Malý, ale šikovný vítěz CEI3* ve Fontainebleau

12.04.2019

První velké závody na evropské půdě a také první prověrku francouzské vytrvalosti s přehledem vyhrál Charles Cappeau s malým běloušem (147 cm) ALTAIR DU LIAUMIS (18,587 km/h). Sympatické je, že si Cappeau vítěze odchoval od hříběte. V cíli neskrýval dojetí. Podle jeho slov je Altair sice malý, ale po své matce má v sobě bojovného ducha...Všechno se rozhodlo až v posledním kole, nechtěl jsem na něj tlačit v předchozích kolech. Sehraná dvojice už loni zvládla 160 km v Castlesagrat (2.místo) a v červnu se chystají na CEI3* v Compiegne.

Jen o 4 vteřiny později dokončil závod další Francouz Nicolas Ballarin - ANIR DE LA TOULIERE a na třetím místě vystřídala trikolory Belgičanka Louna Shuiten na koni francouzského chovu s Persikem v genech po dědovi - SABAH DU CORTISOT (účastník WEG Tryon, vítěz CEI3* 2018 v Ermelo).

Ze 30 dvojic dokončilo závod 17, u eliminovaných se vyskytly 3x metabolické problémy (ME-TR) u jezdce z Číny, Malajsie a Brazílie. Francouzů se zúčastnilo 13, ostatní jezdci zastupovali Belgii, Španělsko, Lucembursko, Velkou Británii,Číno a Portugalsko. 

Organizátoři závodů ve Fontainebleau, ve kterých startovalo včetně rámcových soutěží 177 koní, čelili v lednu bojkotu, když se chtěli zapojit do iniciativy "dočasného výboru FEI" a snížit limit TF pro v stup do vet-gate na 60. Navíc prohlásil, že veterináři mají možnost re-checku, pokud se jim zdá, že se kůň zotavuje pomalu. Po dvou dnech od svého rozhodnutí publikovaného na FB upustili kvůli nesouhlasu mnoha jezdců. Také Stephan Chazel, člen vytrvalostního výboru FEI byl proti a považuje tuto iniciativu FEI spíše za manévr, jak odvést pozornost od fiaska vytrvalosti na světových hrách v Tryonu. 

VÝSLEDKY: