Castlebar

22.02.2019
Castlebar Corsair - Hamdan bin Mhm Al Maktoum
Castlebar Corsair - Hamdan bin Mhm Al Maktoum

Castlebar - dnes máme spojený název tohoto hřebčína nejen s velkým jménem slavné vytrvalostní jezdkyně Meg Wade, ale se jmény koní, kteří patří ke světové špičce především v UAE, kam jsou importováni.Jen v databázi FEI jich najdete 145.

 Castlebar založil Megyin otec William Glenn Wade, který na konci 60. let pořídil plnokrevnou klisnu Lady Quillo. Mary má stále v majetku její prapravnučku. William Glenn Wade bohužel zemřel dřív, než mohl vidět velké úspěchy své dcery.

Meg objevila vytrvalostní ježdění v roce 1987 a okamžitě mu zcela propadla. Tato disciplína jen završila její dlouhodobou vášeň pro vytrvalost v jiných sportech - kajak a cross-country lyžování. Jejím prvním koněm byla Quillionare, vnučka klisny Lady Quillio.

Když zjistila, že bez arabských koní vytrvalost nepůjde, pořídila své první chovné klisny v letech 1988-89: Kelkette Park Nazira, Lynbrook Tamsin, Wagga Belmay, Lady Claire, Clemency & Celina. Každá z těchto klisen dala potoky úspěšné ve vytrvalosti na mezinárodní úrovni. K těmto klisnám koupila v roce 1989 ještě dva hřebce - Seraja a Tribal, oba od stejné chovatelky Claire Proudford.

Meg Wade úspěšně dokončila 63 160 km závodů, 24 z nich vyhrála. Je desetinásobnou šampionkou Austrálie, má tři týmové bronzyové medaile ze světových šampionátů, jednou byla v jednotlivcích čtvrtá (2002 WEG Jerez).

Mnohokrát jezdila pod UAE a stájemi SH Mhm bin Rashid Al Maktoum. Poté, co se vdala, přestěhovala se na farmu 2200 akrů v Burrowye (Viktoria), kde její manžel Chris Gates choval Anguzský skot. Také provozuje hřebčín Castlebar Arabian se základním stádem 20 vytrvalostních koní.

O velikonoční neděli roku 2009 v závodě na 100 km v Tumbarumba spadla z koně a utrpěla těžký úraz - zlomeninu lebky. I když se komatu po 30 dnech probrala, strávila šest týdnů na jednotce intenzivní péče, celkem v nemocnici v Melbourne devět měsíců a její rehabilitace nadále pokračuje. Náklady na její léčbu hradil SH Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Motto hřebčína Castlebar Endurance Arabian je "Further, fitter, faster" - a v tomto duchu Meg pracuje na sobě a jde za svým cílem - znovu jezdit a závodit.