Jak vyhrát Mongolské derby v 70 letech?

13.11.2019

"Věk je jen číslo - perfektní příprava mládí přetrumfne", říká 70letý vítěz letošního ročníku Mongolského derby, Američan Bob Long. Právě promyšlená příprava byla stěžejní v přechodu od westernového ježdění do vytrvalosti a účasti na nejtěžším závodě světa na 1000 km mongolskou krajinou.

Long dokonce vtipkuje, že ještě v lednu sotva dokázal hláskovat "endurance".

Foto Sarah Farnsworth/The Adventurists
Foto Sarah Farnsworth/The Adventurists

Protože jezdil převážně ve westernové výstroji, začal správnou výstrojí vytrvalostního jezdce. Leden, únor a částěčně i březen strávil v Arizoně, kde jezdil vytrvalostní koně a připravoval je lidem na závody. Také se zúčastnil v této době dvou vytrvalostních soutěží. Každý týden ujel přes 60 km na 4-5 různých koních.

V březnu se vrátil do Idaho a během června jezdil denně 4-5 koní, většinou cuttingové, barrelové "... a vůbec všechno, čemu bylo potřeba propotit deku pod sedlem."

Do srpna také shodil více než 15 kg, aby se vešel do váhového limitu pro Derby.

"Když jsem byl v Idaho, procvičoval jsem si používání GPS navigace a navigování. Taky jsem trénoval použití vodního vaku a navykal jsem se na výživové doplňky poslední asi 3-4 týdny, abych se ujistil, že fungují."

Během závodu si jezdci mění koně a i na tohle měl Long svou strategii. "Moje koučka, Marcia Hefker-Miles mi poradila, jak si vybrat koně. Říkala, že vyšší je lepší, má delší krok a dobře se na nich sedí. Takže, pokud byla ta možnost, vybíral jsem si větší koně."

V srpnu se Long sbalil a odletěl do Mongolska. Bylo pro něj výhodné přijet od 4 dny dříve, protože se mohl zúčastnit předzávodních schůzek a získal větší jistotu. Přijel do Mongolska s cílem vydat ze sebe to nejlepší a závod dokončit. Měl za to, že je na tom tak dobře, že by mohl Derby dokonce vyhrát.

Vítězství pro něho byla životní výhra a nelepší zážitek.

Bob Long je dosud nejstarším vítězem Mongolského derby.

Bob Long je amatérský jezdec z Boise v Idaho. Porazil 43 soupeřů, v sedle strávil kolem 100 hodin během 7 a půl dne, vystřídal 28 koní.