Konec Světových jezdeckých her?

18.11.2018

Generální shromáždění FEI probíhající v těchto dnech v Bahrainu vyslalo jasný signál, že s formátem světových jezdeckých her se pravděpodobně rozloučíme. Podle prezidenta FEI Ingmara Vosse to neznamená úplný konec her, ale v současné době jde o to, aby proběhly šampionáty v olympijských a paralympijských disciplínách s tím, že se podobné disciplíny mohou spojit (drezura a pradrezura). 

Spojený světový šampionát všech (i neolympijských) jezdeckých disciplín se koná do roku 1990 každé 4 roky. A je větší a větší... a dražší a dražší. 

Jak ale víme, žádný strom neroste do nebe a mega-megalománie sport spíše dusí. Zajistit ustájení a welfare včetně krmení pro 700-1000 koní, zázemí a ubytování pro 2000 lidí kolem koní, 1700 dobrovolníků, 1000 zástupců médií, parkování, jídlo, zázemí pro několik set tisíc diváků... pořadatelé disponující dlouhodobě zavedeným rozsáhlým jezdeckým resortem jsou v jisté výhodě, přesto se na výběrové řízení pořadatele her nestojí zrovna fronty. Z výběrového řízení na pořadatelství her roku 2018 se stáhl Šamorín a na poslední chvíli i vybraný kanadský Bromont. Americký Tryon měl na přípravu velkolepé akce pouhých 18 měsíců - a venue šampionátu při příjezdu účastníků místy opravdu  připomínala staveniště. Do toho měl přitančit k Jižní Karolíně hurikán s něžným jménem Florence.  Na druhou stranu - nějaké ty nedostatky organizační a technické se zapomenou a zůstávají jen výkony a výsledky těch nejlepších jezdců a koní - pokud není soutěž nakonec  anulována, jako tomu bylo ve vytrvalosti. 

Jak vidí budoucnost světových jezdeckých her prezident FEI Ingmar de Voss? (výběr z interview ještě před GS v Bahrajnu, David Owen, 18.11.2018). Vyslovil v podstatě jen to, o čem se ví a hovoří dlouho...

"Pořadatelství pro rok 2022 jsme neudělili."  

"Jsou tu stále potenciální pořadatelé, kteří mají zájem, ale proces jsme pozastavili kvůli tomu, že nyní chceme důkladně vyhodnotit budoucnost WEG ..."

"Jedním z největších problémů je velikost akce.

"Počet sportovců, koní, funkcionářů...

"Akce je čím dál větší, protože je stále větší počet jezdců, kteří jsou schopni soutěžit na této úrovni...

"Hovoříme zde o mega události a potřebujeme také vidět, jak udržet náklady pořadatelů pod kontrolou, udržet je v takové míře, aby bylo pořadatelství proveditelné, ale také nezapomínejme, že pro mnoho národních federací je stále těžší posílat reprezentace na jedno místo na světě.

"Musíme také vidět, co očekávají.

"Musíme převzít odpovědnost... a ptát se:

"Co je nejlepší pro sport?

"Co je nejlepší pro propagaci tohoto sportu?

"Co je nejlepší pro naše sportovce a naše národní federace?"

"Pokud chcete dělat to nejlepší pro svůj sport, musíte se podívat na všechny možnosti."

Na otázku,zda je možné hry zrušit, Voss odpověděl: 

"Řekl bych, že všechno je možné."

55-letý Belgičan, který byl zvolen na další 4 roky prezident v úterý (20. listopadu), se také zabývá touto otázkou v dokumentu, který uvádí jeho program pro roky 2018-2022 a píše: "Je stále těžší najít pořadatele, kteří jsou schopni pořádat událost takové velikosti ..."

"Musíme mít odvahu klást si otázku, zda je WEG stále nejlepším formátem ...

"Zatímco budeme podporovat multidisciplinární nabídky, musíme si položit otázku, zda je ještě reálné zavést model, který integruje všechny naše disciplíny do jedné akce.

"Chceme-li být úspěšní, musíme mít model, který vytváří konkurenci a může zajímat spoustu organizátorů, a ne aby se muselo bojovat za nalezení a motivování jediného organizátora pro světové hry."

Na  Světových jezdeckých hrách v Tryonu soutěžilo 723 sportovců a 727 koní, což představovalo "největší komerční leteckou přepravu koní v historii", zahrnující lety ze šesti kontinentů.

Silné počasí spojené s průchodem hurikánu Florencie způsobilo určité problémy na hrách v Tryonu. De Vos nicméně uvedl v rozhovoru, že 2018 WEG produkoval "fantastický sport".