilními výkony patří do užšího kruhu favoritů. Pokud dobře zajede Dominika Kleinová s MINTEMIR a Lucia Supeková - FURIUS, zadaří se i v týmech.

Samozřejmě jsou tu Francouzi - kde by byla mezinárodní vytrvalost bez jejich mnoha desetiletími prověřeným chovem vytrvalců? Tentokrát se nekvalifikoval Jean Philippe Frances, který velmi těžce nesl fiasko vytrvalostního šampionátu v Tryonu, nicméně Julien Lafaure, Roman Lafaure, Nicolas Ballarin a Josephine Thomas prošli přísným sítem soutěží a zajisté budou šlapat Španělům na paty. Ballarin sedlá podílového ruského araba  TAM TAM TOKAY - 6. na ME v Bruselu 2017, z 19 hvězdových soutěží jen jedinkrát nedošel (a WEG Tryon nepočítejme). Roman Lafaure v sedle SHERAZADE CABIRAT z chovu svého otce Jena Noel Lafaure - a protože Lafaurové jezdí vždy koně svého chovu, tak i Julien Lafaure startuje na VE HUIT CABIRAT (letos vyhráli 160 km v Compiegne.

Z hlediska plemen bude zajímavé, jak dopadne kabardinec KARAGEZ (Artur Sibekov) a také Shagya arabové HORSEWARE SIGLAVY BAGDADY VIII-3 a GAZAL V 6 HEKTOR Janka Kroupy, a tím jsme u našich reprezentantů. Česká republika má v evropském šampionátu dvě dvojice, Petra Jadlovského na 14leté klisně  CATARINE (Shagya Rasim) a Janka Kroupu s Hektorem. 

Snad bude ME bude letos zajímavé a JUMA´s tým bude mít tvrdé soupeře.